HZS Zlínského kraje  

Přejdi na

Vaše důvěra je náš závazek


Rychlé linky: Mapa serveru Textová verze English Rozšířené vyhledávání


 

Hlavní menu

 

 

Oxid uhelnatý zaplnil interiér domu. Majitelé skončili v nemocnici.

(20.1.2016) Dopolední zásah profesionálních hasičů ve Slušovicích na Zlínsku. 

Při zásahu posádky zdravotnické záchranné služby v jednom z rodinných domů na ulici Dlouhá ve Slušovicích byla jejich osobními detekčními přístroji zaznamenána zvýšená koncentrace oxidu uhelnatého. Zdravotníci o tomto zjištění  informovali operační středisko krajských hasičů. V 08:17 hodin vyslal operační důstojník na místo události jednotku profesionálních hasičů centrální stanice Zlín s cisternovým a technicko – chemickým automobilem.

Po příjezdu na místo bylo velitelem zásahu upřesněno, že došlo k otravě staršího muže, který už byl v péči záchranářů. Hasiči vybaveni dýchací technikou vnikli do domu a pomocí měřícího přístroje a detekční trubičky změřili úrovně koncentrací oxidu uhelnatého v jednotlivých podlažích domu. Přesto, že přízemí domu bylo už částečně odvětráno, byly naměřeny zvýšené hodnoty. V prvním a především pak v druhém patře už byla koncentrace oxidu uhelnatého velmi vysoká.

V době, kdy hasiči prováděli měření, se projevily příznaky otravy i u starší ženy, která v domě také bydlela. Tu si hned do své péče převzali záchranáři. Oba zranění pak byli převezeni do nemocnice.

Hasiči zastavili přívod plynu do domu a po odvětrání jeho interiéru provedli další kontrolní měření. Podle zjištění došlo k intoxikaci obou osob v souvislosti s používáním plynového kotle a plynového ohřívače vody umístěných v jedné z přízemních místností.

Po deváté hodině byl zásah hasičů ukončen a místo události bylo předáno policistům a rodinným příslušníkům majitelů. 

Oxid uhelnatý - je bezbarvý plyn bez chuti a zápachu, nedráždivý. Je lehčí než vzduch, ale se vzduchem se mísí. Je produktem nedokonalého spalování. Váže se na krevní barvivo a vytlačuje kyslík. Lehká otrava se může projevit bolestí hlavy, závratí, nevolností a nižší soustředěností. Středně těžká otrava se projevuje zvracením, ospalostí a zmateností. Těžká otrava pak způsobuje šok, bezvědomí a poruchy dýchání. Velmi těžká otrava způsobí vznik světle červených skvrn na těle a smrt.

Autor: por. Bc. Libor Netopil – tiskový mluvčí HZS Zlínského kraje

vytisknout  e-mailem