Hasičský záchranný sbor České republiky  

Přejdi na

Vaše důvěra je náš závazek


Rychlé linky: Mapa serveru Textová verze English Rozšířené vyhledávání


 

Hlavní menu

 

 

9. díl seriálu „Když to nejde po dobrém“ na téma oznamování požárů

19. 6. 2015 (Nicole Zaoralová) - Přinášíme již devátý díl seriálu o tom, jak předcházet pokutám, které Vám mohou udělit hasiči za nedodržení pravidel, norem a zákonů. Dnes téma: Oznámit hasičům se musí každý požár „bez odkladu“. Pozdní oznámení se může prodražit hned několikrát.  

Povinnost hlásit požár hasičům platí bez rozdílu pro právnické a podnikající fyzické osoby tak stejně i pro každého občana. Každému asi dojde, že když uvidí hořící střechu domu, přivolá hasiče a nebude jinak zvlášť otálet. Tedy pokud se nejedná přímo o pachatele – žháře. Malé požáry, které jsou uhašeny vlastními prostředky, však mnohdy občasné ani firmy nehlásí a to je velká chyba. 
 
Z čistě lidského hlediska se to dá pochopit, neboť se pachatelé obávají případného postihu a „popotahování“ ze strany hasičů nebo policie, ale zákon hovoří jasně – neoznámení požáru je u občanů přestupkem s možností sankce až 25 tisíc Kč. U firmy je takové jednání správním deliktem, za který hrozí pokuta až 250 nebo dokonce 500 tisíc Kč.
 
Rovněž jsou poměrně časté případy, kdy požáry jsou oznámeny až době, kdy pojišťovna požaduje „doklad od hasičů“ pro plnění pojistné události. Jestliže je požár nahlášen se zpožděním dva týdny nebo třeba i měsíc, je dobré si uvědomit, že po takové době již nelze provádět relevantní šetření požáru a doklad pro pojišťovnu tedy nelze vydat. Pojišťovna pak zpravidla neplní. Navíc ten, kdo se takto opozdí, se vystavuje postihu za přestupek, resp. správní delikt jak je uvedeno výše.  
 
Tedy zapamatujme si: Požár hlásit vždy i uhašený vlastními silami nebo uhašený samovolně (např. nedostatkem vzduchu) a hlavně BEZ ODKLADU. A dále: Než přijede hasičský vyšetřovatel nic neuklízet na nic nesahat, nepřemisťovat předměty ani nábytek. Při šetření požáru spolupracovat s vyšetřovatelem a poskytovat součinnost, osobní údaje a další informace a v případě nutnosti i vzorky (např. elektrický spotřebič či část stroje, chemické látky apod.) 
 
A kam hlásit uhašený požár? Stejně jako ostatní požáry – tedy na telefonní číslo 150. Lze hlásit i přímo vyšetřovateli na územním odboru HZS kraje, nebo osobně na kteroukoliv stanici HZS kraje, ale ohlášení na známou „stopadesátku“ je jednodušší a nikdo neudělá chybu.
 
Článek vypracoval mjr. Ing. Jan Novotný, vedoucí pracoviště prevence ochrany obyvatelstva a krizového řízení HZS Pardubického kraje.
Ilustrativní foto titulní strana: HZS Plzeňského kraje
 
Kontakt:
kpt. Mgr. Nicole Zaoralová
tisková mluvčí
MV-generální ředitelství Hasičského záchranného sboru ČR
Tel.: +420 950 819 944
Mobil: +420 602 215 142
E-mail: nicole.zaoralova@grh.izscr.cz

vytisknout  e-mailem