Hasičský záchranný sbor České republiky  

Přejdi na

Vaše důvěra je náš závazek


Rychlé linky: Mapa serveru Textová verze English Rozšířené vyhledávání


 

Hlavní menu

 

 

Přečtete si v březnovém čísle časopisu 112

V březnu vychází další číslo měsíčníku 112 – odborného časopisu požární ochrany, integrovaného záchranného systému a ochrany obyvatelstva. 

Rubrika POŽÁRNÍ OCHRANA rozebírá další ze zásahů, tentokrát požár galvanizační linky společnosti Tesla Karlín, a.s. v Praze. Dále vás seznámí s možnostmi využití analýzy hasební vody pro účely zjišťování příčin vzniku požárů. Článek mimo jiné poukazuje na možné slabiny při použití standardních postupů při vyšetřování příčin vzniku požáru, které mohou nastat například při hoření kyslíkatých organických rozpouštědel. Dozvíte se o vývoji metodiky analýzy hasební vody jak modelové, tak i reálné.

Za zmínku stojí unikátní novinka ve výbavě členů týmu posttraumatické péče, která přibyla do výbavy hasičům HZS Zlínského kraje.

V rubrice INTEGROVANÝ ZÁCHRANNÝ SYSTÉM se dočtete o nové požární technice ve Školním a výcvikovém zařízení HZS ČR v Brně. Po devíti letech se lektoři–instruktoři dočkali nového automobilového žebříku. Tímto se naplnila snaha o poskytnutí kvalitnější výuky. Díky vozidlu se posluchači, zejména v kurzech strojníků, mohou učit ovládat stejnou techniku, jakou mají k dispozici na stanicích.

Rubrika OCHRANY OBYVATELSTVA A KRIZOVÉHO ŘÍZENÍ přináší informace o uskutečněném XVI. ročníku mezinárodní konference Ochrana obyvatelstva – Nebezpečné látky 2017 pod záštitou generálního ředitele HZS ČR genmjr. Ing. Drahoslava Ryby. Příspěvky se dotýkaly například problematiky změn klimatu a environmentální bezpečnosti v souvislosti s ochranou obyvatelstva. Neméně zajímavé informace přináší článek o výcviku pro chemické specialisty ze států Východoafrického společenství (East African Community), který proběhl v listopadu 2016 ve vojenském výcvikovém centru v Ugandě. Výcvik pořádali odborníci z Institutu ochrany obyvatelstva a záštitu nad akcí převzala Organizace pro zákaz chemických zbraní, která získala v roce 2013 Nobelovu cenu za mír.

V INFORMACÍCH naleznete rozhovor patřící nové ombudsmance Ing. Jarmile Čičmancové, Ph.D., která do této funkce nastoupila dne 1. března 2017, a stala se tak historicky první ombudsmankou pro hasiče.

Ze sportovních událostí si mimo jiné dovolujeme upozornit na extraligový zápas, při kterém hokejisté klubu HC Sparta Praha již po osmé vzdali hold složkám integrovaného záchranného systému. A nezapomeňme, že se blíží start tradičních pohárových soutěží – Český pohár ve dvojboji a Český pohár v disciplínách TFA. PŘÍLOHOU časopisu je Statistická ročenka 2016.

Vydavatelem časopisu 112 je MV-generální ředitelství HZS ČR. Časopis není ve volném prodeji. Cena jednoho výtisku je 25,- Kč, roční předplatné je 300,- Kč.

Předplatné a distribuce: A.L.L. production, s.r.o., P.O.Box 732, 111 21 Praha 1, tel. 840 30 60 90, e-mail: 112@predplatne.cz, www.predplatne.cz

Lenka NOVÁKOVÁ, MV-generální ředitelství HZS ČR                                   

vytisknout  e-mailem