Školní a výcvikové zařízení HZS ČR  

Přejdi na

Předcházíme rizikům


Rychlé linky: Mapa serveru Textová verze English Rozšířené vyhledávání


 

Hlavní menu

 

 

Brno – 26.10.2017 - novinka ve výcviku velitelů v simulačním programu XVR na ŠVZ Brno

„Dnes je počasí, že by psa nevyhnal, mlha a ještě jemně mrholí…“ probíhá debata hasičů. 

Poplachová světla, gong a v rozhlase se ozve krátká charakteristika výjezdu: „Dopravní nehoda nákladního automobilu a autobusu. Pojede první vůz, druhý vůz, technický automobil…“ Z tiskárny leze příkaz k výjezdu. Velitel hasičů na něj krátce pohlédne a jednotka vyjíždí. Před očima posluchačů běží obraz výjezdu a pohled ze zadní části kabiny vozu, hasiči se oblékají a chystají se na nehodu s velkým počtem raněných.

„Tak, chlapi,“ rázně promluví velitel, „všichni chirurgické rukavice, zdravoťák batoh a prostředky na třídění metodou START, půjde s ním číslo 2, strojník bezpečnostní opatření – nárazníkové postavení vozidla, kužely, protipožární zabezpečení a odpojení aku baterií u aut.“

Do vysílačky předává pro celou kolonu výjezdu: „Jedná se o dopravní nehodu s větším počtem raněných – první vůz třídí, posádka technického automobilu se postará o nákladní automobil a druhý vůz o zraněné osoby mimo vozidla a širší průzkum okolí, další pokyny na místě.“

Posádka právě dojíždí na velkou křižovatku a před očima se rozkrývá obraz. Strojník prvního vozu blokuje vozidlem jeden směr křižovatky. Velitel krátce shrne rozkazy, všichni vystupují z vozu a spěchají plnit pokyny. Po krátkém, ale důkladném průzkumu místa neštěstí volá do vysílačky: „Operační středisko, zde velitel zásahu, jedná se o nehodu autobusu městské hromadné dopravy a nákladního automobilu, předpokládaný počet zraněných 25, informujte zdravotnickou záchrannou službu a Policii České republiky, potřebuji na místo další síly a prostředky!“

Druhá vysílačka volá velitele: „Veliteli zásahu, zde posádka technického automobilu, máme zde oznamovatele, řidiče autobusu v těžkém psychickém šoku, ­a v kamionu těžce poraněnou osobu, budeme poskytovat první pomoc a používat hydraulické vyprošťovací nářadí.“

Rozhodovací proces velitele běží na plné obrátky. Hbitě předává získané informace zpět na operační středisko hasičů. Žádá o vyhřátý autobus pro nezraněné účastníky dopravní nehody, o stany a přívěs pro hromadná neštěstí, je třeba informovat psychologa… Na místo postupně dojíždí ostatní složky a společně postupně rozplétají složitý zásah.

Uf, dnes jde naštěstí jen o rozjetou modelovou situaci simulační technologie v teple vyhřáté učebny Školního a výcvikového zařízení hasičů.

Dne 18. 10. 2017 takto proběhl netradiční výcvik na našem trenažéru virtuální reality XVR. Nejčastěji na něm cvičí budoucí velitelé svůj rozhodovací proces při velení u zásahu, za podpory lektorů ŠVZ Brno a externích lektorů HZS ČR. Běžným standardem u těchto typů výcviků je simulovaná spolupráce s KOPIS, se kterým nám pravidelně a s velkým úspěchem pomáhá kolegyně z HZS JmK, por. Ing. Jana Lerchová.

Nejinak tomu bylo u posluchačů šestitýdenního kurzu TŘ Z při řešení modelové situace „hromadné silniční neštěstí“ i tentokrát.  Novinkou, se kterou se při svém výcviku setkali, byla spolupráce se dvěma kolegyněmi ZZS Jihomoravského kraje, Mgr. Vlastou Vařekovou a Sylvou Novákovou, DiS., které při výcviku hrály roli vedoucího zdravotnické složky a vedoucího lékaře. 

Jsme velmi rádi, že se nám společnými silami vede vzájemnou spolupráci při praktických výcvicích rozšiřovat i do moderních způsobů výcviku za pomocí počítačové simulace.

Uvedeným kolegyním srdečně děkujeme.

Výcvikem profesionálů zvyšujeme Vaši bezpečnost.


por. Ivan Růžička, DiS.

Odkazy do noveho okna

20171026_obr. 01

20171026_obr. 01 

Detailní náhled

20171026_obr. 02

20171026_obr. 02 

Detailní náhled

20171026_obr. 03

20171026_obr. 03 

Detailní náhled
Uložit vše jako ZIP soubor

vytisknout  e-mailem