HZS Zlínského kraje  

Přejdi na

Předcházíme rizikům


Rychlé linky: Mapa serveru Textová verze English Rozšířené vyhledávání


 

Hlavní menu

 

 

Podlahu zasaženou kyselinou museli hasiči vytrhat.

(8.1.2016) Dvě jednotky profesionálních hasičů zasahovaly od ranních hodin v Březolupech na Uherskohradišťsku. 

Nepříjemné překvapení čekalo na čtveřici zaměstnanců obce Březolupy, kteří se starají o chod místní víceúčelové haly. Ti před sedmou hodinou ranní zjistili, že se interiérem objektu šíří intenzivní a velmi nepříjemný zápach. Na podlaze vnitřního sálu, na ploše asi jednoho čtverečního metru, pak zaregistrovali rozlitou neznámou kapalinu.

Na základě oznámení starosty obce byla v 07:07 hodin na místo vyslána jednotka profesionálních hasičů ze stanice Uherské Hradišti. Po příjezdu a průzkumu interiéru objektu si nechal velitel zásahu povolat posilovou jednotku hasičů z centrální stanice Zlín s detekčními přístroji chemických látek. Rozlitá látka byla následně identifikována jako kyselina isopentanová (triviálně kyselina isovalerová). Tato bezbarvá a ve vodě špatně rozpustná kyselina se projevuje intenzivním štiplavým zápachem. Její likvidace je velmi komplikovaná. Podle informací,  které hasiči zjistili, je nutné ji nechat dlouhodobě odvětrávat.

Hasiči vybaveni dýchací technikou zabezpečili přirozené odvětrání objektu a po dohodě se starostou obce vytrhali zasaženou část podlahy sálu. Další likvidační práce si po dohodě s velitelem zásahu zajistí obec vlastními silami.

Všichni čtyři zaměstnanci, kteří se v prostoru haly při zjištění události pohybovali, byli hasiči převezeni k preventivní lékařské kontrole do uherskohradišťské nemocnice.

Událostí se nadále zabývá Policie ČR.

Autor: por. Bc. Libor Netopil – tiskový mluvčí HZS Zlínského kraje

vytisknout  e-mailem