Hasičský záchranný sbor České republiky  

Přejdi na

Vaše důvěra je náš závazek


Rychlé linky: Mapa serveru Textová verze English Rozšířené vyhledávání


 

Hlavní menu

 

 

Když se řekne evakuace

18. května 2012 (Ivana Svitáková) - Hasiči ročně zasahují u více jak sto tisíců událostí. Likvidují požáry, zasahují u dopravních nehod, poskytují technické pomoci. Jen v roce 2011 hasiči bezprostředně zachránily 12 015 lidských životů a 30 351 osob před hrozícím nebezpečím evakuovaly. Od roku 2001 bylo evakuováno před nebezpečím 208 899 osob! Ohlédneme-li se za povodněmi, které zasáhly Liberecko a Ústecko v roce 2010, bylo hasiči řízeně evakuováno 1 074 osob! 

 
Co říká zákon
 
Ochrana obyvatelstva v České republice je definována zákonem č. 239/2000 Sb., o integrovaném záchranném systému a o změně některých zákonů, ve znění pozdějších předpisů, jako plnění úkolů civilní ochrany, zejména varování, evakuace, ukrytí a nouzové přežití obyvatelstva a dalších opatření k zabezpečení ochrany jeho života, zdraví a majetku.
 
 
Když se řekne evakuace
 
EvakuaceEvakuace
Evakuací se zabezpečuje přemístění osob, zvířat, předmětů kulturní hodnoty, technického zařízení, případně strojů a materiálu k zachování nutné výroby a nebezpečných látek z míst ohrožených mimořádnou událostí do míst, která zajišťují pro evakuované obyvatelstvo náhradní ubytování a stravování, pro zvířata ustájení a pro věci uskladnění.
 
I evakuace má svá pravidla, resp. zásady, které jsou vyjádřeny v tzv. evakuačních plánech. Pro případy, při kterých se předpokládá dlouhodobá evakuace, a lidé z postižených oblastí se mohou ocitnout na delší dobu mimo své domovy, hasiči v součinnosti s dalšími orgány připravují nejen plány k provedení samotné evakuace, ale také k zajištění nouzového přežití těchto obyvatel, tj. nouzového ubytování a stravování, v řadě případů bude poskytováno také nouzové ošacení a další nezbytný materiál humanitární pomoci. 
 
„Evakuace je jedním z důležitých opatření ochrany obyvatelstva zejména v oblastech ohrožených přirozenými nebo zvláštními povodněmi (podle zpracovaných povodňových plánů pro dané území na základě vodního zákona) a dále potom v zónách havarijního plánování stanovených pro jaderné elektrárny nebo pro vybrané objekty a zařízení, které vyrábějí nebo skladují nebezpečné látky (podle zpracovaných vnějších havarijních plánů pro tyto zóny podle atomového zákona a zákona o prevenci závažných havárií),“ uvádí plk. Ing. Ivan Koleňák, ředitel odboru ochrany obyvatelstva a krizového řízení generálního ředitelství Hasičského záchranného sboru ČR a dodává: „Příprava a provádění evakuace je také náplní cvičení orgánů krizového řízení nebo cvičení složek integrovaného záchranného systému, nařízených k ověření plánovaných opatření.“
 
Evakuaci nejlépe bez paniky
 
Evakuace se vztahuje na všechny osoby v místech ohrožených mimořádnou událostí s výjimkou osob, které se budou podílet na záchranných pracích, na řízení evakuace nebo budou vykonávat jinou neodkladnou činnost; přednostně se plánuje pro děti do 15 let, pacienty ve zdravotnických zařízeních, osoby umístěné v sociálních zařízeních, osoby zdravotně postižené, doprovod osob výše uvedených.
 
O způsobu provedení evakuace se dozvíte z vysílání Českého rozhlasu, České televize nebo z místního veřejného rozhlasu. Všechno je sice závislé na konkrétní situaci, ale vždy je nutné respektovat nařízený způsob evakuace, aby nedošlo ke zbytečné panice a dopravním problémům.
 
 
Když je evakuace nařízena
 
V takovém případě je potřebné dodržet zásady pro opuštění bytu, vzít si s sebou evakuační zavazadlo a dostavit se do určeného evakuačního střediska. Při použití vlastních vozidel (tedy tzv. samovolné evakuace) je třeba dodržovat pokyny orgánů zabezpečujících evakuaci, zejména z hlediska zajištění plynulosti dopravy v ohroženém území nebo v tzv. zóně havarijního plánování. Přepravu osob ze zdravotnických a sociálních zařízení, škol apod. řídí personál příslušného zařízení dle evakuačních plánů.
 
 
Sbalte si evakuační zavazadlo
 
Evakuační zavazadlo se připravuje pro případ opuštění bytu v důsledku vzniku mimořádné události a nařízené evakuace. Jako evakuační zavazadlo poslouží např. batoh, cestovní taška nebo kufr. Zavazadlo označte svým jménem a adresou.
 
 
Evakuační zavazadlo zejména obsahuje:
 
  • základní trvanlivé potraviny, nejlépe v konzervách, dobře zabalený chléb a hlavně pitnou vodu;
  • předměty denní potřeby, jídelní misku a příbor;
  • osobní doklady, peníze, pojistné smlouvy a cennosti;
  • přenosné rádio s rezervními bateriemi;
  • toaletní a hygienické potřeby;
  • léky, svítilnu;
  • náhradní prádlo, oděv, obuv, pláštěnku, spací pytel nebo přikrývku;
  • kapesní nůž, zápalky, šití a další drobnosti.
 
Zásady opuštění bytu v případě evakuace:
 
  • uhaste otevřený oheň v topidlech;
  • vypněte elektrické spotřebiče (mimo ledniček a mrazniček);
  • uzavřete přívod vody a plynu;
  • ověřte, zda i sousedé vědí, že mají opustit byt;
  • nezapomeňte dětem vložit do kapsy oděvu cedulku se jménem a adresou;
  • kočky a psy si vezměte s sebou v uzavřených schránkách;
  • exotická zvířata, která přežijí delší dobu, nechejte doma, zásobte je před odchodem potravou a vodou;
  • vezměte evakuační zavazadlo, uzamkněte byt, na dveře dejte oznámení, že jste byt opustili a dostavte se na určené místo.
 V dalších dílech seriálu „Hasiči, jak je možná neznáte“ připravujeme z oblasti ochrany obyvatelstva téma o ukrytí osob a nouzovém přežití, témata z krizového řízení i integrovaného záchranného systému.
 
 
kpt. Ing. Ivana Svitáková
tisková mluvčí
MV-generální ředitelství
Hasičského záchranného sboru ČR
Tel.: +420 950 819 867
Mobil: +420 724 193 394
E-mail: ivana.svitakova@grh.izscr.cz

vytisknout  e-mailem