HZS Zlínského kraje  

Přejdi na

Vaše důvěra je náš závazek


Rychlé linky: Mapa serveru Textová verze English Rozšířené vyhledávání


 

Hlavní menu

 

 

Akce "Milostivé léto"

(22.11.2021) Pozor! 

„Milostivé léto“ vám umožní zbavit se vysokých exekučních poplatků, sankcí a úroků, které vám navýšily původní dluh, a komplikují tak jeho splácení. Akce vyhlášená státem trvá od 28. října 2021 do 28. ledna 2022. "Milostivé léto" je součástí nedávno schváleného balíku exekučních změn. Má pomoci smazat nezvladatelné dluhy z minulosti.

„Milostivé léto“ tak nabízí lidem snáze ukončit exekuce, které jim v minulosti vznikly z veřejnoprávních dluhů. V případě Hasičského záchranného sboru Zlínského kraje se může jednat zejména o dluhy vzniklé způsobením škody v důsledku zaviněného (neúmyslného) jednání dlužníka, případně o dluhy ze závazkového právního vztahu. Nesplacené závazky, které mezitím mnohdy narostly na několikanásobky původního dluhu, nyní půjde vymazat za zvýhodněných podmínek. To znamená, že když dlužník zaplatí zbývající jistinu, tedy původní dluh, do 28. ledna 2022, a k tomu přidá 750 Kč + DPH, exekutor exekuci ukončí. Je to jedinečná, časově omezená, nabídka.

Využít ji mohou pouze lidé, kteří nejsou v oddlužení, tedy insolvenci. Naopak ji nemohou využít osoby, vůči kterým jsou vedeny exekuce ohledně pohledávky na náhradu škody způsobené úmyslným porušením právní povinnosti.

Jak tedy v tomto případě postupovat:

1. Informujte exekutora a zjistěte si přesnou částku ke splacení.

Požádejte exekutora doporučeným dopisem o vyčíslení aktuální dlužné jistiny. Uveďte, kam chcete zaslat odpověď, a nezapomeňte doplnit, že se jedná o akci „Milostivé léto“. Pokud znáte spisovou značku své exekuce, určitě ji do dopisu uveďte. Odpověď exekutora bude chvíli trvat, proto mu napište co nejdříve. Exekutora kontaktujte, i když jste jistinu už někdy hradili. Může se stát, že ve skutečnosti jistina uhrazena není, protože vaše platby šly přednostně na úroky, pokuty a náklady. O vašem záměru využít tuto akci potřebuje exekutor vědět i v případě, že jistinu už máte uhrazenou. Vzor žádosti je uveden níže.

2. Zaplaťte nesplacenou jistinu a náklady exekuce.

Po obdržení odpovědi je třeba zaslat nebo složit na účet exekutora nesplacenou jistinu, kterou vám exekutor sdělil, a 750 Kč + DPH na náklady exekuce. Nezapomeňte uvést všechny náležitosti i správný variabilní symbol, který vám upřesní exekutor. Do zprávy pro příjemce uveďte své jméno a poznámku, že se jedná o Milostivé léto (např. Jan Novák – splátka na jistinu – Milostivé léto). Platba musí být připsána na účet exekutora v období od 28. října 2021 do 28. ledna 2022.

3. Ověřte si, že vše proběhlo v pořádku.

Exekutor je povinen po splacení dlužné jistiny vydat rozhodnutí, kterým vás osvobodí od placení zbytku dluhu. Nic dalšího tedy dělat nemusíte, ale doporučujeme po provedení platby kontaktovat exekutora pro ověření, že vše proběhlo v pořádku.

Vzor žádosti níže v příloze.

profimedia-0356625505.jpeg
 

vytisknout  e-mailem