Hasičský záchranný sbor České republiky  

Přejdi na

Vaše důvěra je náš závazek


Rychlé linky: Mapa serveru Textová verze English Rozšířené vyhledávání


 

Hlavní menu

 

 

Česká republika posílá do povodněmi postiženého Slovinska těžké mostové soupravy

Až třetina obcí na území Slovinska byla zasažena ničivými povodněmi, na Evropskou unii se pak postižená země obrátila s různými požadavky o pomoc. Jedním z nich byla poptávka mostů, které by mohly nahradit konstrukce poškozené nebo stržené velkou vodou.

Česká republika na tento požadavek zareagovala s tím, že je schopna uvolnit ze Správy státních hmotných rezerv (SSHR) tři těžké mostové soupravy (TMS) o délce 36 metrů. Slovinsko tuto nabídku akceptovalo. Zprostředkování pomoci zabezpečilo MV-generální ředitelství Hasičského záchranného sboru ČR, přepravu souprav zajistí Záchranný útvar HZS ČR.

Soupravy, které fungují jako dlouhodobá náhrada za mostní konstrukce, bude nutné přepravit vzhledem k rozměrům během dvou cest. V následujících dnech zajistí SSHR vyskladnění TMS a přípravu materiálu na převoz Záchranným útvarem HZS ČR.

Hasičský záchranný sbor ČR zároveň komunikoval s Evropskou komisí nasazení dvou vrtulníků Black Hawk, které má Česká republika pronajaté na letní období na hašení lesních požárů v rámci programu rescEU. S užitečnou zátěží 3 t je možné je využít na evakuaci, přepravu humanitární pomoci a materiálu do postižených oblastí. Vzhledem k tomu, že jsou tyto letecké prostředky financovány právě z programu rescEU, může si je vyžádat Evropská komise pro případ řešení různých mimořádných událostí. Této možnosti nakonec Evropská komise po jednání se slovinskou stranou zatím nevyužila.

ZUHZSCR.jpeg

por. Martina Götzová, tisková mluvčí
FOTO: Ilustrační, ZÚ HZS ČR

vytisknout  e-mailem