Hasičský záchranný sbor České republiky

Chráníme vaše životy, zdraví a majetek

Mistrovství České republiky v požárním sportu Ústí nad Labem 2019

2. 9. 2019 (MF) - Ve dnech 30. 8. – 1. 9. 2019 se na Městském stadionu v Ústí nad Labem uskutečnilo 48. Mistrovství České republiky v požárním sportu družstev HZS ČR a 66. Mistrovství České republiky družstev Sdružení hasičů Čech, Moravy a Slezska v požárním sportu.

1. den mistrovství

Mistrovství bylo slavnostně zahájeno v pátek, 30. 8. 2019. Zúčastnili se ho významní hosté - ministr vnitra Jan Hamáček, hejtman Ústeckého kraje Oldřich Bubeníček, generální ředitel HZS ČR genmjr. Drahoslav Ryba, primátor města Ústí nad Labem Petr Nedvědický, první náměstek starosty Sdružení hasičů Čech, Moravy a Slezska Lubomír Janeba, z pořádajících organizací pak ředitel HZS Ústeckého kraje plk. Roman Vyskočil, a starosta Krajského sdružení hasičů Ústeckého kraje Jiří Henc a další

Následovalo vyhlášení výsledků a předání medaílí první soutěžní disciplíny - Výstupu na cvičnou věž, která probíhala na stadionu od 13. hodiny odpoledne ve všech kategoriích.

V kategorii žen SDH ve výstupu do 2. podlaží cvičné věže vybojovala:
1. místo Šárka Jiroušová z SDH Poniklá časem 7,48 s.
2. místo Markéta Marková z SDH Dolní Čermná v čase 7,50 s.
3. místo Kamila Bartošková z SDH Horní Cerekev v čase 7,61 s.

V soutěži mužů SDH ve výstupu do 4. podlaží cvičné věže se umístili na:
1. místě Karel Ryl z SDH Vrbice časem 14,14 s.
2. místě Dominik Soukup z SDH Žebnice časem 15,22 s.
3. místě Marcel Dal  z SDH Mosty za čas 16,44 s.

V kategorii profesionálních hasičských sborů se ve výstupu do 4. podlaží cvičné věže umístili na:
1. místě Daniel Klvaňa z HZS Moravskoslezského kraje časem 13,57
s.
2. místě Kamil Bezruč z HZS Moravskoslezského kraje s časem 13,66 s.
3. místě Jan Vyvial z HZS Moravskoslezského kraje s časem 13,92s.

Mistryní ČR ve výstupu do 2. podlaží cvičné věže se v novém národním rekordu 7,43 stala Markéta Marková z SDH Dolní Čermná. Druhé místo obsadila a titul vicemistryně získala Kamila Bartošková z SDH Horní Cerekev s časem 7,48 s. Třetí příčku obsadila Jana Dipoldová z SDH Dobrá s časem 7,74 s.

V mužích se absolutním vítězem stal David Dopirák z HZS Plzeňského kraje v čase 13,81 s.  Druhé místo obsadil a vicemistrem se stal Jan Vyvial. z Moravskoslezského kraje s časem 13:94 s. Třetí skončil Václav Divoš z HZS Královéhradeckého kraje v čase 14,68 s.

2. den mistrovství

V sobotu v dopoledních hodinách pokračovalo soutěžní klání disciplínami Běh na 100 m s překážkami.

Medaile v soutěžích jednotlivců získali v kategoriích:

Běh na 100 m s překážkami – ženy SDH:
1. místo – Šárka Jiroušová z SDH Poniklá, 15,37 s

2. místo – Markéta Marková z SDH Dolní Čermná, 16,53 s
3. místo – Marcela Vrtalová z SDH Česká Bělá, 16,56 s

Ve finálovém běhu se pak rozhodlo o mistryni republiky. Tou se stala Šárka Jiroušová z SDH Poniklá časem 15,64 s, před stříbrnou Danou Butulovou z SDH Poniklá s časem 16,40 a bronzovou Petrou Chovancovou z SDH Horní Lideč s časem 22,24

3. místo – Jan Zhříval z HZS Královéhradeckého kraje s časem 16,16 s

O titul absolutního mistra ČR se utkali profesionální a dobrovolní hasiči. Absolutním mistrem ČR v běhu na 100 m s překážkami se stal Martin Lidmila z HZS Královéhradeckého kraje, čas 15,32 s, titul vicemistr si odnáší Václav Divoš z HZS Královéhradeckého kraje s časem 15,78 a titul II. vicemistra vybojoval Jan Zhříval z HZS Královéhradeckého kraje čas 17,13

Nejnižší součet časů z výstupu do 4. podlaží cvičné věže a běhu na 100 m s překážkami určil vítěze ve dvojboji. Tím se stal Daniel Klvaňa z HZS Moravskoslezského kraje, součet času 28,49 s, druhé místo pro HZS Královéhradeckého kraje získal Martin Lidmila, součet času 29,62 s a bronz vybojoval Pavel Krpec z HZS Moravskoslezského kraje, čas 30,43 s.

Během odpoledne druhého soutěžního dne mistrovství se představily ženy a muži SDH a profesionální hasiči ve štafetách 4 x 100 metrů s překážkami.

V kategorii žen SDH jsme zažili mistrovskou premiéru překonání domečku na prvním úseku štafety.  Na medailových pozicích se umístila družstva:

3. místo SDH Mistřín (58,41).

V kategorii profesionálních hasičů novým národním rekordem zvítězil HZS Moravskoslezského kraje v čase 52,84s. Tým ve složení Daniel Klvaňa, Tomáš Drobisz, Richard Svačina a Pavel Krpec zlepšil čtyři roky starý rekord.
Pořadí v této kategorii tak vypadalo následovně:
1. místo HZS Moravskoslezského kraje (52,84)
2. místo HZS Královéhradeckého kraje v čase (53,63)
3. místo HZS Zlínského kraje s časem (55,67)

3. den mistrovství

Neděle pokračovala ve znamení požárních útoků, kdy se od 8:30 postupně představila družstva v kategoriích SDH ženy, SDH muži, muži HZS ČR.

Ve 13:15 se pak konalo slavnostního ukončení mistrovství, kterého se zúčastnili 1. náměstek hejtmana ústeckého kraje Stanislav Rybák, primátor statutárního města Ústí nad Labem Petr Nedvědický, generální ředitel HZS ČR gen.mjr. Drahoslav Ryba, první náměstek starosty Sdružení hasičů Čech, Moravy a Slezska Lubomír Janeba, za pořádající organizace ředitel HZS Ústeckého kraje plk. Roman Vyskočil a starosta Krajského sdružení hasičů Ústeckého kraje Jiří Henc.

Následně byla vyhlášena nejlepší družstva žen i mužů ve štafetách 4 x 100 metrů s překážkami, v požárním útoku a celkové vyhodnocení letošního mistrovství.