HZS Zlínského kraje  

Přejdi na

Předcházíme rizikům


Rychlé linky: Mapa serveru Textová verze English Rozšířené vyhledávání


 

Hlavní menu

 

 

24 hodinové cvičení hasičů ve výškách

(21.07.2020) Profesionální hasiči lezeckého družstva Hasičského záchranného sboru Zlínského kraje absolvovali ze včerejška na dnešek 24 hodinový výcvik v terénu. 

Neobvyklou záchranu osob měli hasiči možnost vyzkoušet v Otrokovicích, kde jim společnost Jeřábový a výtahový servis, s.r.o. umožnila výcvik na jejich jeřábu. Lezci zde tak mohli vyzkoušet postup jištění a zajištění a spuštění například zraněné osoby.
Dále lezci na dalších stanovištích na území Zlínského kraje trénovali záchranu osob. Jednou z nich byla záchrana ze skalního útvaru. Hasiči při tomto cvičení trénovali zajištění a vytažení zachraňované osoby do bezpečného místa, ze kterého osobu transportovali až k jejich vozidlu. Další převoz figuranta byl uskutečněn s využitím transportní plošiny na lezeckém speciálu až k simulovanému místu předání zdravotnické záchranné službě.
Dalším druhem cvičení byla záchrana osoby z nepřístupného terénu. Zde po provedeném průzkumu a zhodnocení celé situace a hrozících rizik hasiči zafixovali zraněnou osobu - figuranta a provedli transport přes špatně přístupný terén s využitím lanové techniky i improvizovaných jistících prvků.

Hasiči lezci obdobná cvičení absolvují každý rok a mají tak možnost vyzkoušet a procvičit mnoho technik k záchraně zraněných osob z neobvyklých a mnohdy špatně dostupných míst. 

Autor: por. Mgr. Lucie Javoříková, tisková mluvčí HZS Zlínského kraje

Uložit vše jako ZIP soubor

vytisknout  e-mailem