Hasičský záchranný sbor České republiky  

Přejdi na

Chráníme vaše životy, zdraví a majetek


Rychlé linky: Mapa serveru Textová verze English Rozšířené vyhledávání


 

Hlavní menu

 

 

Polámané větve napříč republikou zaměstnaly hasiče

6. 10. 2017 (Nicole Zaoralová) – V souvislosti se silným větrem avizovaným ČHMÚ vyjížděli včera (tj. ve čtvrtek 5. října 2017) hasiči v České republice k téměř 6krát více událostem, při nichž bylo nutné poskytnout technickou pomoc. 

Profesionální i dobrovolné jednotky byly ve včerejších odpoledních a večerních hodinách díky silnému větru zaměstnány spadanými stromy na komunikacích, železničních tratích a na drátech elektrického vedení, které bylo nutné urychleně odklidit. Celkem hasiči za jediný den poskytli technickou pomoc v 877 případech, přičemž dlouhodobý denní průměr je 151 případů. Nejvíce postižené větrem byly kraje Středočeský, Moravskoslezský, Královéhradecký, Liberecký a Ústecký.

Na železnici vznikly komplikace z důvodu spadených stromů např. u Starého Města na Šumpersku, u Smetanovy Lhoty na Písecku nebo u obce Bělá na Semilsku, kde muselo být evakuováno přes 30 osob.

Od půlnoci k páteční osmé hodině ranní se počet technických pomocí pohyboval u čísla 95, přičemž nejvíce byli hasiči zaměstnáni v Moravskoslezském a Pardubickém kraji. V ostatních krajích se již situace uklidnila a stromy byly odstraněny.

Pro dnešní den ČHMÚ nevydal žádnou další výstrahu, předpovídá čerstvý západní až severozápadní vítr 5 až 9 m/s, místy s nárazy kolem 15 m/s. Vítr bude k večeru slábnout. Nejvyšší denní teploty 9 až 13 °C, v 1000 m na horách kolem 4 °C.

Zprávy z HZS krajů:
HZS Olomouckého kraje
HZS Moravskoslezského kraje
HZS Libereckého kraje
HZS Pardubického kraje vč. fotografií

Kontakt:
kpt. Mgr. Nicole Zaoralová
tisková mluvčí
MV-generální ředitelství
Hasičského záchranného sboru ČR
Tel.: +420  950 819 944
Mobil: +420 602 215 142
E-mail: nicole.zaoralova@grh.izscr.cz

vytisknout  e-mailem