HZS Kraje Vysočina  

Přejdi na

Chráníme vaše životy, zdraví a majetek


Rychlé linky: Mapa serveru Textová verze English Rozšířené vyhledávání


 

Hlavní menu

 

 

Pátek třináctého nešťastný to den

Pátek třináctého v některých lidech vzbuzuje takové obavy, že raději ze strachu před hrozícím nebezpečím nevycházejí z domů a bytů ven. Ale právě vlastní domov se může v mžiku proměnit ve velmi nebezpečné místo. Tuto skutečnost si uvědomují zejména hasiči a právě z tohoto důvodu si v pátek 13. října připomínáme opět „Den požární prevence“. 

Vytvořit si ve svém domě či bytě bezpečné prostředí je záležitostí prevence. Někdy stačí opravdu málo, třeba vybavit svoji domácnost detektory a autonomními hlásiči a rázem se riziko snižuje.

Pojďme se ale společně podívat, na co bychom si v domácnosti měli dát pozor.

  1. Tichý zabiják, oxid uhelnatý

Oxid uhelnatý vešel do podvědomí také jako tzv. „tichý zabiják“. Jedná se o plyn bez barvy, chuti a zápachu, který je lehčí než vzduch.„To jsou právě důvody, proč se tomuto plynu takto přezdívá. Jeho identifikace smyslovými orgány člověka je nemožná“, upozorňuje havlíčkobrodský vyšetřovatel hasičů por. Bc. Luboš Beránek.

Oxid uhelnatý se váže na hemoglobin, a to 250x rychleji než kyslík a vzniká tak karboxyhemoglobin, který zabraňuje kyslíku vázat se na červené krvinky. Dochází tak k nedostatečnému okysličení mozku a následné smrti.

Kde se oxid uhelnatý vyskytuje

Tento „smrtelný plyn“ se vlastně vyskytuje všude kolem nás. V běžném ovzduší je jeho koncentrace minimální a není nijak nebezpečný. Jinak tomu však je v domácnostech, kde se při běžném užívání plynových spotřebičů koncentrace zvyšuje. Největším nebezpečím tak jsou nedostatečně větrané prostory, např. koupelny s instalovaným plynovým kotlem nebo průtokovým ohřívačem. Bohužel trend posledních let dobře odizolovat své domácnosti, tomuto faktoru silně napomáhá. Výměna nových oken či vstupních dveří do bytu či přímo místnosti s plynovým topidlem (např. koupelna) může silně změnit tahové podmínky plynového topidla. To co v předchozím topném období plynovému spotřebiči vyhovovalo, např. netěsnost oken a dveří kudy přisával kyslík, se náhle stává problémem. Pak ještě aktuální klimatické podmínky v podobě inverze zapříčiní špatný tah komína a neštěstí je na světě “, upozorňuje Beránek.

Vliv na tah topidla může mít například nevhodně umístěný nový výkonný kuchyňský odsavač par, který po sepnutí strhne proud odváděných spalin směřující ze spalovací komory a výměníku ke kouřovodu a nasměruje ho k digestoři ve vedlejší místnosti. Známé jsou také  případy, kdy prudké otevření vchodových dveří bytu zapůsobí jako nasátí vzduchu z bytu. Přestože se jedná o jednorázovou krátkou, ovšem silnou změnu proudění, tah kouřových plynů s obsahem oxidu uhelnatého se změní a místo do komínového průduchu začne proudit ponechanými otevřenými dveřmi, kde se zároveň nepozorovaně rozptyluje v prostoru bytu a chodby.

Prostory musí být dostatečně větrané

V  každé místnosti, kde je umístěn plynový spotřebič musí být dostatečným způsobem zajištěno větrání. V žádné případě nesmí prostory, kde je instalovaný spotřebič (např. koupelna, kuchyň, kotelna) zůstat zcela uzavřené!!!

„Je nutné ponechat otevřený průchod či otvor dostatečné velikosti (otevřené dveře, okno, větrací otvor, šachta či světlík). Při provozu plynového spotřebiče a hoření dochází k spotřebovávání kyslíku obsaženého v ovzduší. Pokud je kyslíku dostatek, molekula uhlíku obsažená v metanu se hořením přeměňuje na oxid uhličitý. Při nemožnosti cirkulace čerstvého vzduchu dochází k spotřebování kyslíku a molekula uhlíku se přeměňuje jednak na oxid uhličitý a jednak na velmi jedovatý oxid uhelnatý, a to je špatně“, varuje Beránek.

Jak se otrava oxidem uhelnatým projeví?

Mírnější příznaky otravy můžeme lehce zaměnit se zcela jinými onemocněními. Otrava v této formě se projevuje nevolností, zvracením, bolestmi hlavy, bolestí na hrudi, závratěmi nebo slabostí.

V těchto případech je nutné vyhledat lékařskou pomoc a zdravotnický personál upozornit na podezření z otravy oxidem uhelnatým a případné vyskytující se problémy v souvislosti s provozem plynových spotřebičů“, upozorňuje Beránek.

Při závažnějším stupni otravy potom přistupují neurologické příznaky, dochází k poruše vědomí. Nezbytné potom je na místo povolat záchranáře a prostory začít okamžitě větrat či přímo opustit a přemístit se do venkovního prostředí.

Jak otravě předcházet?

Nejdůležitější je samozřejmě prevence. Spotřebiče v domácnosti musíme instalovat a používat v souladu s návodem výrobce. Kontrolu a servis spotřebičů doporučujeme provést jednou ročně oprávněnou osobou. Při rekonstrukci domácnosti zaměřené na zateplení musíme myslet na zachování dostatečného přístupu vzduchu k plynovému topidlu a vše konzultovat s odborníkem  na instalaci plynových topidel“, podotýká Beránek.

Pravidelně jedenkrát ročně musí být prováděna také kontrola spalin a komínů se zaměřením na nesprávné spoje, viditelný rez a zašpinění.

Pamatujte na to, že kuchyňský sporák nebo plynový vařič se nikdy nesmí použít k vytápění obytné místnosti“, varuje Beránek.

Domácnost vybavte detektorem

V domácnosti by neměl chybět detektor oxidu uhelnatého. Toto zařízení se umisťuje přímo do obytných místností a je napájeno z běžných baterií.

Z dostupných statistik vyplývá, že detektor je schopen zabránit až polovině otrav. Pochopitelně je nezbytně nutné používat detektor v souladu s návodem výrobce a pravidelně měnit baterie. Zazní-li alarm detektoru, pak na nic nečekejte, opusťte prostory a nebojte se přivolat záchranáře“, uzavírá Beránek.

  1. Požáry

Drtivá většina požárů, které vzniknou v domácnostech má stejného jmenovatele a tím je lidská nedbalost a neopatrnost. Každoročně se setkáváme s požáry, které vzniknou při vaření, kouření, topení, nevhodném zacházení s otevřeným ohněm, svíčkou ponechanou bez dozoru atd. Většina těchto požárů je naprosto zbytečná a při dodržování základních pravidel by k nim zcela jistě nedošlo.

Pro eliminaci možnosti vzniku požáru je nutné dodržovat následující pravidla a doporučení:

  • S otevřeným ohněm nikdy zbytečně neriskujte. Svíčky a další zdroje otevřeného ohně nikdy nenechávejte bez dozoru.
  • Při kouření cigaret a následném odhazování nedopalků do odpadkových košů dbejte na dokonalé uhašení.
  • Žhavý popel ukládejte na bezpečné místo – nejlépe do nehořlavých nádob.
  • Tepelné a jiné spotřebiče instalujte a používejte v souladu s průvodní dokumentací.
  • Nechejte si pravidelně čistit a kontrolovat komíny.
  • Kouřovody a topidla udržujte v řádném technickém stavu.
  • Udržujte v řádném stavu elektroinstalace, elektrické spotřebiče, kryty na osvětlovacích tělesech, pohyblivá šňůrová vedení atd.
  • Skladujte hořlavé, výbušné a toxické látky pouze v určených množstvích a prostorách, mimo společné prostory obytných domů.
  • Řádně a bezpečně ukládejte hořlavý materiál a látky mající sklon k samovznícení (např. seno, bavlna, uhlí).
  • Buďte v domácnosti vybaveni funkčními hasebními prostředky (přenosný hasicí přístroj, hasicí sprej).
  • Znejte umístění a použití přenosných hasicích přístrojů a nástěnných hydrantů.
  • Chodby, schodiště, únikové cesty a východy udržujte volné k evakuaci osob, materiálu či vedení hasebního zásahu.

Pokud k požáru dojde, pak je nejdůležitější zachovat v první řadě rozvahu a klid a nepodléhat panice a vždy pamatovat na to, že nejdůležitější je lidský život.

Starší lidé přitom tvoří při požárech velmi rizikovou skupinu a to nejenom při požárech v domácnostech. Skladují ve svých domácnostech nepřeberné množství věcí, podceňují možnost vzniku požáru a požáry pro ně mají obvykle fatálnější následky, rychleji totiž ztrácí orientaci. 

Je ale pravdou, že požáry v domácnostech jsou do jisté míry ohroženy všechny věkové skupiny. Musíme si uvědomit, že nejrizikovější je doba mezi druhou a pátou hodinnou ranní, kdy většina lidí spí. V momentě, kdy se vzbudí, je již většinou pozdě.  Zplodiny hoření, které jsou obsažené v kouři, prohlubují spánek.  Stačí pouhá dvě, tři nadechnutí a už je pozdě,“ varuje Beránek.

Právě z tohoto důvodu doporučujeme lidem, aby své domovy vybavili jednoduchými zařízeními k rychlému zajištění vzniklého požáru – autonomními požárními hlásiči kouře.  Instalace těchto zařízení je velmi jednoduchá a hlásič je cenově dostupný a pohybuje se v řádech stokorun. Hlásič spolehlivě detekuje kouř a začne vydávat silný akustický poplachový signál. Zároveň by lidé měli mít domácnost vybavenou hasícími přístroji.

kpt. Ing. Bc. Petra Musilová – tisková mluvčí

vytisknout  e-mailem