Hasičský záchranný sbor České republiky  

Přejdi na

Předcházíme rizikům


Rychlé linky: Mapa serveru Textová verze English Rozšířené vyhledávání


 

Hlavní menu

 

 

Návštěva Moravskoslezského kraje byla velmi užitečná

17. 2. 2016 (Nicole Zaoralová) - Velmi pracovní charakter měla návštěva generálního ředitele HZS ČR brig. gen. Drahoslava Ryby v Moravskoslezském kraji. Během dvou dnů aktivně jednal se zástupci vedení HZS kraje, hasiči ve směnách, vedením dobrovolných hasičů, zástupci státní správy a samosprávy i akademickou obcí.  

Svojí návštěvu začal generál Ryba v pondělí 15. února návštěvou stanice v Novém Jičíně. Zde trápí jak velitele stanice, tak samotné hasiče hlavně nevhodná lokalita a nevyhovující podmínky samotné stanice. Diskutovalo se tak především o možnosti výstavby nové stanice na okraji Nového Jičína, která by zabezpečila jak rychlý nájezd na obě strany hlavní rychlostní komunikace, tak vhodné zázemí pro techniku i samotné hasiče. Projektová dokumentace ke stavbě je již hotová a snahou bude spolufinancovat tuto stavbu z operačního programu Evropské unie.

Dále následovalo setkání s vedením HZS Moravskoslezského kraje a beseda s hasiči. Zde byly probírány zejména otázky vystrojování, centrálních nákupů a také pojištění za škody především zapůjčeného majetku.

Diskuse s vedením dobrovolných hasičů se točila okolo oblastí fungování jednotek SDH obcí, které se objevily v materiálu, který vzešel z jednání vedení dobrovolných hasičů s předsedou vlády a ministrem vnitra. Probíráno tak bylo zajištění nemocenské, možnost výhod pro zaměstnavatele, kteří uvolňují dobrovolné hasiče z práce, zabezpečení autoškoly nebo nová dotace na techniku a stavby.

S hejtmanem Moravskoslezského kraje byly na pořadu dne také početní stavy, dále pak Evropská dotace, u které se obě strany shodly s návrhem na rozšíření okruhu obcí, které mohou být příjemci dotace Evropské unie na pořízení techniky a výstavbu nebo rekonstrukci požárních zbrojnic.

S primátorem Ostravy byly řešeny početní stavy a zajištění heliportu nebo parametry čerpání projektů EU. Generální ředitel ocenil příkladnou finanční podporu města při obměně techniky hasičů.

Důležité jednání bylo s vedením Fakulty bezpečnostního inženýrství Technické univerzity VŠ Báňské. Zde byla vedena již konkrétní jednání o úzké spolupráciv rámci vzdělávání studentů a jejich lepší přípravy na praxi vhodnou pro HZS ČR. HZS ČR se více zapojí do vzdělávání a odborné přípravy studentů, kteří pak budou pro sbor pracovat, například pořádáním kurzů.

„S výstupy návštěvy Moravskoslezského kraje jsem velmi spokojený. Vybral jsem si tento kraj jako první, který navštívím v rámci svých plánovaných cest po všech krajích České republiky hlavně proto, že se jedná o kraj, ve kterém je jak Záchranný útvar HZS ČR, tak Střední odborná škola a Vyšší odborná škola požární ochrany a také Vysoká škola báňská, jejíž absolventi tvoří početnou skupinu příslušníků sboru. Vzdělávání studentů a další vzdělávání příslušníků sboru je nyní problematika, kterou se intenzivně zabýváme.Zpětná vazba, které se mi dostalo jak ze strany vedení jednotlivých institucí, tak ze strany samotných hasičů, je pro mě neocenitelná a pomůže mi mé další práci.“ Shrnul svojí návštěvu generál Ryba.

 

kpt. Mgr. Nicole Zaoralová
tisková mluvčí

MV-generální ředitelství HZS ČR
Tel.: 950 819 944
Mobil: 602 215 142
e-mail: nicole.zaoralova@grh.izscr.cz

vytisknout  e-mailem