HZS Královéhradeckého kraje  

Přejdi na

Vaše důvěra je náš závazek


Rychlé linky: Mapa serveru Textová verze English Rozšířené vyhledávání


 

Hlavní menu

 

 

Mistrovství České republiky v požárním sportu 2015 v Trutnově nabídlo spoustu vynikajících výkonů i v časech národních rekordů

ohlédnutí za mistrovstvím... 

Trutnovský stadion zažil úžasné tři dny (26. - 28. 6. 2015) plné výborných výkonů více než pětistovky nejlepších profesionálních a dobrovolných hasičů i hasiček, z nichž ti nejlepší si rozdělili celkem 210 medailí.

Mistrovství České republiky v požárním sportu po deseti letech hostil opět Královéhradecký kraj, a to k příležitosti 70. výročí založení profesionálního sboru dobrovolných hasičů v Hradci Králové. Jako místo konání bylo vybráno město Trutnov, kde si profesionální hasiči v tomto roce připomínají 60 let od svého založení. Zde také organizátoři našli ideální podmínek jak pro sportovce, návštěvníky, tak i pro své potřeby. Areál sportoviště zahrnující dva stadiony oddělené společnou tribunou a umístěný v těsné blízkosti hotelu s velkou ubytovací kapacitou poskytl všem zúčastněným prvotřídní zázemí.

Aby vše proběhlo hladce a bez problémů začalo se s přípravami již s ročním předstihem. Největší kus práce odvedli povětšinou vedoucí jednotlivých skupin a patří jim tak velké poděkování. Velké množství práce především pak na místě vykonala spousta dalších příslušníků a zaměstnanců z Hradce Králové a územního odboru Trutnov, jejichž všechna jména zde není možno vyjmenovat.

Technická četa a skupina pro spojení (IT pracovníci) se do Trutnova dostavila o pár dní dříve, aby mohla stadion uzpůsobit pro celorepublikovou soutěž v požárním sportu. Bylo potřeba postavit cvičnou věž, na jejíž výstavbě se podíleli především příslušníci Záchranného útvaru HZS Hlučín. Nezbytné bylo také vybudování komentátorského pracoviště a tiskového centra v útrobách stadionu. Ale ani na krajském ředitelství se v tuto dobu nezahálelo
a probíhaly poslední přípravy.

Samotná soutěž se započala poslední červnový pátek disciplínou, kterou byl výstup do  
4. podlaží cvičné věže. Na start se postavilo 128 profesionálních hasičů z České republiky, včetně hasičů podniku DEZA a.s. a hostů z HaZZ Slovenské republiky. Dobrovolných hasičů - mužů se představilo 15. Premiéru měly na mistrovství republiky ženy z SDH, kterých vystoupalo do 2. podlaží cvičné věže celkem 16. Počasí závodníkům přálo, a tak nebyla nouze o skvělé výkony. Již v tento první soutěžní den padl národní rekord. Postaral se o něj Kamil Bezruč z HZS Moravskoslezského kraje s časem 13,25 s. V kategorii SDH muži zvítězil Petr Grassl z Bystřice nad Úhlavou, v kategorii ženy vyhrála o pouhou setinu sekundy Adriana Janíčková z Partutovic. Po první soutěžní disciplíně se do čela průběžného pořadí družstev HZS dostal tým Moravskoslezského kraje, díky trojnásobnému zastoupení ve finále výstupu na cvičnou věž. Domácí družstvo Královéhradeckého kraje obsadilo prozatímní čtvrtou pozici.

Poté následovalo slavnostní zahájení 44. mistrovství profesionálních a 62. mistrovství dobrovolných hasičů. Úvodního slova se ujal brig. gen. Ing. Drahoslav Ryba. Krátký proslov přednesli i hejtman Královéhradeckého kraje Lubomír Franc a starosta města Trutnov, kteří převzali záštitu nad celou sportovní akcí. Sportovce i diváky přivítal také ředitel HZS Královéhradeckého kraje František Mencl. Na konci prvního dne byly rozdány první sady medailí.

Zatímco sportovci, hosté a většina organizátorů se šla bavit či po náročném dni odpočívat, technická četa včetně příslušníků ZÚ HZS Hlučín musela do druhého dne zbourat cvičnou věž a připravit druhou část stadionu. Tato těžká práce jim zabrala většinu noci.

Druhý den byly na pořadu dvě disciplíny, a to běh na 100 m s překážkami a štafeta. Počasí k závodníkům již tak vlídné nebylo a zatažená obloha přinesla občasný déšť. Kvůli němu se někteří závodníci nevyhnuli pádům a následným zraněním, která naštěstí nebyla vážná. Mezi profesionálními hasiči si nejlépe vedl Pavel Krpec z HZS Moravskoslezského kraje. Nejlepším královéhradeckým závodníkem se stal Václav Novotný, který se umístil na šestém místě. První místo v kategorii SDH muži vybojoval Martin Lidmila z SDH Zbožnov, který zároveň získal zlatou medaili v boji o absolutního mistra ČR. Mezi ženami z SDH kralovala Šárka Jiroušková z SDH Poniklá, vítězství ve finále o absolutní mistryni ČR patřilo Markétě Markové z SDH Chválenice.

Nemůžeme zde opomenout ani výsledky dvojboje v kategorii HZS, jelikož vítězem se stal Pavel Krpec z HZS Moravskoslezského kraje, který svými dvěma časy předvedl nejlepší evidovaný výkon. Královéhradecký Václav Novotný obsadil mezi sportovci nepopulární, byť stále pěkné čtvrté místo.

Odpolední sobotní program byl taktéž poznamenán deštěm. Největší problémy tak měli především mužští závodníci při překonávání kluzkého domečku. Přesto ale nebyla nouze
o skvělé časy štafet. Příznivci požárního sportu se i v tento den dočkali překonání národního rekordu. Postarala se o to štafeta HZS Moravskoslezského kraje ve složení David Dopirák, Tomáš Drobisz, Pavel Krpec a Jakub Arvai ve výborném čase 53,36 s. Nejlepší výkon mezi závodnicemi předvedla štafeta z SDH Chválenice. Mužskou štafetu mezi dobrovolnými hasiči zaběhli nejlépe Zbožnovští. Domácí štafeta HZS Královéhradeckého kraje v této disciplíně nezklamala a obsadila vynikající bronzový stupínek.

Závěr dne zpříjemnil sportovcům a organizátor za jejich celodenní dřinu koncert. Tzv. Floriánská noc přinesla skvělé vystoupení dívčí kapely K2 a následované báječnou skupinou Princess Queen revival. Obě vystoupení ocenil zaplněný zimní stadion bouřlivým potleskem.

V neděli, poslední den mistrovství, byla k vidění královská disciplína, požární útok. Opět byly předvedeny výborné výkony. Dokonce chyběly pouhé tři setiny sekundy do překonání dalšího národního rekordu. V této jediné disciplíně kvůli nevydařenému 2. pokusu těsně unikla HZS Moravskoslezskému kraje zlatá medaile. První příčku tak obsadilo družstvo HZS Plzeňského kraje. V kategorii muži SDH vystoupali na „bednu nejvyšší“ členové SDH Chářovice. Mezi ženami byly bezkonkurenčně nejlepší časy závodnic z SDH Chválenice.

Odpoledne patřilo především předávání medailí, nádherných skleněných cen v 3D provedení a pohárů. Oceněni byli ti nejlepší z předchozího dne spolu s nedělními. Zasloužené celkové první místo patřilo HZS Moravskoslezskému kraji, který kraloval ve třech disciplínách. Tento kraj měl zastoupení také v podobě mužů z SDH, a to z Těškovic. Medaile z kovu nejcennějšího se houpaly na krku ženám z Chválenic, které s přehledem zvítězily ve všech třech disciplínách (výstup do 2. podlaží cvičné věže se do celkového hodnocení nepočítá).

Po rozdání všech cen bylo řečeno významnými hosty a organizátory pár slov na závěr. Ředitelem HZS Královéhradeckého kraje byla předána „štafetová“ proudnice řediteli budoucího pořadatelského kraje. Poté se většina rozprchla do svých domovů. Již tradičně na místě zůstala technická četa společně se spojovací skupinou ke sbalení a úklidu veškerých věcí ze stadionu.

Věříme, že všichni zúčastnění si dny nabité požárním sportem náležitě užili a budeme se těšit opět za deset let v Královéhradeckém kraji na shledanou. 

vytisknout  e-mailem