HZS Středočeského kraje  

Přejdi na

Vaše důvěra je náš závazek


Rychlé linky: Mapa serveru Textová verze English Rozšířené vyhledávání


 

Hlavní menu

 

 

Tragický požár se škodou za 100 milionů ve Zvoli

V úterý 14. února ve 2.43 hodin přijalo operační středisko HZS Středočeského kraje informaci o velkém požáru v lakovně soukromé firmy v obci Zvole v okrese Praha-západ. 

Už při příjezdu první jednotky na místo šlehaly z objektu o rozměrech 70 x 30 metrů vysoké plameny a k události byly vyslány další síly a prostředky. Zároveň byl vyhlášen druhý stupeň požárního poplachu. Vzhledem k rozsahu požáru, při kterém zřejmě uvnitř budovy explodovalo několik tlakových lahví, počet jednotek stále narůstal a událost se dostala do třetího poplachového stupně.

V době vzniku požáru pracovali ve firmě na noční směně čtyři zaměstnanci. Třem se podařilo dostat ven včas, z nichž jedna osoba byla středně těžce zraněna a odvezena do nemocnice. Nezvěstný tak zůstal jeden z pracovníků. Požár se nekontrolovaně šířil do administrativní budovy o rozměrech 30 x 30 m navazující na výrobní halu truhlárny a kovovýroby, ve které došlo k explozím tlakových lahví s acetylenem. Hasiči se souběžně s vyhledáváním pohřešované osoby pokoušeli zastavit šíření do administrativní budovy a dále se zaměřili na zastavení šíření požáru do nově přistavené haly lakovny o rozměrech 100 x 30 m ve východní části, sila s pilinami a skladu hořlavých kapalin s 26 m3 topného oleje. Zásah si v této fázi bohužel vyžádal těžké zranění profesionálního hasiče HZS hl. m. Prahy, který byl transportován k nemocničnímu ošetření. Do řešení události se zapojili i příslušníci posttraumatických týmů z obou krajů.

Postupně se na místo sjelo téměř 40 profesionálních a dobrovolných jednotek ze Středočeského kraje a hl. m. Prahy, které své hasiče v průběhu dlouhého a náročného zásahu průběžně střídaly. Velitel zásahu rozdělil celý prostor na dva sektory, které byly dále rozčleněny na úseky. Celkem bylo nasazeno 9 útočných proudů - převážně z vnější strany objektu a také z výškové techniky. Na nedalekém vodním zdroji uprostřed obce bylo zřízeno čerpací stanoviště, kde bylo v činnosti i velkokapacitní čerpadlo Somati s výkonem až osm tisíc litrů za minutu, které kontinuálně dodávalo potřebnou hasební vodu dálkovým hadicovým vedením.

Stále se ale nedařilo vniknout do některých částí objektu, kde se vlivem výbuchu výrazně narušila celá konstrukce a částečně se i zhroutila, což bylo velké nebezpečí pro zasahující hasiče. Na místo tak byl povolán statik, aby stabilitu budovy posoudil.

Ještě po deseti hodinách se na některých místech objevovalo plamenné hoření a hasiči se stále snažili uchránit před zničením administrativní část rozsáhlého komplexu, na kterou plameny přeskočily. Aby se dostali k některým zasaženým místům, museli pomocí rozbrušovacích kotoučových pil a dalších nástrojů postupně rozebírat střešní konstrukci.

Na pomoc byla vyžádána také těžká technika ze Záchranného útvaru HZS ČR, konkrétně univerzální dokončovací stroj Tatra 815-7 6x6 UDS-214 ze základny ve Zbirohu a pásové rypadlo Caterpillar 329E z Hlučína.

V odpoledních hodinách hasiči nalezli při hasebních a záchranných pracích tělo pohřešované osoby, které předali k ohledání lékaři záchranné služby a kriminalistům. Následně se v části budovy v úrovni prvního nadzemního podlaží zřítilo několik stropních panelů a byl vydán přísný zákaz vstupu do objektu. Na poradě štábu velitele zásahu se rozhodlo, že likvidace mimořádné události bude pokračovat z automobilových plošin, aby se podařilo postupně zdolat ohniska skrytá pod konstrukcí střechy a nebylo ohroženo zdraví hasičů.

Požár byl lokalizován v 17.40 hodin, kdy byl výrazněji zredukován počet jednotek, které budou přes noc pokračovat v likvidaci, a zároveň byl snížen stupeň požárního poplachu. Přímé škody na majetku jsou předběžně odhadnuty na 100 milionů korun, příčina vzniku požáru je předmětem dalšího vyšetřování, na kterém budou následující den spolupracovat i experti z Technického ústavu požární ochrany.

por. Ing. Ladislav Holomčík
tiskový mluvčí
HZS Středočeského kraje

vytisknout  e-mailem