HZS Pardubického kraje  

Přejdi na

Vaše důvěra je náš závazek


Rychlé linky: Mapa serveru Textová verze English Rozšířené vyhledávání


 

Hlavní menu

 

 

Při pálení filipojakubských ohňů na svých zahradách si dávejte pozor

Současná doba nepřeje velkým oslavám pálení čarodějnic, ale opravdu suché počasí přeje vzniku požárů. Během dubna vyjížděli hasiči ve zvýšenému počtu požárů, a to zvlášť v přírodním prostředí. Od 1. dubna 2020 do pondělí 27. dubna 2020 hasiči v Pardubickém kraji zasahovali u 87 požárů v přírodním prostředí.

Od nás už víte, že se hasiči obávají nárůstu požárů v období pálení filipojakubských ohňů.

Nejhorší je sucho a teplo, které panuje po celý duben. K tomu stačí, aby se přidal silný vítr, který žhavé uhlíky rozfouká po okolí a snadno tak chytne třeba suchá tráva.

Pokud se tedy chystáte, byť jen a pouze na vlastní zahradě „oslavit“ filipojakubskou noc, nezapomeňte na povinnosti, které vyplývají ze zákona o požární ochraně a v neposlední řadě na opatrnost a nepodcenění síly ohně.

Dále je nutné brát v potaz i stále platné nařízení vlády o pravidlech pohybu osob na veřejnosti, kdy na veřejném prostoru se můžou shromažďovat skupinky nejvýše 10 osob při zachování odstupu nejméně dva metry.

Před rozděláním ohně bychom měli přihlédnout na směr a sílu větru, ale i na to, kdy naposledy zem svlažily dešťové kapky. Prostor pro pálení ohně by měl být minimálně 50 m od kraje lesa. Ohniště pak můžete opustit po uhašení vodou nebo zasypáním hlínou. Doutnající zbytky také mohou zapálit. Rozdělávat oheň je zakázáno ve vysoké suché trávě a bez dozoru. Při vlastním pálení dbáme na bezpečnost zúčastněných osob, aby do ohně nebyly odhazovány nebezpečné látky (spreje, barvy v plechovkách), které by vlivem vysoké teploty mohly zapříčinit rozšíření ohně a následně i zranění přihlížejících osob.

Rodiče by si v těchto chvílích měli podstatně více všímat svých dětí, aby nedošlo k popálení případně, aby od jejich hry nedošlo k požáru suché trávy a křovin v okolí. Při hře může dojít také k požáru oblečení na dětech. Pokud v tomto případě nemáte po ruce dostatek vody, popř. jiné hasební látky, je vhodné použít pravidlo „Zastav se, lehni si a kutálej se!“ Pokud vám hoří oděv, neutíkejte. Během či chůzí se oheň ještě více rozšíří.  Okamžitě si lehněte na zem a chraňte si obličej dlaněmi (dlaně nepřikládejte na tvář pouze v případě, že hoří rukávy oblečení). Válejte se, dokud plameny neuhasnou – válením se zamezí přístupu kyslíku potřebného k hoření. Je-li po ruce deka, nebo jiná vhodná textilie (nesmí to být textilie z umělých látek), lze ji také použít k uhašení hořícího oděvu.

Každopádně i v případě, kdy pálení čarodějnic organizují samotní občané jako fyzické osoby, hasiči doporučují celou akci dopředu oznámit, v našem kraji to znamená ohlásit pálení Hasičskému záchrannému sboru Pardubického kraje na webových stránkách https://paleni.izscr.cz/ nebo na telefonu 950 570 110.

Při ohlášení je třeba uvést místo a čas pálení, osobu odpovědnou za pálení včetně kontaktu na ní a také přijatá protipožární opatření. Dbát pokynů příslušníka sboru. Tímto předběžným ohlášením se zamezí zbytečným výjezdům k domnělým požárům, neboť během čarodějnic hasičům obvykle narůstá počet planých poplachů. Opodstatněné také je se domluvit s dobrovolnými hasiči v dané obci, aby na místo pálení dohlíželi.

Při „pálení čarodějnic" nepodceňujte momentální počasí. I slabý vítr může způsobit rozšíření ohně na okolní porosty nebo domy.

Bezproblémovou filipojakubskou noc přejí hasiči Pardubického kraje

por. Bc. Vendula Horáková, tisková mluvčí a Jana Poláková, HZS Pardubického kraje

Odkazy do noveho okna

pálení

pálení 

Detailní náhled

pálení1

pálení1 

Detailní náhled
Uložit vše jako ZIP soubor

vytisknout  e-mailem