HZS Libereckého kraje  

Přejdi na

Chráníme vaše životy, zdraví a majetek


Rychlé linky: Mapa serveru Textová verze English Rozšířené vyhledávání


 

Hlavní menu

 

 

24 hodinový výcvik hasičů - lezců

Hasiči – lezci (dále jen "lezci") ze stanice Semily absolvovali 24 hodinový výcvik v terénu pod vedením zkušených hasičů – instruktorů pro práce ve výšce a nad volnou hloubkou. 

První den výcviku zahájili lezci na továrním komíně v Semilech, kde je po výstupu na ochoz čekala fixace zraněné osoby do speciálních nosítek (SKED) a poté její transport na zem. Cílem této části výcviku bylo kromě zdokonalení se v manipulaci s nosítky ve značné výšce také porovnání různých technik výstupu na komín.

Poté se lezci přemístili na nedalekou Krkavčí skálu. Tato část výcviku probíhala tak, jako by se jednalo o reálnou událost. Hasiči museli po obdržení dokumentace najít zadané místo události, vyhodnotit situaci, zraněnému lezci poskytnout neodkladnou předlékařskou pomoc, vystrojit cestu pro vytažení nosítek v extrémním terénu a absolvovat náročný transport osoby k místu předání do péče lékaři. V podvečer se všichni přesunuli do místa ubytování, kde program pokračoval v podobě přednášek, jejichž společným tématem bylo provádění záchranných prací s využitím vrtulníku, se kterými se mohou lezci při zásazích setkat.

Druhý den výcviku se společně přesunuli na skalní vyhlídku Zahrádka na Pantheonu u Malé Skály, kde pro ně byly připraveny dvě situace s obdobným scénářem. V obou případech se jednalo o simulované pády neukázněných turistů, kteří se pohybovali v nebezpečném prostoru za zábradlím vyhlídky. Výcvik zakončili závěrečným transportem zraněné osoby za použití pojízdných záchranných nosítek UT 2000.

Autoři: mjr. Ing. et Ing. Adam Vondra, pprap. Pavel Šrejma

Foto: HZS LK

Výcvik práce VVHVýcvik práce VVH

vytisknout  e-mailem