HZS Jihočeského kraje  

Přejdi na

Předcházíme rizikům


Rychlé linky: Mapa serveru Textová verze English Rozšířené vyhledávání


 

Hlavní menu

 

 

13. duben = Den požární bezpečnosti

Pátek třináctého je všeobecně považován za nešťastný den. Pověře o smolném dni byť třeba jen ve skrytu duše věří snad většina z nás. Hasiči v celé České republice se ale každoročně snaží tuto pověru vyvrátit. Česká asociace hasičských důstojníků vyhlašuje vždy právě na tento den „Den požární bezpečnosti“. 

Vyhlášené datum není náhodné. Každoročně se jedná o pátek, na nějž připadá 13. den v měsíci. Letošní rok má „pátky třináctého“ dva, za Den požární bezpečnosti byl vybrán právě dubnový termín.
Proč Den požární bezpečnosti? Cílem je překonat vlastní pověrčivost a zamyslet se nad tím, jak se pověrečné smůly jednou pro vždy zbavit.

Hlavním letošním tématem Dne požární bezpečnosti je „Vzděláváním k bezpečnosti“. Vzdělávání a výchova obyvatelstva je jedním z úkolů HZS ČR. Když se řekne vzdělávání, tak si všichni představí výuku dětí. Naši příslušníci se však nezaměřují jen na nejmladší generace. Kromě vzdělávacích akcí pro děti a mládež na všech stupních vzdělání probíhá celá řada akcí i pro seniory, učitele nebo například občany se specifickými potřebami. V oblasti požární ochrany školíme příslušníky a členy dalších složek integrovaného záchranného systému, spolupracujeme s odborníky na vysokých školách zaměřených na bezpečnost, podílíme se na tvorbě učebních materiálů či edukativních projektů jak na regionální, tak i republikové úrovni.

Hasičský záchranný sbor Jihočeského kraje v rámci Dne požární bezpečnosti otevře své brány pro širokou veřejnost v pátek 13. dubna na stanicích profesionálních hasičů v Kaplici, Českém Krumlově, Jindřichově Hradci, Blatné, Vodňanech a Strakonicích. Hasiči všem zájemcům představí od 9 do 14 hodin svoji výjezdovou techniku a ochranné prostředky. V Českých Budějovicích bude vzdělávání zaměřeno na žáky základní školy se speciálním vzdělávacím programem v multimediální učebně.

Hasiči v Písku přiblíží práci hasičů dětem v mateřské školce a také jim přečtou oblíbené Hasičské pohádky. Naopak prachatičtí hasiči se zaměří na vzdělávání nejstarší generace přednáškou na téma vznik požárů a správné chování při mimořádných událostech. Územní odbor Tábor si pozval na stanici žáky základní školy, kterým ukáže techniku hasičů, exkurze proběhne i se vzdělávacím programem.

vytisknout  e-mailem