HZS Středočeského kraje  

Přejdi na

Předcházíme rizikům


Rychlé linky: Mapa serveru Textová verze English Rozšířené vyhledávání


 

Hlavní menu

 

 

Černý dým vystrašil Kladno – hořela nelegální skládka pneumatik

V pondělí 13. srpna čtvrt hodiny před 13. hodinou přijala tísňová linka HZS Středočeského kraje hlášení o hustém černém dýmu, který se valil z areálu bývalého průmyslového gigantu Poldi v Kladně. 

K události vyjeli profesionální hasiči ze stanice HZS Kladno, kterým operační středisko vyslalo na pomoc jednotky sboru dobrovolných hasičů obcí Brandýsek, Braškov, Hřebeč, Pchery a Unhošť. Vzhledem k narůstající intenzitě hustého štiplavého kouře, který svědčil o rozsáhlejším požáru, nechal velitel zásahu vyhlásit druhý stupeň požárního poplachu. Zároveň vznesl požadavek na zajištění většího množství pěnidla.

Průzkum odhalil požár černé skládky starých pneumatik poblíž nádraží v Dubí. Nedaleko ovšem stál na kolejích dlouhý vlak naložený uhlím pro elektrárnu a hrozilo velké nebezpečí, že plameny přeskočí na nejbližší vagon, protože vítr foukal právě tímto směrem. Proto velitel zásahu zvedl poplachový stupeň na třetí úroveň a požádal o další posily. Kromě jednotky ze stanice HZS Slaný vyrazily do Kladna ještě dobrovolné sbory z Hostouně, Lán, Lhoty, Nového Strašecí, Zlonic a Žiliny.

Kromě vlastního hašení rozlehlé haldy pneumatik se druhá část jednotek zaměřila na uchránění vlaku, který byl částečně zahalen kouřem, ale plameny se až k vagonům nedostaly. Podařilo se však sehnat strojvůdce, který z ohrožené oblasti s celou soupravou odjel o kus dál do bezpečí.

Celý zásah probíhal v dýchací technice za vysoké teploty vzduchu přes třicet stupňů Celsia, a tak není divu, že tři hasiči potřebovali kvůli přehřátí organismu zkontrolovat zdravotní stav. Přivolaná posádka zdravotnické záchranné služby je preventivně prohlédla a po krátkém odpočinku se všichni tři opět zapojili do hasebních prací.

Požár byl pomocí šesti proudů C a dvou proudů D s pěnou lokalizován před půl třetí, závěrečná likvidace byla Krajskému operačnímu a informačnímu středisku HZS Středočeského kraje ohlášena krátce po půl páté. V té době už byl poplachový stupeň opět na jedničce a na místě bylo už jen pár jednotek. Celou událost monitorovala Chemická laboratoř Kamenice, která na žádost zástupce České inspekce životního prostředí analyzovala kromě ovzduší také použitou hasební vodu. Obyvatelům v místních částech Dubí a Dříň bylo krátkodobě doporučeno omezit větrání, o čemž byl informován i kladenský primátor Milan Volf.

Přímé škody požárem nevznikly, neboť hořel pouze odpad. Jako příčinu jeho vzniku uvedl vyšetřovatel pálení kabelů v prostoru černé skládky, které na daném místě nebylo zaznamenáno poprvé.

por. Ing. Ladislav Holomčík
tiskový mluvčí
HZS Středočeského kraje

Uložit vše jako ZIP soubor

vytisknout  e-mailem