Hasičský záchranný sbor České republiky  

Přejdi na

Vaše důvěra je náš závazek


Rychlé linky: Mapa serveru Textová verze English Rozšířené vyhledávání


 

Hlavní menu

 

 

Oslavy stého výročí vzniku republiky

3. 10. 2018 (Nicole Zaoralová) - Také Hasičský záchranný sbor České republiky si letos nejrůznějšími projekty připomíná sto let české státnosti. 

  1. HZS ČR se účastní přehlídky ke stému výročí republiky
  2. Hasičská fontána Praha 2018
  3. Vzpomínka na oslavy 90 let československého státu v roce 2008

ViewImage1TA4YS0R.jpgVyvrcholením oslav bude ale bezesporu samotný 28. říjen, kdy od 14 hodin proběhne na Evropské třídě velkolepá přehlídka techniky Armády ČR a ostatních bezpečnostních sborů. Hasiči budou mít v průvodu celkem 27 kusů techniky. A to jak té, která jim běžně pomáhá při jejich práci, jako jsou velitelské automobily Škoda Yeti a Ford Ranger, dopravní automobil Ford Transit, cisternová automobilová stříkačka Mercedes Benz, Volvo, Tatra Terrno se čtyřkolkou na přívěsu, Scania s dekontaminačním přívěsem, Tatra Terrno  s pevným plavidlem na přívěsu, Scania s nafukovacím plavidlem na přívěsu, automobilový žebřík Iveco Magirus, vyprošťovací automobil Tatra a Scania, tak té speciální techniky, jako jsou nákladní automobil s hydraulickou rukou Tatra, sklápěcí nákladní automobil Tatra, sací bagr Man, požární kontejnerový nosič Tatra s ISO kontejnerem a nákladní automobily Man s pásovým rypadlem Cat, s víceúčelovým strojem Huddig, s obojživelným pásovým transportérem a s vyprošťovacím tankem na návěsech.

V průvodu dále budou pochodovat profesionální i dobrovolní hasiči. V pochodovém útvaru půjde více než stovka hasičů a neseno bude 31 praporů Hasičského záchranného sboru ČR a dobrovolných hasičů.

V rámci oslav proběhne také slavnostní přísaha a slib příslušníků HZS ČR, Policie ČR a Armády ČR na Hradčanském náměstí dne 27. října 2018 od 11 hodin. Nezapomenutelný zážitek ze slavnostního přijetí ke sboru v tento den získají desítky nových příslušníků HZS ČR.

Po skončení přehlídky mohou návštěvníci akce projít Dejvickou ulicí až na Letnou, kde bude vystavena další technika, která sloužila bezpečnostním sborům a ozbrojeným silám v posledních sto letech.

Konkrétně statické ukázky hasičské techniky budou na pražské Letenské pláni k vidění pro veřejnost již od pátku 26. října až do neděle 28. října, a to denně od 8.00 do 18.00 hodin. Návštěvníci se mohou pokochat pohledem na historické kousky v podobě ruční zápřahové stříkačky, dřevěného hasičského žebříku, dvoukolové dopravní stříkačky nebo motorizované zápřahové stříkačky z muzejní Expozice požární ochrany ve Zbirohu. Další unikátní kousky v podobě např. automobilové stříkačky Praga nebo cisternové automobilové stříkačky Praga zapůjčily na akci jednotky sborů dobrovolných hasičů napříč Českou republikou. Moderní automobilovou techniku bude zastupovat například automobilový žebřík Iveco Magirus s dosahem 40 m z HZS Karlovarského kraje, pásové vozidlo Hagglunds z HZS Libereckého kraje nebo čtyřkolka Arcticat z HZS Středočeského kraje. Ke speciální technice používané u HZS ČR patří vystavený kontejner nouzového přežití HZS hl. m. Prahy.

Součástí doprovodného programu budou po všechny tři dny (vždy dvakrát denně) dynamické ukázky práce jednotlivých složek. HZS hl. m. Prahy, Policie ČR a Zdravotnická záchranná služba hl. m. Prahy předvede veřejnosti ukázky zásahu při vyproštění zraněných osob z havarovaných vozidel.

V klidové zóně Letenské pláně budou vybudována stanoviště pro prezentaci HZS ČR a stánky preventivně výchovné činnosti.  Děti i dospělí si zde budou moci vyzkoušet své znalosti z požární ochrany a ochrany obyvatelstva. Na největší znalce a nejlepší luštitele čekají hasičské dárky, včetně tolik oblíbených knížek Hasičských pohádek. Za příznivého počastí bude pro nejmenší návštěvníky připraven program "Staň se hasičem", kterým děti bezpečně provede maskot sboru dráček Záchranáček.

Veškeré významné body programu ze slavnostní akce oslav sta let československého státu budou živě přenášeny na velkoplošné obrazovky. Vstupné na všechny výše zmíněné akce je zdarma. Návštěvníci musí počítat se zvýšenými bezpečnostními opatřeními v místech konání.

ViewImage44H6IP76.jpgKontakt:
kpt. Mgr. Nicole Zaoralová
tisková mluvčí

MV-generální ředitelství
Hasičského záchranného sboru ČR
Tel.: +420  950 819 944
Mobil: +420 602 215 142
E-mail: nicole.zaoralova@grh.izscr.cz

vytisknout  e-mailem