Hasičský záchranný sbor České republiky  

Přejdi na

Předcházíme rizikům


Rychlé linky: Mapa serveru Textová verze English Rozšířené vyhledávání


 

Hlavní menu

 

 

Autoři nejlepších básniček se sešli ve Zbirohu

10. 9. 2018 (Michaela Franclová) – Napsat básničku o hasičích a poděkovat jim za jejich práci není žádná legrace. O tom se přesvědčilo více jak 330 dětí a dospělých, kteří se zúčastnili soutěže MV-generálního ředitelství Hasičského záchranného sboru ČR o nejlepší hasičskou báseň o hasičích a pro hasiče s podtitulem „Sto let nás zachraňují“. 

SKM_C454e18082111570.jpgK účasti širokou veřejnost vyzýval po celý rok z webových stránek a sociálních sítí HZS ČR následující slogan:
Na vědomost dává se, že nadaný poeta hledá se.
Kdo se veršem často ohání, ať v básni zvěční své nadání.
Toho nemine bohatá odměna a pocta veliká mu bude složena.

Přesně 11. února 2018 (v den narozenin tísňové linky 112) vyhlásilo MV-generální ředitelství Hasičského záchranného sboru ČR jubilejní 10. ročník projektu „Dávají za nás ruku do ohně“. Zatímco v minulých letech veřejnost soutěžila o nejhezčí hasičskou ilustraci, pohádku, komiks či vtip, tak náplní letošního ročníku byla soutěž o nejlepší hasičskou báseň. Přestože zadání bylo obtížnější, tak se projektu zúčastnilo 282 dětí a 52 dospělých.

Vyhodnotit nejlepší básně nebylo jednoduché, ale s ohledem na zvolené téma letošního stoletého výročí odborná porota v čelem s generálním ředitelem HZS ČR genmjr. Ing. Drahoslavem Rybou vybrala následující vítěze. Genmjr. Ryba k tomu řekl: „Účast v porotě této soutěže pro mne byla milým zpestřením. Moc dobře se mi četly verše, ze kterých čišela velká úcta k hasičskému povolání, a od srdce jsem se zasmál při četbě některých veršovaných příběhům. Celkově to byla velmi příjemná práce a už se těším na příští ročník.“

Kategorie dětí z mateřských škol
Ocenění za nejlepší kolektivní práci dětí do 6 let získala Mateřská škola Kramolná u Náchoda, konkrétně třída paní učitelky Jiřiny Vojnarové Rezkové. Sbírku hasičských veršů děti doplnily třiceti krásnými obrázky a vytvořily tak originální hasičskou sbírku. Poděkování za účast v soutěži a za krásné obrázky patří i Mateřské škole Čechova z Rokycan, kde se soutěže účastnilo hned několik tříd dětí.

Kategorii dětí prvního stupně základních škol
Své básničky nám do této kategorie zaslalo 65 dětí z 15 českých a moravských škol. S přehledem nejlepší byly příspěvky dětí z malotřídní základní školy v Rasoškách u Náchoda pod vedením paní učitelky Dany Štěpánové. O tom, že děti v Rasoškách mají k „hasičině“ kladný vztah vypovídal i poslední rým z příspěvku Kláry Voslařové: „ A nejlepší hasiči z celých Čech, jsou přece ti dobrovolní z Rasošek“. První místo si nakonec odnesl desetiletý rasošský žák Adam Švába za své poděkování hasičům. Druhé místo patřilo Kláře Krištoufkové ze základní školy v Pečkách za báseň s názvem Superhrdina. Třetí ocenění získal Filip Francisti ze základní školy v Tachově za báseň Když nepřekážíš – pomáháš, kterou by bylo možné použít k výuce motoristů, jak správně tvořit záchrannou uličku na silnicích.

Kategorie žáků druhého stupně základních škol
S rostoucím množstvím školních povinností klesá chuť studentů zabývat se básničkami. Právě proto jsme velice rádi, že v této věkové kategorii se naší soutěže zúčastnilo 10 školních kolektivů. Jako nejlepší zvolila porota básničku Našim hasičům od Sáry Málkové z Cerekvice na Bystřicí, která svůj příspěvek končí veršem „ Do ohně ruku za nás dají a nic za to nečekají, proto tyto verše skládám, za Vaši práci dík vám vzdávám“. Na druhém místě se umístila Lucie Chvalníková z Příbrami a na třetím místě Barbora Dušková z nedaleké Dobříše. Speciální cenu se porota rozhodla udělit ještě Věře Poláškové z Chrastavy za zveršovaný příběh Slon požárníkem, kterého za záchranu hořící školy a „z vroucích díků, přijali k požárníkům.“

Kategorie tvořiví dospělí
Dnes snad již neplatí pořekadlo „co Čech – to muzikant“, ale spíše „co Čech – to poeta“. Od kreativních a tvořivých dospělých jsme do soutěže obdrželi 30 básní. Byly mezi nimi lyrické ódy na hasičské povolání, zveršované vtipné příběhy ze života hasičů i stesky maminek, jejíž synové se chtějí stát hasiči. Opravdu velkou přípravu vyžadovala báseň Evy Krampotové, která zároveň mapuje vývoj hasičského sboru od 18. století až po současnost. Po těžkém rozhodování (bez přesného určení pořadí) byly oceněny tyto básničky: Srdce hasiče od Františka Kováříka, Sto let již pomáháte nám od Evy Krampotové a Hasičská oslavná báseň od Ivety Richterové. Speciální cena za velmi povedenou báseň Těžká zkouška pro Fanouška si odvezla paní Jana Hronešová ze Dvora Králové.

Kategorie dobrovolných a profesionálních hasičů
O tom, že hasiči umí o svém „řemesle“ psát moc pěkné pohádkové příběhy pro děti, svědčí úspěšná sbírka Hasičských pohádek vydaná v roce 2015.  Jak se hasiči poprali letos s veršem a rýmem? Svou básničku do soutěže nám poslalo 23 profesionálních i dobrovolných hasičů. Některé básně se držely zadání, konkrétně pocty ke stému výročí republiky. Poštou a emailem nám dorazily také veselé hasičské příběhy.  Ocenění nakonec bylo předáno dobrovolné hasičce paní Radce Poslušné z Dražetic za báseň Sto let a speciální cenu si převzal dobrovolný hasič pan Roman Vondra ze Zruče nad Sázavou.

To jsou vítězové naší celoroční soutěže o nejlepší hasičskou báseň, kteří si převzali svá ocenění během 8. ročníku akce Zbirožské hasičské tatrování v sobotu 8. září 2018 ve Zbirohu. Těm, kteří nakonec přijet nemohli, budou diplomy i věcné ceny zaslány poštou na adresu uvedenou v přihlášce.

Děkujeme všem, kteří se soutěže o nejlepší hasičskou báseň zúčastnili a poslali nám své příspěvky. V únoru příštího roku se můžete těšit na již jedenáctý ročník projektu a soutěže „Dávají za nás ruku do ohně“. Podrobnější informace k tématu a formě budou uveřejněny na webových stránkách HZS ČR v únoru 2019.

Ukázky z oceněných i dalších hezkých básní, které určitě stojí za přečtení, naleznete v příloze či v prolincích.

Obrázky: MS Čechova Rokycany

Garant projektu: Ing. Michaela Franclová, michaela.franclova@grh.izscr.cz, tel. 950 819 717, MV-GŘ HZS ČR, Kloknerova 26, Poštovní přihrádka 69, 148 01 Praha 414.

SKM_C454e18082111580.jpg

Kontakt:
kpt. Mgr. Nicole Zaoralová
tisková mluvčí
MV-generální ředitelství
Hasičského záchranného sboru ČR
Tel.: +420  950 819 944
Mobil: +420 602 215 142
E-mail: nicole.zaoralova@grh.izscr.cz

Odkazy do noveho okna

SKM_C454e18082111570

SKM_C454e18082111570 

Detailní náhled

SKM_C454e18082111581

SKM_C454e18082111581 

Detailní náhled

SKM_C454e18082111580

SKM_C454e18082111580 

Detailní náhled
Uložit vše jako ZIP soubor

vytisknout  e-mailem