HZS Plzeňského kraje  

Přejdi na

Předcházíme rizikům


Rychlé linky: Mapa serveru Textová verze English Rozšířené vyhledávání


 

Hlavní menu

 

 

BEZPEČNÁ ŠUMAVA 2017

ÚVODNÍFOTOGALERIENa sobotu 23. září 2017 ve Slunečné u Prášil záchranáři všech složek IZS připravili pod záštitou ministra Vnitra Milana Chovance, ministra Životního prostředí Richarda Brabce a poslance Parlamentu ČR Igora Jakubčíka pro návštěvníky Národního parku již sedmý ročník akce Bezpečná Šumava, letos zaměřený na řešení mimořádných událostí ve specifickém prostředí Šumavy a oblastech s pyrotechnickou zátěží.  

Projekt Bezpečná Šumava vznikl v roce 2008 jako reakce na mimořádné události v Národním parku Šumava.

Smyslem akce Bezpečná Šumava je ukázat, že všichni záchranáři, kteří se podílí na záchraně života a zvýšení bezpečnosti v území, jsou sehraný tým. A obzvlášť to platí v Národním parku Šumava. Na rozsáhlém a členitém území, které se rozprostírá přes tři státy a v České republice přes dva kraje, jeden záchranářský tým neznamená nic. Životně důležitá je spolupráce.

Bezpečnou Šumavu zorganizovali: Správa národního parku Šumava, Odbor záchranné služby a urgentní medicíny Armády ČR a HZS PK. Na akci se dále podíleli: Policie ČR, Zdravotnická záchranná služba Plzeňského kraje, Městská policie Horažďovice, Vodní záchranná služba, Horská služba, Trans Hospital, Západočeská univerzita v Plzni, Nadace policistů a hasičů, ASP Group, společnost HSF, Draeger, CS Aero a CS Solutions. Partnery akce byli: Ministerstvo Životního prostředí, Ministerstvo Vnitra, Ministerstvo obrany, Jihočeský i Plzeňský kraj, Zdravotní pojišťovna Ministerstva vnitra a občerstvení zajistilo Řeznictví Smetana.   

V průběhu dne si přes patnáct set návštěvníků prohlédlo, s jakým vybavením pracují ti, kteří se starají o bezpečnost a případnou záchranu na Šumavě. 

Největší divácký úspěch měly dynamické ukázky. Kynologové NP Šumava vyhledali v sutinách zavalené osoby, policisté zadrželi nebezpečné pachatele a osvobodili rukojmí, letečtí záchranáři předvedli záchranu osob pomocí vrtulníku, hasiči představili speciální vysokotlaké hasicí zařízení Cobra a zásah při požáru v oblasti s pyrotechnickou zátěží. Návštěvníci Šumavy se mohli vydat i na Poledník, kde hasiči předváděli celý den záchranu osob z rozhledny.

Po celý den statické i dynamické ukázky doplňovaly odborné přednášky.

Bezpečná Šumava je prezentačně bezpečnostní akce, která tak jako stejnojmenný projekt realizovaný od roku 2010 naplňuje cíle ochrany života, zdraví, životního prostředí a majetku na území Národního parku Šumava. Projekt Pořízení moderní techniky a technologií, který je součástí Bezpečné Šumavy, byl Ministerstvem pro místní rozvoj vyhodnocen jako jeden z deseti nejlepších z Integrovaného operačního programu.

Složky integrovaného záchranného systému tak společně za podpory krajů a obcí naplňují Deklaraci společného postupu dosažení a udržení bezpečnostního standardu na území Národního parku Šumava.

vytisknout  e-mailem