HZS Středočeského kraje  

Přejdi na

Předcházíme rizikům


Rychlé linky: Mapa serveru Textová verze English Rozšířené vyhledávání


 

Hlavní menu

 

 

Sněhová kalamita zaměstnala hasiče hlavně na jihozápadě kraje

Rekordních 304 událostí zaznamenalo Krajské operační a informační středisko (KOPIS) Hasičského záchranného sboru Středočeského kraje v pondělí 29. února 2016. Několikanásobně tak byl překročen denní průměr zásahů loňského roku, který je přibližně 38.  

Až do odpoledne byl v kraji klid, kdy jsme k patnácté hodině evidovali celkem 17 výjezdů. Předpovědi meteorologů se ale naplnily a začalo sněžit. Se zesilující intenzitou sněžení začal výrazně růst i počet výjezdů, který kulminoval mezi 20. a 21. hodinou. V průběhu jediné hodiny přibylo do statistik 63 událostí.

Z celkového počtu 304 zásahů se převážná většina (250) týkala technické pomoci, hlavně odstraňování popadaných stromů a ulámaných větví z komunikací, případně vytahování vozidel z příkopů a podobně. Na druhém místě podle typu událostí byly dopravní nehody, u kterých hasiči asistovali ve 29 případech.

Pokud jde o plošné rozložení, tak zcela jasně v tabulce vévodí okres Příbram, kde bylo zaznamenáno 86 událostí. Na dalších místech jsou Praha-východ (65) a Praha-západ (55). Naopak nejméně bylo sněhovou kalamitou postiženo Kutnohorsko, kde měli hasiči za celý den tři výjezdy.

V době největšího náporu v pozdějších večerních a nočních hodinách se na operačním středisku podílelo na řešení událostí devatenáct příslušníků, což je téměř dvojnásobek obvyklého početního stavu. Někteří zůstali na pracovišti z denní směny, jiní byli povoláni z volna.

Výrazně s likvidací událostí pomohly i jednotky SDH obcí.

Grafy: kpt. Ing. Jaroslav Gabriel, KOPIS

por. Ing. Ladislav Holomčík
tiskový mluvčí
HZS Středočeského kraje

vytisknout  e-mailem