Hasičský záchranný sbor České republiky  

Přejdi na

Předcházíme rizikům


Rychlé linky: Mapa serveru Textová verze English Rozšířené vyhledávání


 

Hlavní menu

 

 

Kontroly odkališť – bez závad

21. října 2010 (Ivana Svitáková) - Vzhledem k nedávnému úniku toxických kalů z nádrže hliníkárny poblíž maďarské obce Kolontár a k úkolu uloženému místopředsedou vlády a ministrem vnitra souvisejícím s obavami veřejnosti, ohledně řešení bezpečnostní problematiky odkališť v České republice, byl 12. 10. 2010 vydán rozkaz generálního ředitele HZS ČR k provedení mimořádných tematických kontrol. Kontroly byly ukončeny 19. 10. 2010. 

Celkem bylo provedeno 45 kontrol všechny kontroly bez závad (z hlediska uvedených předpisů PO a zadaných kontrolních úkolů)
 
Odkaliště tvořená zejména struskou a popílky představují 54% z celkového množství kontrolovaných odkališť.
 
Odkaliště obsahující nebezpečné látky představují 10% z celkového množství kontrolovaných odkališť.
 
Ostatní odkaliště z hlediska obsaženého materiálu (sutě, rekultivovaná odkaliště atp.) – 23%.
 
 Předmětem těchto tematických kontrol byla odkaliště uvedená v seznamu vodních děl dle zákona č. 254/2001 Sb., o vodách a o změně některých zákonů (vodní zákon), ve znění pozdějších předpisů. Pro ohrožení životů a majetků jsou podstatná vodní díla posuzovaná dle kategorie I. – III. dle citovaného zákona. Příslušníci HZS ČR však kromě uvedených vodních děl provedli kontroly i vybraných odkališť spadajících pod kategorii IV, přestože tato odkaliště, stejně tak jako malé vodní rybníky a nádrže, nemají charakter vodních děl významných pro posuzování z hlediska technicko – bezpečnostního dohledu.
 
Tematické kontroly proběhly dle § 31 zákona č. 133/1985 Sb., o požární ochraně, ve znění pozdějších předpisů a dle § 45 odst. 1 písm. b) vyhlášky č. 246/2001 Sb., o stanovení podmínek požární bezpečnosti a výkonu státního požárního dozoru (vyhláška o požární prevenci). Cílem kontrol bylo vyhodnotit zajištění podmínek bezpečnosti odkaliště (dle uvedených předpisů). Při každé kontrole bylo upozorněno na odpovědnost vlastníků a provozovatelů za bezpečné provozování odkaliště. Při kontrole příslušníci HZS ČR věnovali pozornost zejména dokumentaci vztahující se k technickým podmínkám a návodům a technologiím.
 
 Vymezení pojmu odkaliště:
 
Odkaliště obecně je inženýrská stavba, vytvářející prostor pro ukládání odpadů dopravovaných zpravidla hydraulicky plavením pomocí vody (potrubím v podobě suspenze vody a fluidních popelovin), někdy i suchou dopravou transportními dopravníky nebo nákladními auty a rozplavováním až v místě ukládání. Ukládané odpady jsou odpadními produkty elektráren a tepláren (škvára a popel, případně i další vedlejší produkty odsiřování) nebo produkty úpraven rud (flotační kaly) nebo odpadní vody a kaly z chemických provozů. Sediment ukládaný uvnitř hrázového systému odkaliště je rozmanitý geomateriál s vysokou pórovitostí, metastabilní strukturou s anizotropií filtračních a pevnostních charakteristik v závislost na množství vody, jednak vázané uvnitř vlastního odpadu, tak volné vody akumulované v prostoru odkaliště.
 
Technicko bezpečnostní dohled (TBD) nad vodními díly je definován jako odborná činnost, která pomocí monitorování a vyhodnocování zjišťuje technický stav vodních děl z hlediska jejich bezpečnosti, stability a provozní spolehlivosti, možných příčin poruch a jejich následků. Péče o bezpečnost je souhrnem opatření k odstranění nebo snížení rizik, jež vodní díla představují svojí existencí, provozem a technickým stavem. Napomáhá předcházet poruchám a možným hospodářským škodám nejen na vlastních dílech, ale i v přilehlém území pod nimi. Hlavním cílem je zabránit ohrožení lidských životů a vzniku materiálních ztrát, škod z užitku a ohrožení životního prostředí v důsledku selhání a havárie díla. Při kritické havárii vzdouvací konstrukce vodního díla (protržení hráze) hrozí nebezpečí vzniku průlomové vlny (zvláštní povodně typu 1).
 
  
 
kpt. Ing. Ivana Svitáková
tisková mluvčí
MV-generální ředitelství
Hasičského záchranného sboru ČR
Tel.: +420 950 819 867
Mobil: +420 724 193 394
E-mail: ivana.svitakova@grh.izscr.cz

vytisknout  e-mailem