HZS Středočeského kraje  

Přejdi na

Vaše důvěra je náš závazek


Rychlé linky: Mapa serveru Textová verze English Rozšířené vyhledávání


 

Hlavní menu

 

 

Připomínka čtyřiceti let od požáru Svaté Hory

V sobotu 28. dubna 2018 si Svatá Hora připomene událost, kdy před čtyřiceti lety díky úsilí a osobnímu nasazení profesionálních i dobrovolných hasičů, armády a dalších složek, včetně dobrovolníků z řad občanů, byla zachráněna památka významná nejen pro region Příbramska. 

Od „nevinné“ hry dětí vznikl 27. dubna 1978 v místech, kde Svatohorské schody odbočují z přímého směru dovnitř areálu, požár. Ten se následně vzhledem k velmi hořlavé střešní krytině šířil a postupoval dále do objektu i směrem dolů po schodech. Vysoko šlehajícími plameny byly zasaženy dřevěné podlážky lešení v průčelí opravované části budovy, po nichž se požár přenesl na střechu severních ambitů a dále pak na sousední internát. Velmi rychlé šíření bylo zapříčiněno vysokou hořlavostí šindele na střeše a třistaletým usazeným prachem pod střechou. Požár pravděpodobně vznikl okolo patnácté hodiny a byl telefonicky oznámen na Ohlašovnu požárů. Na místo se postupně dostavilo přes tři sta hasičů z více než čtyřiceti profesionálních a dobrovolných jednotek. K zásahu byli povoláni hasiči z okresů Příbram, Beroun, Praha-západ, Kolín, Kladno, Písek a Strakonice a desítky dobrovolných jednotek z širokého okolí. Na zdárné likvidaci požáru a záchraně cenného inventáře se podílely i další subjekty, zejména Báňská záchranná stanice Příbram, technické služby měst Příbram a Dobříš, Vězeňské nápravné zařízení Bytíz a vojenské útvary Příbram a Jince.

pecet

Díky výše uvedeným se podařilo požár Svaté Hory během čtyř dnů úspěšně uhasit a zachránit tak většinu národní kulturní památky. Na jejich počest a jako dík za jejich snahu a obětavost bude uspořádána v sobotu 28. dubna na Svaté Hoře vzpomínková akce, organizovaná územním odborem Příbram HZS Středočeského kraje ve spolupráci s Okresním sdružením hasičů Příbram, Městem Příbram a Římskokatolickou farností u kostela Nanebevzetí Panny Marie Svatá Hora. Smyslem celé akce je důstojné uctění základních hodnot hasičů a hasičského hnutí.

Už ve čtvrtek 26. dubna bude v prostorách Svaté Hory slavnostně zahájena unikátní výstava, sestavená Římskokatolickou farností u kostela Nanebevzetí Panny Marie spolu se Státním okresním archivem. Expozice instalovaná v muzeu Svaté Hory bude i nadále veřejnosti přístupná a nabídne nejen fotodokumentaci s bohatými komentáři, ale i autentickou videonahrávku ze Svaté Hory po požáru.

Sobotní program však není připraven jen pro hasiče a jejich příznivce. Vzpomínková akce začne v devět hodin Mší svatou. Následně vyjde z parkoviště pod svatohorským areálem průvod sborů, které zde při ničivém požáru zasahovaly. Jejich cílem bude prostranství před Pražskou bránou, kde jim budou za účasti vedení Hasičského záchranného sboru ČR, Sdružení hasičů Čech, Moravy a Slezska a představitelů Města Příbrami i regionu předána pamětní ocenění a zároveň budou dekorovány prapory nastoupených sborů.

Odpoledne bude patřit především široké veřejnosti, které profesionální a dobrovolné sbory předvedou svoji historickou i současnou techniku, takže diváci budou mít možnost srovnání, jak se za čtyři desítky let technika změnila. Připraveny jsou také ukázky chemického průzkumu nebo slaňování. Poprvé bude v Příbrami představen kouřový stan, ve kterém je simulována situace jako při skutečném požáru. Zájemci si mohou za doprovodu odborného komentáře vyzkoušet podmínky, v kterých hasiči zasahují. Jako perlička bude v rámci prezentované hasičské techniky k vidění vyprošťovací tank, kterým disponuje Záchranný útvar HZS ČR.

I pro děti bude nachystáno mnoho zábavy. Jedním z hlavních lákadel pro nejmenší bude skákací automobil. Ty větší pak mohou soutěžit na několika stanovištích, kde budou prokazovat své znalosti, jak chránit sebe a okolí před nebezpečím, a také praktické dovednosti. Na nejšikovnější bude v cíli čekat odměna!

PLAKÁT.png                     PLÁNEK.png        

Přijďte s námi zavzpomínat na tuto událost a zároveň si užít bohatý doprovodný program!

ÚO Příbram
HZS Středočeského kraje

Odkazy do noveho okna

001-Svatá Hora 1978

001-Svatá Hora 1978 

Detailní náhled

002-Svatá Hora 1978

002-Svatá Hora 1978 

Detailní náhled

003-Svatá Hora 1978

003-Svatá Hora 1978 

Detailní náhled

004-Svatá Hora 1978

004-Svatá Hora 1978 

Detailní náhled
Uložit vše jako ZIP soubor

vytisknout  e-mailem