HZS Zlínského kraje  

Přejdi na

Chráníme vaše životy, zdraví a majetek


Rychlé linky: Mapa serveru Textová verze English Rozšířené vyhledávání


 

Hlavní menu

 

 

Výsledek sbírky překvapil i její organizátorky

(6.2.2017) Plyšové hračky z rukou hasičů a policistů budou dělat radost dětem nejen na místech mimořádných událostí. Ojedinělá akce zlínským profesionálním hasičům se povedla především díky sociálním sítím. 

Za celou akcí stála osobní iniciativa operátorky tísňové linky 112 Krajského operačního a informačního střediska HZS Zlínského kraje Markéty Matějíčkové. Ta chtěla najít další využití  pro plyšové hračky, které měla po svém synovi. Ke konci loňského roku proto kontaktovala psycholožku zlínských profesionálních hasičů Mgr. Soňou Pančochovou s dotazem, zda by hračky nenašly uplatnění při poskytování posttraumatické péče dětem na místech zásahů našich jednotek stejně jako oficiální plyšový maskot profesionálních hasičů Dráček Záchranáček, kterého hasiči využívají již téměř deset let a mají s ním velmi dobré zkušenosti.

Ten pomáhá dětem, které se stanou účastníky nebo svědky mimořádných událostí jako jsou dopravní nehody, požáry, živelní pohromy apod. Tyto situace jsou pro děti velmi zneklidňující, často nerozumí tomu co se děje, mají strach, někdy zažívají i bolest nebo nucené odloučení od blízké osoby. Hračka je potom takovou laskavou kotvou do „normálního“, známého a bezpečného prostředí. Hračku mají děti spojenou s něčím příjemným, s domovem, s bezpečím.

Ale zpět k autorce celé myšlenky. Protože obdobný problém, jak využít hračky, kterým už děti odrostly, mají i další maminky, oslovila Markéta Matějíčková prostřednictvím internetové sociální sítě také své kamarádky a známé. Sama se pak nestačila divit, jaký ohlas celá myšlenka vyvolala. Informace o využití plyšáků se začala na sociálních sítích rychle šířit a do sbírky se začali připojovat další lidé. Před vánocemi tak na krajské ředitelství HZS Zlínského kraje postupně dorazilo více než 500 plyšáků. Někteří dokonce i ze Severní Moravy a Čech. Vánočních svátků tak obě organizátorky akce využily mimo jiného k třídění a praní plyšáků.

Vzhledem k nečekanému přívalu hraček se psycholožka krajských hasičů Soňa Pančochová rozhodla oslovit také své kolegy z intervenčních týmů Policie ČR našeho kraje, kteří vykonávají podobnou činnost nejen při řešení první psychologické pomoci u zásahů, ale také např. při vlastním vzdělávaní v této oblasti a preventivně výchovné činnosti zaměřené na dětskou i dospělou populaci.  Na začátku nového roku  tak mohly obě organizátorky sbírky předat tři velké krabice malých plyšáků psycholožkám Policie ČR, které je potom rozvezly svým kolegům policistům na jejich služebny v kraji.

A nezůstalo jen u spolupráce s policisty. Další hračky našly svou cestu k dětem v azylových domech pro matky s dětmi ve Zlíně, Uherském Brodě a Valašském Meziříčí, Základní škole a Mateřské škole Valašské Meziříčí, Dětském domově Valašské Meziříčí nebo Mateřské škole, základní škole a střední škole pro sluchově postižené ve Valašském Meziříčí. Plyšové hračky dostaly i děti v alergologické ordinaci ve Valašském Meziříčí.

Další cílovou stanicí pro ty plyšové hračky, které už nebyly v nejlepší kondici nebo přišly k úhoně při praní, bude i nezisková organizace Vodící pes, která pomáhá a podporuje  nevidomé a jejich vodící psy. Hračky tak budou dělat radost i čtyřnohým pomocníkům.

Závěrem chceme moc poděkovat všem, kteří nám do sbírky přispěli a pomohli tak dětem, které se ocitly v náročných situacích, tyto těžké chvíle zvládnout. A samozřejmě také všem hasičům, záchranářům a policistům, že se snaží co nejvíce zasaženým dětem nepříjemné situace ulehčit.

Autor: por. Bc. Libor Netopil, tiskový mluvčí HZS Zlínského kraje

Podklady: kpt. Mgr. Soňa Pančochová, psycholog HZS Zlínského kraje

vytisknout  e-mailem