HZS Pardubického kraje  

Přejdi na

Chráníme vaše životy, zdraví a majetek


Rychlé linky: Mapa serveru Textová verze English Rozšířené vyhledávání


 

Hlavní menu

 

 

Nebezpečný oxid uhelnatý ohrozil děti v mateřské škole

HZS Pardubického kraje, územní odbor Chrudim 

Do mateřské školy v Chrudimi vyjížděli v pondělí 14. března v 7.40 hodin profesionální hasiči. Naměřeny zde byly zvýšené hodnoty oxidu uhelnatého, a to 65 jednotek ppm. Hasiči uzavřeli karmu a odvětrali chodbu. Karma se nacházela v kuchyni v přízemí a měla přisávání vzduchu do zdi chodby. Ve třídách nejblíže chodbě, která byla ještě oddělena dveřmi, bylo naměřeno 11 jednotek ppm. Časně ráno měl personál podezření na únik plynu, což se nepotvrdilo, ale hasiči naměřili unikající oxid uhelnatý. Naštěstí se nikomu nic nestalo a nemusela být provedena ani evakuace osob. Po odvětrání klesly hodnoty nebezpečného oxidu uhelnatého. Na místo byl povolán revizní technik.

Oxid uhelnatý je jedovatý plyn, který je lehčí než vzduch, se vzduchem tvoří výbušné směsi. Bezpečná hodnota, ve které se může ještě člověk pohybovat, je 20 jednotek ppm. Oxid uhelnatý se váže na červené krevní barvivo a vytváří tzv. karboxihemoglobin v důsledku toho se kyslík nemůže dostat do těla.

Hasiči stále upozorňují na to, aby si lidé nechali zkontrolovat plynové a kondenzační kotle, jejich nainstalování a hlavně těsnění. Tady je totiž problém, že oxid uhelnatý není vidět ani cítit. Oxid uhelnatý ovlivňuje nervový systém.

Pokud máte plynové vytápění, dodržujte lhůty revizí plynových spotřebičů a pravidelně kontrolujte, zda správně fungují. Nebezpečí hrozí zejména u otevřených spotřebičů, kde při samovolném uvolňování plynu může dojít k otravě.

Karma při ohřevu vody spaluje kyslík, který si nasává z místnosti. Zároveň se z nedokonale spáleného plynu uvolňuje oxid uhelnatý, který se váže do krevního barviva člověka a zabírá tam místo kyslíku, který postupně vytlačuje. Člověk zmalátní, syčí mu v uších, buší mu srdce, může usnout nebo omdlít, zvracet, může ho bolet hlava. Při delším pobytu v místnosti nastává bezvědomí, zástava oběhu a smrt. Zimní počasí riziko násobí, protože ze špatně odvedeného kouřovodu se navíc spaliny mohou inverzí částečně vracet zpět do bytu. Otrava přichází jak po dlouhodobém vystavení jedu, tak po krátkodobém pobytu ve „vysáté“ místnosti.

 

Vendula Horáková, tisková mluvčí

vytisknout  e-mailem