HZS Zlínského kraje  

Přejdi na

Chráníme vaše životy, zdraví a majetek


Rychlé linky: Mapa serveru Textová verze English Rozšířené vyhledávání


 

Hlavní menu

 

 

Andrlův Chlum patřil nejtvrdším hasičům

(18.05.2023) Závodníci soutěžili v disciplínách TFA. 

Další ročník soutěže OHNIVÁ ROZHLEDNA na Andrlově Chlumu v Ústí nad Orlicí v Pardubickém kraji odstartovala ve čtvrtek 18. května sérii Českého poháru v disciplínách Toughes Firefighter Alive (TFA) – nejtvrdší hasič přežívá.

A jak vypadá nejtvrdší závod?

Po startu soutěžící provádí následující disciplíny (maximální doba na splnění disciplín na prvních třech úsecích je 4 minuty, poslední úsek je časově neomezen):

  • 1. úsek: uchopí dvě nezavodněná hadicová vedení B s napojenými proudnicemi a poté je rozvine na vzdálenost přibližně 55 m, kde proudnice odloží na metu. Přesune se po trati a smotá dvě hadice „B“ položené rovnoběžně vedle sebe, každou zvlášť do kotouče půlspojkou dovnitř a uloží je do boxu tak, aby z něj žádná část nepřečnívala.
  • 2. úsek: dále uchopí obouruční kladivo a provede 80 úderů do konstrukce hammer boxu (střídavě nahoru a dolů), poté kladivo odloží do hammer boxu. Uchopí 20 kg závaží (barel) a proběhne tunelem. Oběhne kužel ve vzdálenosti 5 m a stejnou cestou se vrací zpět do výchozího postavení, kde na metu odloží závaží (barel).
  • 3 úsek: Následuje transport figuríny (úchopem obouruč zezadu tzv. Raitekův úchop – zakázáno je tahání figuríny za nohy, hlavu apod.) na vzdálenost 60 m, kde figurínu odloží do vyznačeného prostoru. Dále závodník uchopí dva 20 kg barely (nebo jiné závaží) a pronese tunelem na vzdálenost 30 m do vyznačeného prostoru. Poté překoná dvoumetrovou bariéru a k překonání překážky nesmí použít žádné pomůcky.
  • 4. úsek: A na závěr závodníci vyběhli na rozhlednu v nadmořské výšce 559 m. Zdatní hasiči z celé České republiky tak vystoupali na svůj dnešní závodní vrchol po 183 schodech, což představuje přibližně 12. nadzemních podlaží. Odměnou jim byl krásný výhled do krajiny.

8.jpeg
 

Každý závodník všechny disciplíny provádí průběžně v jednom čase a v předepsané výstroji – což znamená triko, kompletní třívrstvý zásahový oblek včetně odnímatelných vrstev, přilba pro hasiče, zásahové (pracovní) rukavice dle vlastního uvážení, sportovní obuv a s izolačním vzduchovým dýchacím přístrojem na zádech.

7.jpeg
 

Soutěže s mezinárodní účastí se účastnilo 74 závodníků včetně čtyř žen. Ze Zlínského kraje závodilo 6 profesionálních hasičů. Nejlépe se dařilo Martinu Hruškovi, který v kategorii „C“ (45 a více let) obsadil 3. místo. V kategorii „B“ (35 až 44 let) se na 11. místě umístil Petr Sladký. Nejvíce zástupců jsme měli v kategorii nejmladších závodníků („A“ – 18 až 34 let). Zde na 5. místo skončil Martin Januš, na 9. místě Patrik Doležel, na 12. místě Matěj Beníček a na 23. místě Ondřej Plášek.

Vítězům gratulujeme a všem závodníkům přejeme do dalších soutěží mnoho úspěchů!

Výsledková listina: https://tfa.hzscr.cz/usti23/vysledky.php?kategy=a&useky=5

Autor: por. Mgr. Lucie Javoříková, tisková mluvčí HZS Zlínského kraje

Uložit vše jako ZIP soubor

vytisknout  e-mailem