HZS Plzeňského kraje  

Přejdi na

Vaše důvěra je náš závazek


Rychlé linky: Mapa serveru Textová verze English Rozšířené vyhledávání


 

Hlavní menu

 

 

PROVĚŘOVACÍ CVIČENÍ POVODNĚ 2016

oznámení 

povodněNa 23. – 24. března 2016 připravují hasiči na řece Mži dvoudenní prověřovací cvičení na téma Povodeň. Zapojeny budou všechny složky IZS, státní správa i samospráva dotčených obcí. V rámci cvičení si bezmála 250 osob bude muset poradit s povodňovou situací pod vodním dílem Hracholusky v katastru obcí Bdeněves, Kozolupy, Město Touškov a v rekreačních oblastech Buben, Čertova a Zámecký mlýn.

V minulosti bylo obdobné cvičení v Plzeňském kraji naplánováno již dvakrát. V obou případech však skutečná povodeň byla rychlejší a cvičení se proměnilo v ostrou akci.

Cvičení bude mít několik etap. Ve středu 23. března 2016 v 8:00 hodin se sejde v Nýřanech povodňová komise, kolem 10:00 hodin budou vyrozuměni sirénou obyvatelé dotčených obcí, vystaví se protipovodňové stěny a nainstalují čerpadla. Dle scénáře pak složky budou muset zachránit několik osob, které se odmítly evakuovat. Připraveny jsou modelové situace, jako záchrana osob pomocí traverzu přes řeku, záchrana osob pomocí člunu a dopravní nehoda osobního auta v nepřístupném terénu.

Ve čtvrtek 24. března proběhne v obcích Bdeněves a Kozolupy evakuace osob z nejvíce ohrožených míst a aktivují se evakuační střediska. V rámci obnovovacích prací se prověří plán nouzového zásobování pitnou vodou.    

Cíle cvičení se dají rozdělit do několika oblastí. Jde o to, aby se prověřila schopnost spolupráce složek IZS jak mezi sebou, tak i s dalšími zapojenými subjekty na úseku krizového řízení.

Složky IZS si díky cvičení prohloubí znalosti a získají zkušenosti při řešení povodní na úrovni konkrétních záchranných prací i na úrovni řízení většího množství zasahujících složek v členitém terénu. Vyzkouší se i nasazení techniky Záchranného útvaru HZS ČR.

Bude aktivován krizový štáb ORP Nýřany a v rámci organizace evakuace obyvatelstva se prověří součinnost štábu se starosty dotčených obcí. Vyzkouší se funkčnost jednotného systému varování a vyrozumívání obyvatelstva v dané lokalitě a prověří se možnost zprovoznění účelového zařízení CO města Nýřany.

Ve spolupráci s Magistrátem města Plzně se budou zjišťovat možnosti nasazení Dronu při řešení událostí většího rozsahu.

vytisknout  e-mailem