Hasičský záchranný sbor České republiky  

Přejdi na

Vaše důvěra je náš závazek


Rychlé linky: Mapa serveru Textová verze English Rozšířené vyhledávání


 

Hlavní menu

 

 

Česká republika posílá na pomoc do Thajska své hasiče - Experti jsou zpět v Praze (aktualizováno 11. 7. 2018 14:30)

11. 7. 2018 (Michaela Franclová) - Dnes v ranních hodinách na pražském ruzyňském letišti přistálo letadlo se dvěma českými hasičskými experty, kteří odcestovali minulý týden na základě rozhodnutí ministra vnitra a úřadujícího ministra zahraničních věcí Jana Hamáčka na sever Thajska, aby přímo na místě zhodnotili situaci a nabídli thajské straně pomoc při záchraně mladých fotbalistů a jejich trenéra ze zatopeného jeskynního systému. 

IMG-20180711-WA0002.jpgPo seznámení se s místními podmínkami byla vyloučena možnost nasazení velkokapacitních čerpadel. Konkrétní nabídka pomoci České republiky se skládala z nabídky 10 - 15 kusů menších ale vysoce výkonných kalových čerpadel s příslušenstvím a obsluhou, které by bylo možné využít k čerpání vody z prostor dále od hlavního vchodu do jeskyně.

Thajský krizový štáb tuto nabídku České republiky evidoval a měl ji v záloze pro případ zhoršení počasí a nezdaru prvotního záchranného plánu. Nakonec se během posledních tří dní podařilo celou uvězněnou skupinu zachránit pomocí místních potápěčů a český tým tak mohl odcestovat zpět do vlasti.

Zástupce thajského ministerstva zahraničních věcí Raschada Jiwalai velice ocenil snahu českého státu o poskytnutí mezinárodní pomoci, zejména vyzdvihl nabídku vysoce kvalitních čerpadel a expresní možnost jejich dodání do 48 hodin. Nemalou zásluhu na úspěchu celé mise má i velvyslance v Thajsku pan Ing. Marek Libřický a jeho zástupce pan Mgr. Aleš Vytečka.

Oba styční důstojníci HZS ČR jsou v pořádku a po vyřízení veškerých formalit se vrací zpět do běžné služby. Podporučík Vodička je velitelem čety na pražské hasičské stanici č. 4 - Chodov. Plukovník Kareš se zařadí zpět jako zástupce velitele Záchranného útvaru HZS ČR. Ministr vnitra Jan Hamáček se s oběma důstojníky setká příští týden, aby jim za jejich práci osobně poděkoval.

Fotografie v jeskyni a před budouvou krizového štábu: zdroj archiv HZS ČR.

Pro média:
V případě zájmu médií o individuální rozhovory, prosím, kontaktujte příslušné tiskové mluvčí tj. HZS hl. m. Prahy a Záchranného útvaru HZS ČR (viz kontakty níže).
- Pro rozhovor s ppor. Mgr. Petrem Vodičkou - tiskový mluvčí HZS hl. m. Prahy mjr. Bc. Martin Kavka martin.kavka@hzspraha.cz
- Pro rozhovor s plk. Ing. Davidem Karešem - pplk. Ing. Ivo Adámek ivo.adamek@zu-hlucin.izscr.cz


Tisková mluvčí MV-GŘ HZS ČR:
kpt. Mgr. Nicole Zaoralová

Tel.: +420  950 819 944
Mobil: +420 602 215 142
E-mail: nicole.zaoralova@grh.izscr.cz

V termínu 9. - 21. července 2018 zastupuje Ing. Michaela Franclová michaela.franclova@grh.izscr.cz.

8. 7. 2018 (Marika Vitnerová) - Thajsko zatím nevyužije nabídky ČR na pomoc při záchraně thajských chlapců ze zatopené jeskyně. Čeští hasičští experti, kteří odcestovali v minulých dnech na základě rozhodnutí ministra vnitra a úřadujícího ministra zahraničních věcí Jana Hamáčka na sever Thajska, zhodnotili přímo na místě situaci a ve spolupráci s českou ambasádou navrhli thajské straně konkrétní pomoc při záchraně zatopených thajských chlapců a jejich trenéra. ČR thajským úřadům nabídla, že na místo dopraví vhodná čerpadla s příslušenstvím včetně obsluhy. Pomoc thajské vládě nabídl již v minulých dnech premiér ČR Andrej Babiš. 

Thajská strana nicméně zástupce z české ambasády dnes informovala, že pomoc z ČR zatím nevyužije. Příslušníci Hasičského záchranného sboru ČR na místě však zůstávají a budou i nadále pomáhat při přípravě na vyproštění fotbalového týmu z jeskyně.

„Na žádost thajských úřadů zůstáváme v pohotovosti. Všem záchranářům na místě držíme palce při dnešní akci na záchranu kluků. Věříme, že naše pomoc již nebude v příštích dnech potřeba. Každopádně ale zůstaneme v pohotovostním režimu a budeme, v případě potřeby, nadále připraveni prakticky ihned letecky dopravit čerpadla a další vybavení na místo,” upřesnil ministr Jan Hamáček.

Mediální kontakt:
Marika Vitnerová

pověřená řízením odboru tisku a public relations Ministerstva vnitra
Původní článek http://www.mvcr.cz/clanek/thajsko-zatim-nevyuzije-nabidky-cr-na-pomoc-pri-zachrane-thajskych-chlapcu-ze-zatopene-jeskyne.aspx

7. 7. 2018 (Nicole Zaoralová) -  Oba naši styční důstojníci, ppor. Mgr. Petr Vodička z HZS hl. m. Prahy a plk. Ing. David Kareš ze Záchranného útvaru HZS ČR, se po příletu do Bangkoku sešli se zástupci České ambasády i se zástupci místních úřadů. Poté se společně vnitrostátní linkou přesunuli na místo události.

Zde se oba styční důstojníci zaregistrovali v místním  krizovém štábu a začali se rozhlížet po místě, nejbližším okolí a terénu. Během dnešního dopoledne se byli podívat přímo v jeskyni, aby zvážili možnost využití velkokapacitních čerpadel. Bohužel, velkokapacitní čerpadla nelze použít z důvodu jejich váhy a obtížné manipulovatelnosti. Terén je zde členitý a není možné čerpadla na místo řádně dopravit a usadit. 

Dalším návrhem bylo využití kalových čerpadel s výkonem 800 l vody/min, která jsou lehčí a snadno manipulovatelná. Tuto informaci styční důstojníci zaslali na krizový štáb České republiky, kde s ní dále pracoval jak ministr vnitra, tak premiér. Ti rozhodli, že Česká republika oficiálně Thajsku kalová čerpadla nabídne.

Čeští zástupci tuto informaci předali na místní krizový štáb v Thajsku. Nabídka zněla 10 – 15 ks kalových čerpadel s obslužným personálem, který by činil cca 10 příslušníků HZS ČR a dále 4 potápěče.

V tuto chvíli se čeká na rozhodnutí thajského krizového štábu, jak vyhodnotí situaci, a zda nabídky využije. Poté už je jen otázkou hodin vypravit kalová čerpadla vč. příslušníků HZS ČR na místo určení.

Audiozáznam zprávy ze dne 7. 7. 2018

6. 7. 2018 (Nicole Zaoralová) - Ministr vnitra Jan Hamáček rozhodl, že do Thajska dnes odletí dva příslušníci Hasičského záchranného sboru ČR, aby na místě prověřili možnosti, jak by Česká republika mohla pomoci při záchraně mladých thajských fotbalistů a jejich trenéra, kteří zůstali uvězněni v zatopené jeskyni na severu země. Pomoc thajským úřadům v minulých dnech nabídl premiér Andrej Babiš.

Dva zkušení hasiči, které po dohodě s ministrem vnitra J. Hamáčkem vybral generální ředitel Hasičského záchranného sboru genmjr. Drahoslav Ryba, odletí dnes v odpoledních hodinách linkou z Vídně nejdřív do Bankoku a dále na sever Thajska do provincie Čiang Rai. Ppor. Petr Vodička má zkušenosti ze zahraničních misí, působil například v Íránu po zemětřesení v roce 2003, ve stejném roce pomáhal v Alžíru, o dva roky později byl v Pákistánu. S Trauma týmem ČR se účastnil i mise v Nepálu, kam byl v roce 2015 vyslán po ničivém zemětřesení.  Plk. David Kareš má zkušenosti z mnoha velmi nestandardních zásahů. Bylo to například při zásahu u vyproštění české lodi v Drážďanech, odstranění spadlé Trojské lávky v Praze, při sesuvech půdy v Bulharech a v neposlední řadě při zásahu po výbuších v muničních skladech ve Vrběticích.

Na místě budou ve spolupráci s českou ambasádou a po dohodě s thajskými úřady prověřovat, jaký typ pomoci, včetně možného zapůčení čerpadel, by ČR mohla poskytnout thajským záchranným složkám při vyprošťování 12 chlapců a jejich trenéra ze zatopené jeskyně Tham Luang tak, aby záchranná operace byla co nejúčinnější. Česká republika v minulých dnech rovněž nabídla thajské straně pomoc českých potápěčů, kteří jsou okamžitě schopni vyrazit na místo, bude - li o ně zájem.

Obrázek zdroj: Wikipedia - vlajka Thajska

Mediální kontakt:
kpt. Mgr. Nicole Zaoralová

tisková mluvčí
MV-generální ředitelství
Hasičského záchranného sboru ČR
Tel.: +420  950 819 944
Mobil: +420 602 215 142
E-mail: nicole.zaoralova@grh.izscr.cz

Odkazy do noveho okna

IMG-20180711-WA0003_orez

IMG-20180711-WA0003_orez 

Detailní náhled

IMG-20180711-WA0002

IMG-20180711-WA0002 

Detailní náhled
Uložit vše jako ZIP soubor

vytisknout  e-mailem