HZS Zlínského kraje  

Přejdi na

Chráníme vaše životy, zdraví a majetek


Rychlé linky: Mapa serveru Textová verze English Rozšířené vyhledávání


 

Hlavní menu

 

 

První hasičskou ombudsmankou bude Jarmila Čičmancová, bývalá ředitelka HZS Zlínského kraje.

( 1.3.2017) Od 1. března mají hasiči svojí historicky první ombudsmanku. Stala se jí Jarmila Čičmancová, která končila svojí kariéru u Hasičského záchranného sboru ČR v prosinci roku 2014 na pozici krajské ředitelky HZS Zlínského kraje. Byla tak zároveň nejvýše postavenou ženou v historii Hasičského záchranného sboru ČR. Než se stala krajskou ředitelkou, byla u sboru již 22 let na pozici ekonoma a od roku 2001 náměstkyně krajského ředitele. 

V rámci Zlínského kraje velela 450 hasičům. Nyní bude hájit zájmy více než 10 tisíc příslušníků a občanských zaměstnanců Hasičského záchranného sboru ČR na celorepublikové úrovni.

Zeptali jsme se jí v této souvislosti na několik věcí:

Paní ombudsmanko, když jste zvažovala, zda tuto pozici přijmout, co rozhodlo, že jste nakonec řekla „ano“?

Rozhodování nebylo jednoduché, přece jen jsem již dva roky na tzv. odpočinku, můj životní rytmus se za tuto dobu změnil; říkám, že jsem přestoupila z rychlíku do osobního vlaku. Hasiči jsou moje srdeční záležitost, životní láska a to rozhodlo. Být opět tak trochu v dění, být nablízku hasičům a v případě potřeby jim být nápomocna, zúročit své zkušenosti a znalosti prostředí.

Máte již konkrétnější představu o náplni Vaší práce?

Zatím jsem ve fázi zjišťování a hledání informací. Veškerá má práce se bude odvíjet od konkrétních případů a požadavků. Především budu řešit veškeré podněty příslušníků či občanských zaměstnanců týkajících se porušování jejich práv, diskriminace, jednání v rozporu s právními předpisy, šikany, a to vše pouze v případech spojených s výkonem služby příslušníků nebo výkonem práce občanských zaměstnanců. Určitě se budu muset hodně učit a především být co nejvíce v kontaktu s příslušníky a občanskými zaměstnanci Hasičského záchranného sboru ČR.

Jste první ombudsmankou hasičů, jaké budou vaše první kroky?

Chci objet všechny kraje, chci se hasičům představit tak, aby mne poznali osobně, chci s nimi být co nejvíce v kontaktu a komunikovat s nimi Jsem si vědoma, že nemohu mluvit s každým hasičem a občanským zaměstnancem, přesto se chci dostat do jejich podvědomí tak, aby všichni věděli, že se na mne mohou kdykoliv obrátit, pokud budou mít pocit, že jsou v bezpráví a společně pak najdeme tu správnou cestu a řešení. Samozřejmě mé první kroky povedou do Zlínského kraje.

Z praxe jistě znáte, co hasiče nejčastěji trápí. Dokážete předpokládat, s jakými problémy se budete setkávat?

Toto je těžká otázka. Z mé praxe vím, že každý problém lze vyřešit hned v zárodku, pokud funguje komunikace a je vůle tento problém řešit. Pokud se problém neřeší, a to i na první pohled zcela banální záležitost, pak může narůst do velkých rozměrů a jeho řešení je daleko problematičtější a složitější. Problémů může být velice široké spektrum a já předpokládám, že u hasičů žádné zásadní problémy nejsou a snad také nebudou. Nerada bych spekulovala předem, uvidíme.

Děkuji za rozhovor a přeji Vám, ať je pro Vás návrat mezi hasiče příjemný a práce je pro Vás radostí.

kpt. Mgr. Nicole Zaoralová

tisková mluvčí - MV-generální ředitelství HZS ČR

Odkazy do noveho okna
Uložit vše jako ZIP soubor

vytisknout  e-mailem