HZS Libereckého kraje  

Přejdi na

Vaše důvěra je náš závazek


Rychlé linky: Mapa serveru Textová verze English Rozšířené vyhledávání


 

Hlavní menu

 

 

Během víkendu hasiči řešili dvanáct požárů

Během víkendu řešili hasiči v Libereckém kraji 12 případů různých druhů požárů. Mezi nimi převládaly požáry lesních a travních porostů, požáry nízkých budov a jejich částí. Dále pak požáry dopravních prostředků nebo odpadů. 

První víkendový výjezd měli hasiči již v pátek 3. 4. 2020 v odpoledních hodinách, kdy vyjeli k požáru lesního porostu v Mařenicích na Českolipsku. Hasiči likvidovali šest ohnisek požárů klestí po lesní těžbě, a to za pomoci jednoho vodního proudu. Na místě události byl nařízen nutný dohled do druhého dne. Událost se obešla beze škody. Na místě zasahovali hasiči z Jablonného v Podještědí a JSDH obcí Cvikov a Nový Bor.

Prvním sobotním požárem byl požár travního porostu o rozloze cca 10 x 20 m, který byl ohlášen ve 14:27 hodin v obci Jílové u Držkova na Jablonecku. Nacházel se v blízkosti elektrického vedení. Na likvidaci požáru hasiči nasadili dva vodní proudy. Na místě zásahu byli přítomni hasiči ze stanice Tanvald a hasiči JSDH Jílové u Držkova.

Dalším výjezdem (4. 4. 2020) byl požár travního porostu v Mimoni na Českolipsku. Tento požár byl nahlášen na Krajské operační a informační středisko v 16:07 hodin. Jednalo se o požár o rozloze cca 60 x 5 m. V době příjezdu jednotek probíhalo na místě již plamenné hoření travního porostu. Na likvidaci byl nasazen vysokotlaký vodní proud. Požár zlikvidovali profíci z Jablonného v Podještědí společně s dobrovolnými hasiči z Mimoně.

K požáru klestí a trávy se tentýž den (v 16:17 hodin) vyjelo také v obci Jindřichovice pod Smrkem. Požár se rozšířil a částečně zasáhl i přilehlou dřevěnou kůlnu v obci Jindřichovice pod Smrkem. Kůlna byla určená k demolici. Událost se obešla beze škody. Předpokládaná hodnota uchráněného majetku je 100 tis. Kč. Hasiči ze stanice Raspenava zasahovali společně s dobrovolnými kolegy z JSDH Dolní Řasnice, Jindřichovice pod Smrkem a Nové Město pod Smrkem.

V sobotu k večeru pak v 19:34 hodin přijalo Krajské operační a informační středisko informaci o probíhajícím požáru přístřešku nízké budovy v Zákupech. Vyhlášen byl druhý stupeň poplachu. Jednalo se o neobydlený přístřešek budovy určený k demolici. Uvnitř probíhal požár komunálního odpadu o rozloze 2 x 1m. Hasiči zlikvidovali požár pomocí jednoho vodního proudu. Na místě zasahovaly jednotky hasičů z České Lípy, dále JSDH Česká Lípa, JSDH Česká Lípa – Dobranov, JSDH Mimoň a JSDH Zákupy.

Jen za neděli hasiči řešili devět požárů. Po desáté hodině ranní vyjely jednotky hasičů k požáru garáže do ulice Suldovského v Liberci. Požárem byla zasažena střecha garáže. V době zásahu byla garáž prázdná. Na likvidaci požáru byl nasazen jeden vodní proud. Střešní konstrukce byla následně rozebrána. Místo události bylo zkontrolováno termokamerou pro vyloučení skrytých ohnisek požáru. Požárem byly poškozeny krovy a stavební konstrukce garáže. Událost se obešla bez zranění. Škoda byla předběžně odhadnuta na 10 tis. Kč a hodnota uchráněného majetku na 60 tis. Kč. Na místě zasahovali hasiči z Liberce a dobrovolní hasiči JSDH Liberec – Růžodol.

V odpoledních hodinách (13:17 hodin) Krajské operační a informační středisko převzalo ke zpracování událost požáru lesního porostu v obci Doksy – Staré Splavy na Českolipsku. V té chvíli se požár nacházel na rozloze cca 50 x 30 m. Při příjezdu jednotek na místo byl požár ve fázi plamenného hoření. Hasiči nejprve zasahovali s dvěma vodními proudy po obvodu požářiště s cílem zamezit šíření požáru. Na místě události se vyskytlo dalších 20 ohnisek o rozloze 1 x 2 m. Na likvidaci bylo nasazeno 5 vodních proudů. Pro dodávku vody na místo události byla zřízena kyvadlová doprava. Celkem na místě zasahovalo pět jednotek hasičů - profesionální jednotky ze stanice Česká Lípa a Doksy společně s JSDH obcí Dubá, Doksy I a Doksy II.

Téměř současně byl ohlášen požár tújí také v Liberci, konkrétně v Krásné Studánce. Řada tújí, dlouhá přibližně 15 metrů, vzplála od neuhlídaného pálení klestí, které probíhalo v její blízkosti. Hasiči nasadili k likvidaci požáru jeden vodní proud. Na místě zasahovaly dvě jednotky hasičů, a to ze stanice Liberec a JSDH Liberec Krásná Studánka.

Dne 5. 4. 2020 v 13:29 hodin Krajské operační a informační středisko přijalo již několikátou informaci  o požáru. Tentokrát šlo o požár v chodbě rodinného domu v obci Brniště na Českolipsku. Jednalo se o požár v mezistropním prostoru. Jednotky nejprve ochlazovaly snížený strop a poté rozebraly konstrukci pro vyloučení skrytých ohnisek požáru.  Na místě zasahovalo pět jednotek hasičů. Hasiči z České Lípy a Jablonného v Podještědí a hasiči z JSDH Cvikova, Jablonného v Podještědí, Mimoně a Brniště.

V 15:34 hodin přijalo Krajské operační a informační středisko informaci o požáru lesního porostu v obci Troskovice – Křenovy na Semilsku. Vyhlášen byl druhý stupeň požárního poplachu. Jednalo se o požár lesní hrabanky o rozloze cca 100 x 100 m v nepřístupném, místy skalnatém a svažitém terénu po neuhlídaném pálení. V nedaleké pískovně bylo nutné zřídit čerpací stanoviště. Zásah probíhal čtyřmi vodními proudy. Uchráněné hodnoty podle předběžných odhadů dosahují 4 mil. Kč. Na místě události spolupracovali hasiči ze stanice Semily a Turnov společně s jednotkami dobrovolných hasičů z Rovenska pod Troskami, Hrubé Skály, Karlovic a Troskovic.

Závěrem dne (20:33 hodin) byl na Krajské operační a informační středisko nahlášen požár hromady větví po neuhlídaném pálení v České Lípě, v části Stará Lípa. Rozsah požáru byl cca 5 x 5m. Hasiči provedli likvidaci požáru a zasypali dané místo hlínou. U požáru zasahovali profesionální hasiči ze stanice Česká Lípa společně s jejich dobrovolnými kolegy z České Lípy.

Jak se správně nahlásit pálení dřeva, klestí a jak se při něm chovat, jsme informovali zde:

https://www.hzscr.cz/clanek/pravidla-paleni-biologickeho-odpadu.aspx?fbclid=IwAR29pz5Y73XGOqgrFq7Np3jTIotnAgyoUi1TMSXyl_uZLzY5gk7YVFnesSE

autor: por. Bc. Lucie Hložková, tiskový mluvčí

spoluautor: por. Ing. Eva Klímová, zástup tiskové mluvčí   

Foto: HZS LK  

P_Staré SplavyP_Staré Splavy

P_KřenovyP_Křenovy

P_tújí_lbcP_tújí_lbc 

P_odpadu_ČLP_odpadu_ČL

P_garáže_LBCP_garáže_LBC                   

vytisknout  e-mailem