Školní a výcvikové zařízení HZS ČR  

Přejdi na

Předcházíme rizikům


Rychlé linky: Mapa serveru Textová verze English Rozšířené vyhledávání


 

Hlavní menu

 

 

Brno – 28.1.2016 - záchranná síť pro koně v Jihomoravském kraji

Ve čtvrtek 28. 1. 2016 proběhl v prostorách ŠVZ Brno již druhý výcvik v manipulaci se speciální záchrannou sítí pro koně, tentokrát pro HZS Jihomoravského kraje. 

Školiteli byli členové Koňské záchranky působící v Brně (www.konskazachranka.cz).

V průběhu celodenního školení byli hasiči nejprve seznámeni s obecnými zásadami při práci s velkými zvířaty a se zkušenostmi z reálných zásahů. V druhé části výcviku se prakticky seznámili s manipulací jak se sítí, tak s použitím popruhů, neboť ne vždy je možné z prostorových důvodů síť použít. Nakonec se přesunuli ke cvičnému výkopu v prostorách ŠVZ a vyzkoušeli si celý zásah se sítí na maketě koně v životní velikosti.

Hasiči mohou síť použít i při záchraně dalších zvířat, jako jsou krávy, telata či exotická zvířata. Popruhy, které měli hasiči do této chvíle k dispozici, při vytahování velkých zvířat často sklouzávají, čímž je zvíře stresováno, a v takové situaci může zranit své zachránce.

Síť darovalo hasičům z Jihomoravského kraje občanské sdružení EDUvet.cz (eduvet.cz). Toto sdružení vyhlásilo veřejnou sbírku, jejímž cílem je nákup šestnácti záchranných sítí a dvou závěsných konstrukcí pro velká zvířata, obzvláště koně, zabezpečení jejich dostupnosti pro Integrované složky záchranného systému, zabezpečení instruktáže o použití záchranných sítí a o nouzových situacích s ohledem na záchranu života a zdraví zvířat a zamezení ohrožení životů a zdraví lidí.

Do dnešního dne se zatím podařilo získat tři sítě, dvě jsou v Libereckém kraji a jedna v kraji Jihomoravském, a sbírka stále probíhá. Liberečtí hasiči měli možnost síť použít v praxi pouhý měsíc po zaškolení při záchraně koně z jímky, což dokazuje, že celá akce má smysl.

Další fotografie zde.


kpt. Bc. Zuzana Kupková, Foto: Milan Habart, Petr Barák

vytisknout  e-mailem