HZS Pardubického kraje  

Přejdi na

Vaše důvěra je náš závazek


Rychlé linky: Mapa serveru Textová verze English Rozšířené vyhledávání


 

Hlavní menu

 

 

Čekají nás opět velmi silné bouřky

Meteorologové změnili pro Pardubický kraj výstrahu ze silných bouřek na vysoký stupeň nebezpečí, tedy na velmi silné bouřky. Tento jev se očekává zejména dnes, tedy v pondělí 26. července, později odpoledne a večer až do úterní 3. hodiny ranní. Ojediněle by se měly vyskytnout velmi silné bouřky doprovázené přívalovými srážkami s úhrny kolem 50 mm, nárazy větru kolem 70 km/h a většími kroupami.

Očekávat lze tedy přívalový déšť s možným intenzivním odtokem vody ze svahů, rychlým rozvodněním malých toků, zatopení podchodů, podjezdů, sklepů, podemletí komunikací nebo jejich zanesení unášeným materiálem apod. Nárazy větru mohou lámat větve i vyvracet stromy. Nebezpečí představují také kroupy a blesky.

Vývoj bouřek lze sledovat na www.chmi.cz

Věděli jste, že můžete i vy sami lehce odhadnout, jak daleko je od vás vzdálena bouřka?

Výboj blesku prochází vzduchem a rozechvívá ho, což my slyšíme v podobě zahřmění. Výboj prudce ohřívá okolní vzduch, který se rychle rozpíná, což vyvolává slyšitelnou rázovou vlnu Asi 3 sekundy mezi bleskem a hřmění odpovídají vzdálenosti jednoho kilometru. Bouřka je pro nás nejvíce nebezpečná do vzdálenosti 3 km (což je zhruba 9 sekund mezi bleskem a zahřměním).

Rozhodně ale vzdálenost bouřky od vás počítejte doma, tedy v bezpečném úkrytu, ne venku ani na výletě, na který nedoporučujeme k večeru vyrážet. v bezpečném úkrytu raději zůstaňme až do doby, než bouřka odejde.

por. Bc. Vendula Horáková, tisková mluvčí

vytisknout  e-mailem