HZS Středočeského kraje  

Přejdi na

Chráníme vaše životy, zdraví a majetek


Rychlé linky: Mapa serveru Textová verze English Rozšířené vyhledávání


 

Hlavní menu

 

 

V Petroupimi se školili preventisté dobrovolných sborů z Benešovska

V sobotu 18. března 2017 proběhlo v Petroupimi školení 62 preventistů SDH okresu Benešov. Jako lektoři byli na školení pozváni příslušníci HZS Středočeského kraje z územního odboru Benešov, vedoucí oddělení prevence, ochrany obyvatelstva a krizového řízení mjr. Bc. Stanislav Vlach a jeho kolega por. Mgr. Radek Svoboda. 

Úvodem Stanislav Vlach seznámil dobrovolné hasiče s činností oddělení a jeho hlavními úkoly v rámci územního odboru. Podrobněji se pak zabýval evidencí mimořádných událostí v roce 2016, zejména požárů. Loni zaznamenali hasiči v okrese Benešov 1166 událostí, z toho bylo 201 požárů. Podle statistik jsou jejich nejčastějšími příčinami nedbalost a neprokázané cizí zavinění (např. nedopalky od cigaret), které dohromady tvoří 66 procent. Tyto požáry se podílely na více než polovině vzniklých škod! Další příčinou vzniku požárů jsou technické závady a závady na komínech (5 procent). Účastníci školení měli možnost vidět následky požárů, způsobených například ponecháním nabíječky mobilního telefonu nebo notebooku v elektrické síti, hořlavými předměty umístěnými v blízkosti topidel nebo přímo od komínů.

Radek Svoboda se v přednáškách zabýval systémem krizového řízení, analýzou rizik a jednotným systémem vyrozumění a varování, např. problematikou sirén. Velký zájem vyvolala statistika počtu volání na tísňové linky hasičů 150 a 112, kdy za loňský rok bylo odbaveno v České republice přes čtyři miliony hovorů – ve Středočeském kraji více než 400 tisíc, což je v průměru asi 1100 hovorů za jediný den. Dobrovolné hasiče zaujaly také novinky na webu HZS Středočeského kraje, zejména nový způsob evidence pálení s možností nahlášení i ohňostrojů, preventivní videoklipy OČMU nebo seznam revizních techniků spalinových cest, kde si každý může lehce ověřit, zda mu revizi komínu provádí (nebo provedla) oprávněná osoba.

por. Mgr. Radek Svoboda
oddělení OO a KŘ
ÚO Benešov

Uložit vše jako ZIP soubor

vytisknout  e-mailem