HZS Zlínského kraje  

Přejdi na

Předcházíme rizikům


Rychlé linky: Mapa serveru Textová verze English Rozšířené vyhledávání


 

Hlavní menu

 

 

Na místo zásahu zamířilo i pásové rypadlo z Hlučína.

(8.3.2016) Včera od 16:55 hodin zasahovaly jednotky profesionálních hasičů na ulici Sokolská ve Zlíně. Hrozil pád části staticky narušených konstrukcí domu. 

Včera v 16:48 hodin byli profesionální hasiči ve Zlíně informováni o praskání stavebních konstrukcí rekonstruovaného dvoupodlažního domu na ulici Sokolská poblíž centra krajského města. Podle oznamovatele hrozilo bezprostřední zřícení objektu.

Do pěti minut byla na místě hlášené události jednotka profesionálních hasičů z centrální stanice. Na místě zasahovali také státní a městští policisti, kteří uzavřeli okolí objektu a zastavili dopravu na hlavní komunikaci vedoucí okolo domu. Bezprostředně po příjezdu velitel zásahu ohlásil, že dochází k praskání a odtrhávání části obvodového zdiva v jednom z rohů objektu. Jeho pád mohl ohrozit sousední bytové domy a k nim vedoucí příjezdovou komunikaci. V objektu se v době příjezdu hasičů už žádné osoby nenacházely, objekt byl také odpojen od přívodu plynu a elektrické energie.

Na místo události byl povolán statik a o situaci byli informováni občané, pracovníci dopravního podniku, magistrátu města Zlína a technických služeb. Z bezpečnostních důvodů bylo odpojeno i blízké trolejové vedení. Provoz vozidel městské hromadné dopravy byl omezen a řízen policisty.

Po kontrole objektu statikem bylo rozhodnuto o stržení staticky nestabilní části domu, která bezprostředně ohrožovala sousední bytové objekty. Na místo bylo proto povoláno speciální pásové rypadlo ze Záchranného útvaru HZS ČR Hlučín. Jedná o techniku pořízenou za pomoci strukturálních fondů Evropské unie v rámci projektu „Zvýšení akceschopnosti Záchranného útvaru HZS ČR pro záchranné a likvidační práce při živelných pohromách“. Konvoj s touto těžkou technikou dorazil bez komplikací po desáté hodině noční.

Ještě před příjezdem speciální techniky došlo k samovolnému pohybu narušeného zdiva. Hasiči proto improvizovaně zabezpečili obvodové zdi sousedního domu proti poškození v případě jeho pádu. Provoz za ulici Sokolská byl zcela zastaven.

Po příjezdu rypadla a jeho přípravě začaly pod dohledem přítomného statika demoliční práce. Ty se týkaly pouze staticky narušené části objektu. Současně se strháváním zdiva rypadlem kropili hasiči objekt vodou, aby omezili šíření prachu v okolí místa zásahu. I přes omezený prostor pro manévrování těžké techniky se podařilo hlučínským profesionálům strhnout určené části konstrukcí bez vzniku dalších škod a ohrožení okolí.

Po půlnoci byly stanovené práce ukončeny a statik provedl závěrečnou prohlídku objektu. Na jejím základě byl zásah hasičů ukončen a místo bylo předáno majitelům objektu.

Autor por. Bc. Libor Netopil – tiskový mluvčí HZS Zlínského kraje

vytisknout  e-mailem