Hasičský záchranný sbor České republiky  

Přejdi na

Předcházíme rizikům


Rychlé linky: Mapa serveru Textová verze English Rozšířené vyhledávání


 

Hlavní menu

 

 

Spolupráce s dobrovolnými hasiči je nejlepší v historii

17. 2. 2016 (Nicole Zaoralová) - Během své návštěvy v Moravskoslezském kraji jednal generální ředitel HZS ČR brig. gen. Drahoslav Ryba s vedením dobrovolných hasičů o jejich problémech a další spolupráci  

IMG_0110.JPGNa jednání byli přítomni téměř všichni členové výkonného výboru krajského sdružení hasičů Čech, Moravy a Slezska z Moravskoslezského kraje. Více než dvacetičlenná delegace diskutovala s brig. gen. Rybou základní oblasti, které se objevily v materiálutýkajícím se důležitých oblastí fungování jednotek SDH obcí. Jedná se o materiál, který vznikl na základě návrhů, které zazněly v rámci diskuze při pracovním setkání předsedy vlády a ministra vnitra s vedením dobrovolných hasičů v červnu loňského roku.

Probírána byla problematika nemocenské, která by dle návrhu měla náležet hasičům, kteří utrpěli úraz nebo onemocněli při zásahu.

Důležitým, velice praktickým problémem je pro dobrovolné hasiče možnost výhod pro jejich zaměstnavatele, kteří je uvolňují ze zaměstnání. Jedná se o dlouhodobý problém, který by přispěl k efektivnějšímu „uvolňování“ dobrovolných hasičů a tím i efektivnějšímu zajištění celého systému. V platném právním řádu zatím není obsažena úprava, která by regulovala problematiku daňových úlev, tedy výhod ve prospěch zaměstnavatele.“ Řekl k této problematice generální ředitel Ryba.

Brig. gen. Ryba dále diskutoval s vedením dobrovolných hasičů například oblasti podpory hasičského sportu nebo zajištění výcviku, zdokonalování a udělení řidičských oprávnění členům jednotek SDH obcí ze strany HZS ČR. Zde již byly učiněny potřebné kroky a bylo rozhodnuto, že autoškolu pro dobrovolné jednotky bude provádět Záchranný útvar HZS ČR.

Dalším, co se již podařilo splnit, je nová dotace pro dobrovolné hasiče, která pomůže hlavně malým stanicím a bude určena na nákup dopravních automobilů a na výstavbu a rekonstrukci stanic.

V závěru jednání zazněl obrovský dík ze strany vedení dobrovolných hasičů za to, že po mnoha letech se konečně podařilo pro dobrovolné hasiče prakticky něco udělat. Podporu, které se jim v posledním roce dostává, nezažily jednotky dobrovolných hasičů za celou dobu své existence.

„Jsem rád za jakékoliv zlepšení podmínek pro práci dobrovolných hasičů a budu všechny  oblasti, které jsou vyjmenovány v materiálu, prosazovat a podporovat. Pomoc dobrovolných hasičů je pro nás nenahraditelná a jsem si vědom toho, že pokud mají svojí práci vykonávat dobře, potřebují k tomu odpovídající podmínky“ řekl k jednání s vedením dobrovolných hasičů brig. gen. Ryba.

Dále dodal „Jsem přesvědčen, že současná spolupráce mezi profesionálním hasičským sborem a dobrovolnými hasiči je v posledních letech na vynikající úrovni, což se v praktické rovině promítá do každodenní spolupráce při zásazích a lepších službách pro naše občany“.

 

kpt. Mgr. Nicole Zaoralová
tisková mluvčí

MV-generální ředitelství HZS ČR
Tel.: 950 819 944
Mobil: 602 215 142
e-mail: nicole.zaoralova@grh.izscr.cz

Odkazy do noveho okna

IMG_0105

IMG_0105 

Detailní náhled

IMG_0110

IMG_0110 

Detailní náhled

vytisknout  e-mailem