HZS Pardubického kraje  

Přejdi na

Vaše důvěra je náš závazek


Rychlé linky: Mapa serveru Textová verze English Rozšířené vyhledávání


 

Hlavní menu

 

 

Zlatý pohár z Mistrovství ČR záchranných týmů složek IZS letos patří hasičům z Chebu

V sobotu 9. září 2017 se opět na Pastvinách (Šlechtův palouk) konalo Mistrovství záchranných týmů HZS Pardubického kraje a složek integrovaného záchranného systému – záchrana na vodě. Pořadatelem byly HZS Pardubického kraje, Vodní záchranná služba ČČK Pastviny, pobočný spolek i Prezidium Vodní záchranné služby ČČK.

Mistrovství se konalo v rámci projektu Bezpečné pohraničí/ Bezpieczne pogranicze a za podpory Nadace ČEZ a dalších partnerů.

Záštitu nad tímto mistrovstvím převzal hejtman Pardubického kraje JUDr. Martin Netolický, PhD. Mistrovství ČR záchranných týmů se účastnila družstva: z Chrudimi, Svitav, Přerova, Chebu, dva týmy z Polska (KM PSP w Jelenie Górze, PSP Opole), Policie ČR obvodní oddělení Žamberk, Policie ČR SPJ Frýdek Místek, VZS Náchod a domácí družstva z Ústí nad Orlicí a Žamberku.

Jedenáct pětičlenných týmů mělo za úkol splnit hned několik disciplín:

Nejprve museli záchranáři projet na vodní hladině člunem slalom, který byl sestaven ze čtyř bójek v řadě za sebou. Po projetí slalomu museli soutěžící provést zacouvání s člunem do kotviště. Na dalším stanovišti museli záchranáři zachránit postiženou osobu z břehu. Další stanoviště bylo zaměřeno na záchranu osoby z vody. Záchrana a naložení postiženého do člunu musela být provedena šetrně a s maximální ohleduplností.

Každý člen týmu si vylosoval uzel, který v praktickém zadání předvedl. Soutěžící museli zvládnout například o osmičkový uzel, lodní, rybářský uzel, tažnou smyčku i prusíkův uzel. Na pátém stanovišti museli soutěžící předvést ovládání záchranného plavidla (raftu).

Na dalším stanovišti provedl každý tým kardiopulmonální resuscitaci (kardiopulmonální resuscitaci je metoda, jejíž pomocí oddalujeme klinickou smrt a zamezujeme nevratným poškozením životně důležitých orgánů. Do kardiopulmonální resuscitace řadíme nepřímou srdeční masáž a plicní ventilaci). Všechny týmy řešily stejnou situaci: postižený byl v bezvědomí, nedýchal, neměl srdeční akci, nekrvácel, bez úrazu a po tonutí. Na dalším stanovišti bylo simulováno ošetření postiženého a následný transport ke stanovišti zdravotnické záchranné služby.

Během závodu se jednotlivým týmům měřil čas, sledována byla odbornost zásahu a za nesplnění úkolů se udělovaly trestné body.

V loňském roce si zlatou medaili odvezlo družstvo profesionálních hasičů z Ústí nad Orlicí. Zlatý pohár s vyrytým datem 9.9. 2017 si tedy dnes pro změnu odvezlo družstvo hasičů z Chebu. Druhé místo patří družstvu hasičů ze Žamberku a s bronzovou medailí odjíždí družstvo hasičů z Chrudimi.

Všem skvělým záchranářům gratulujeme.

Vendula Horáková, tisková mluvčí

Odkazy do noveho okna

Pastviny

Pastviny 

Detailní náhled

Pastviny1

Pastviny1 

Detailní náhled

Pastviny2

Pastviny2 

Detailní náhled

Pastviny3

Pastviny3 

Detailní náhled

Pastviny4

Pastviny4 

Detailní náhled

Pastviny5

Pastviny5 

Detailní náhled

Pastviny6

Pastviny6 

Detailní náhled

Pastviny7

Pastviny7 

Detailní náhled

Pastviny8

Pastviny8 

Detailní náhled

Pastviny9

Pastviny9 

Detailní náhled
Uložit vše jako ZIP soubor

vytisknout  e-mailem