Hasičský záchranný sbor České republiky  

Přejdi na

Chráníme vaše životy, zdraví a majetek


Rychlé linky: Mapa serveru Textová verze English Rozšířené vyhledávání


 

Hlavní menu

 

 

„Víš odkud voláš o pomoc na tísňovou linku 112?“

MV-GŘ HZS ČR vydalo novou publikaci,22.12.2008 

  1.  
  2.  
  3.  
Věděli jste, že mosty, přejezdy nebo podjezdy jsou označeny čísly, které lze využít při nahlášení místa mimořádné události na tísňové linky? A tušíte, kde je na železniční trati označen příslušný kilometr dané trati, nebo na řece říční kilometr? 
 
Právě na tyto otázky a mnohé další odpovídá nová publikace „Víš odkud voláš o pomoc na tísňovou linku 112?“, kterou vydalo MV - generální ředitelství Hasičského záchranného sboru ČR.
 
Brožura přehledným a atraktivním způsobem seznamuje čtenáře s  možnostmi, jak se na různých místech (město, obec, silnice, železnice, vodní toky, terén, významné budovy, rozhledny atd.) rychle zorientovat a při tísňovém volání co nejpřesněji určit místo mimořádné události. 
 
Hlavním cílem této brožury je jasně a srozumitelně informovat veřejnost o možných orientačních bodech, které mohou lidé použít při ohlašování mimořádné události. Materiál by však měl rovněž přispět k výcviku operátorů linek tísňového volání složek integrovaného záchranného systému,“ vysvětluje autor  publikace mjr. Mgr. Jaroslav Lepeška z HZS Plzeňského kraje.
 
Operátoři tísňových linek totiž mnohdy narážejí na to, že lidé oznamující určitou mimořádnou událost nejsou schopni přesně popsat místo, kde k ní došlo, respektive určit polohu. To je ale pro záchranné složky velmi důležitá informace. Vedle rychlosti právě přesnost nahlášení události na tísňové linky mnohdy rozhoduje o životě a zdraví lidí, kteří jsou v nouzi. 
 
Téměř všude lze totiž nalézt alespoň některé orientační body, které operátorům linky 112 umožní pomocí geografického informačního systému co nejlépe lokalizovat volajícího a tím samozřejmě také urychlit zásah hasičů, popř. dalších záchranářů.
 
Publikace je v současnosti distribuována k jednotlivým Hasičským záchranným sborům krajů a bude využita pro odbornou přípravu nejen v rámci HZS ČR, ale i u dalších složek integrovaného záchranného systému.
 
Brožuru však může využít i laická veřejnost. Její elektronická podoba je k dispozici na www.hzscr.cz/tisnovavolani, kde zájemci najdou rovněž informace k systému tísňových volání v ČR.
 
Nezbývá, než lidem popřát, aby nikdy nepotřebovali nic z toho, co se v této publikaci dozví. 
kpt. PhDr. Petr Kopáček
tiskový mluvčí
MV-generální ředitelství
Hasičského záchranného sboru ČR
Tel.: 950 819 944
Mobil: 602 215 142
E-mail:petr.kopacek@grh.izscr.cz

vytisknout  e-mailem