HZS Pardubického kraje  

Přejdi na

Vaše důvěra je náš závazek


Rychlé linky: Mapa serveru Textová verze English Rozšířené vyhledávání


 

Hlavní menu

 

 

Těžko na cvičišti, lehce na bojišti!

Lezecká skupina z centrální stanice Ústí nad Orlicí pod dohledem svého instruktora v rámci plánu odborné přípravy absolvovala v těchto dnech pravidelný výcvik na záchranu osob z lanovky. Hasiči-lezci každý rok trénují u skiareálu, kde se nacházejí sedačkové lanovky, aby nacvičili záchranu uvízlých osob v případě poruchy lanové dráhy. Možná máte ještě v paměti záchranu z lanovky v Červené Vodě – Mlýnickém Dvoře, kde 17. ledna 2019 spadl strom na lanovku a vyřadil tak lanovku z provozu.  Obsluha lanovky tehdy odřezala strom a pokusila se lano nahodit zpět, aby mohla v nouzovém provozu svézt lidi do bezpečí. To se ale tenkrát nepodařilo. Hasiči se tak postupně museli rozdělit na jednotlivé úseky. Vylezli na sloup a pomocí lanového setu se přiblížili k lyžařům na sedačce. Zde si vytvořili bod. Ustrojili vždy po jednom lyžaři do evakuačního trojúhelníku a spustili lyžaře postupně dolů. A takto to pokračovalo dále až do posledního lyžaře. Na místě zasahovala pochopitelně Horská služba z Čenkovic, Jeseníků a Říček.

Při zásahu na lanovce ve zmrzlém prostředí jde o minuty. Největší problém je čas. I dojezd jednotek je samozřejmě problém. Rozhodují klimatické podmínky. Lidé, kteří na lanovce sedí, jsou oblečení na lyžování, nikoliv na sezení.

Hasiči trénují jak v letním, tak zimním období. Zásah musí být rychlý a efektivní. "Je nutné tento typ zásahu pravidelně cvičit, aby záchranné práce probíhaly rychle a efektivně, ale také šetrně, s ohledem na stres a tepelný komfort pro cestující na lanové dráze," říká člen lezecké skupiny nstržm. Jakub Hlavsa, DiS., z HZS územního odboru Ústí nad Orlicí.

por. Bc. Vendula Horáková, tisková mluvčí

Uložit vše jako ZIP soubor

vytisknout  e-mailem