HZS Moravskoslezského kraje  

Přejdi na

Vaše důvěra je náš závazek


Rychlé linky: Mapa serveru Textová verze English Rozšířené vyhledávání


 

Hlavní menu

 

 

V Hlučíně zranil oxid uhelnatý 14 osob, ve Frýdlantu nad Ostravicí 2 osoby

            Na dvou místech Moravskoslezského kraje museli zasahovat hasiči v sobotu 9.1.2016 kvůli otravě oxidem uhelnatým. Dva zraněné odvezly sanitky v noci na sobotu z rodinného domku ve Frýdlantu nad Ostravicí (okres Frýdek-Místek) do zdravotnického zařízení, celkem 14 osob v sobotu ráno z rodinného domku v Hlučíně (okres Opava) také skončilo v nemocnici. Za zranění na prvním místě může zřejmě krb, v Hlučíně karma.

            Hasiči na obou místech měřili koncentrace oxidu uhelnatého, vypnuli hlavní uzávěr plynu, odvětrávali celý dům a pomáhali zdravotníkům ZZS MSK s ošetřováním zraněných.

            Ve Frýdlantu nad Ostravicí, odkud byly do nemocnice odvezeny dvě osoby, zasahovala krátce po páteční půlnoci jednotka Hasičského záchranného sboru Moravskoslezského kraje (HZS MSK) ze stanice ve Frýdku-Místku a jednotka dobrovolných hasičů z Frýdlantu nad Ostravicí.

            V Hlučíně, kde žije v rodinném domku pěstounská rodina, se oxidu uhelnatého z karmy nadýchalo celkem 6 dospělých osob a 8 dětí (ZZS MSK nesprávně informovala jen o 13 osobách). Zasahovala zde jednotka HZS MSK ze stanice v Hlučíně. Hasiči mj. informovali starostu Hlučína. Nadýchaní byli odvezeni v sobotu ráno do Městské nemocnice v Ostravě (MNO). V těchto chvílích se rozhoduje o použití hyperbarické komory pro některé z nich.

            Otravy oxidem uhelnatým (CO) z lokálních topidel a ohřívačů vody jsou i v našem kraji poměrně časté a nezřídka končí úmrtím. Hasiči neustále varují před tímto nebezpečím a nabádají k pravidelným kontrolám a opravám těchto zařízení a také k nákupům detektorů CO. Jejich cena na trhu se dnes pohybuje kolem jednoho tisíce korun.

            V rámci dlouhodobé republikové kampaně České asociace hasičských důstojníků (ČAHD), ve spolupráci s HZS Moravskoslezského kraje a HZS Olomouckého kraje, zaměřené na propagaci hlásičů kouře a plynů, hasiči upozorňují i na možnost nákupu účinných detektorů úniku oxidu uhelnatého, které včas varují před nebezpečím otrav: http://www.cahd.cz/?page_id=1083

            Hlásiče CO chrání všechny živé organizmy před smrtícím plynem. CO je neviditelný plyn bez zápachu, proto ho člověk nemůže smysly zaregistrovat. Detektor zajistí okamžité upozornění na tvorbu CO, který začne vznikat u špatně spalujících zařízení jako např. bojlery, kotle, krby a další zařízení spalující dřevo, uhlí, plyn, oleje nebo naftu. Vzhledem ke zrádnosti CO se doporučuje jeho umístění zejména k domácím kotlům a karmám.

            Na stránkách ČAHD je mj. i rozhovor s MUDr. Michalem Hájkem, primářem Centra hyperbarické medicíny MNO, do které bylo převezeno 14 nadýchaných osob z Hlučína: http://www.cahd.cz/?page_id=835

 

Odkazy do noveho okna

otravaCO_Hlucin (OP) (1)

otravaCO_Hlucin (OP) (1) 

Detailní náhled

otravaCO_Hlucin (OP) (2)

otravaCO_Hlucin (OP) (2) 

Detailní náhled

vytisknout  e-mailem