Hasičský záchranný sbor České republiky

Chráníme vaše životy, zdraví a majetek

16. mezinárodní hasičská soutěž ve Villachu

V rakouském Villachu se od 9. do 16. července 2017 konala po čtyřech letech již 16. mezinárodní hasičská soutěž a zároveň 21. mezinárodní soutěž mladých hasičů.

Letos se sešlo na 3000 závodníku z 19 zemí (České republiky, Slovenska, Ruska, Polska, Německa, Itálie, Portugalska, Japonska, Lucemburska, Chorvatska, Slovinska, Estonska, Rakouska, Maďarska, Velké Británie, Srbska, Finska, Rumunska a Švýcarska).

Soutěžilo se v disciplínách CTIF (požární útok a štafeta 4 x 40 m s překážkami) a v požárním sportu (požární útok, výstup do 4. podlaží cvičné věže, běh na 100 m s překážkami a štafeta 4 x 100 m s překážkami).

Česká republika měla své zástupce jak v požárním sportu (3 družstva mužů a 3 družstva žen), tak v klasických disciplínách CTIF (8 družstev mužů a 5 družstev žen). Mládež zastupoval SDH Bludov, SDH Písková Lhota, SDH Zádveřice a SDH Nová Ves.  Součástí výpravy bylo také 21 rozhodčích: mládeže, klasických disciplín CTIF i požárního sportu. Profesionální hasiče reprezentovalo v disciplínách CTIF družstvo příslušníku HZS Královéhradeckého kraje a v požárním sportu výběr sportovců z HZS Ústeckého, Moravskoslezského, Královéhradeckého, Plzeňského a Pardubického kraje. Celkem česká delegace čítala 297 osob.

Pondělí 10. července a úterý 11. července 2017 bylo ve znamení tréninků. Mládežnická družstva trénovala požární útok i štafetu CTIF v Hanselkaserne. Tréninkům dospělým byl vyhrazen hlavní stadion Lind, kde se celý den na hřišti střídala družstva mužů a žen CTIF. Večer juniory čekalo Setkání mládeže a otevření Výstavy národů, kde měly jednotlivé státy možnost prezentovat svoji zemi, regionální potraviny, zvyky, tradice, zajímavosti či turistické cíle.

Třetí den, 12. července 2017, ve Villachu patřil první disciplíně - běhu na 100 metrů s překážkami, kde česká výprava zaznamenala obrovské úspěchy a zvítězila v kategorii ženy, v kategorii dobrovolní i profesionální hasiči. Česká rekordmanka Šárka Jiroušová  podala skvělý výkon a posunula národní a světový rekord na hodnotu 15, 56 s. Ženské finále vyhrála Barbora Šubrtová časem 18,50 s. Finále běhu v kategorii muži bylo také ryze českým představením – nejrychleji byl v cíli Lukáš Kroupa časem 15,55 s, za ním Stanislav Paulíček 15,91 s a třetí Dominik Soukup 16,04 s. Finále v kategorii profesionálních hasičů ovládl Pavel Krpec časem 15,50 s. Večer se řadily národní týmy na slavnostní zahájení a zapálení olympijského ohně. Přítomné přivítal rakouský prezident Alexander Van der Bellen, ministr vnitra Wolfgang Sobotka a starosta města Villach Günther Albel.

Čtvrteční dopoledne (13. července 2017) patřilo hlavnímu závodu mladých hasičů v disciplínách CTIF. Do medailové sbírky přispěly také mladé hasičky z Pískové Lhoty, které obhájily prvenství z polské Opole. Sporťáky čekaly odpoledne požární útoky. Nejprve nastoupily tři týmy žen.  Česká republika B předvedla čas 26, 50 a získala tak zlatou medaili! Za nimi Německo a bronz si odvezl A tým České republiky. Družstvům mužů se tolik nedařilo, mezi dobrovolnými hasiči obsadily české barvy páté a šesté místo a v kategorii profesionálních hasičů místo čtvrté.

V pátek 14. července 2017 byla první disciplínou štafeta 4 x 100 metrů s překážkami. V kategorii žen se českým štafetám více než dařilo – tým A zvítězil časem 60,73 s před týmem B s časem 64,99 s a bronzovým týmem C s časem 65,52 s. Ani dobrovolní hasiči se nenechali zahanbit a získali zlatou a bronzovou medaili – tým A časem 57,09 s a tým B časem 59,57 s. Vrcholem byl první pokus týmu profesionálních hasičů, kteří ve složení Kamil Bezruč, Pavel Krpec, František Kunovský a Martin Lidmila vytvořili nový olympijský rekord 54,24 s.

Poslední sobotní den „ hasičské olympiády“ patřil klasickým disciplínám CTIF. Ženy z SDH Skalice závodily v kategorii B a vybojovaly si druhé místo. Mezi profesionálními hasiči kategorie B vyhráli zástupci HZS Královéhradeckého kraje.

Nedaleko centra města se za velkého zájmu diváků konal hlavní závod ve výstupu do 4. podlaží cvičné věže. Dobrovolný hasič Milan Nerval vybojoval časem 14,04 s zlato a Jindřich Harasimovič za 14,64 s získal bronz. V historicky prvním závodě žen získala Adriana Janíčková 4. místo časem 8,02 s. V součtu časů týmů pak obsadily ženy A stříbrnou příčku a ženy C bronzovou. Také muži brali z věží 2 kolektivní medaile, áčko zlato a béčko stříbro. Profi tým vybojoval bronzovou medaili.

Na večerním slavnostním vyhodnocení byly vyhlášeny výsledky dvojboje jednotlivců. Součtem časů ze stovek a věží obsadila 3. místo Barbora Šubrtová a 2. místo Veronika Krejčí. Mezi dobrovolnými hasiči pak všechny cenné kovy odvezli Češi: 1. Milan Netrval, 2. Stanislav Paulíček a 3. Dominik Soukup.

Česká reprezentační družstva opět ukázala, že patří ke světové špičce. V celkovém hodnocení obsadila družstva žen A, B, C první, druhé a třetí místo. Muži A zvítězili před Němci a třetím českým družstvem mužů C. Také profesionálové si vezou z celkového hodnocení medaili – bronzovou.

Česká hasičská výprava celkem získala 38 medailí, z toho 14 zlatých. Příští 17. mezinárodní hasičská soutěž se uskuteční v roce 2021. Mládež se potká na 22. mezinárodním setkání hasičské mládeže za dva roky ve Švýcarsku.

Podklady: SH ČMS,