Hasičský záchranný sbor České republiky  

Přejdi na

Vaše důvěra je náš závazek


Rychlé linky: Mapa serveru Textová verze English Rozšířené vyhledávání


 

Hlavní menu

 

 

Hasičské slavnosti přivítaly 27 000 návštěvníků

13. 6. 2017 (Nicole Zaoralová) - 9. - 10. června 2017 se v Litoměřicích uskutečnil již 7. ročník Hasičských slavností. Jedná se o největší akci tohoto druhu u nás, která je pořádána jednou za tři roky. Letos se do Litoměřic sjelo 250 dobrovolných hasičských sborů a vystaveno bylo přes 300 kusů techniky. 

Hasičský záchranný sbor ČR je již tradičním partnerem slavností a kromě zajištění ubytování více než 500 účastníků ve stanovém městečku představuje na slavnostech svou speciální techniku. Té bylo letos přes 50 kusů.

Hasičské sbory přivezly na litoměřické výstaviště staré zápřahové a parní stříkačky, nechyběly ani historické hasičské automobily. Nejstarší celodřevěná stříkačka SDH Drahenice byla z roku 1807 a nejstarší automobil Praga v majetku HZS Jihočeského kraje z roku 1915.

Většina techniky se aktivně prezentovala v rámci ukázek, které probíhaly po dobu celých slavností.  Velký úspěch zaznamenaly jednotlivé ukázky sborů dobrovolných hasičů, které si hasiči sami secvičili.

Profesionální hasiči se v Litoměřicích naopak pochlubili nejmodernější technikou a technikou speciální, jako jsou hasičské tanky, moderní zemní stroje upravené pro specifické potřeby hasičů, sací bagr a další těžká technika. Hasičský záchranný sbor ČR měl svoji expozici již tradičně v pavilonu K. Profesionální hasiči předvedli řadu ukázek, např. vyprošťování osob z havarovaných vozidel., ukázky práce hasičů lezců apod.  

Otevřena návštěvníkům byla také stanice profesionálních hasičů v Litoměřicích, která při příležitosti slavností uspořádala po oba dny Den otevřených dveří s bohatým programem pro děti i dospělé. V průběhu oslav ji navštívilo 8 400 zájemců.

 „Generální ředitelství Hasičského záchranného sboru ČR podporuje Hasičské slavnosti pro jejich jedinečnost a význam. Slavnosti pod jednou myšlenkou „Pomoci v nouzi.“ spojují společně jak dobrovolné, tak profesionální hasiče, kteří jsou nedílnou součástí integrovaného záchranného systému.“ říká ke slavnostem generální ředitel HZS ČR genmjr. Ing. Drahoslav Ryba.

Sobotní dopoledne patřilo slavnostnímu nástupu. Na Mírovém náměstí defilovalo přes 300 sborů a vidět bylo možno 121 historických praporů. Důležitou věcí pro zdárný průběh oslav a speciálně sobotního slavnostního nástupu byla též koňská spřežení. Celkem stříkačky při slavnostním průvodu táhlo 17 párů koní.

Na výstavišti byl letos novinkou stánek Registru dárců kostní dřeně, který v průběhu dvou dnů zaregistroval 108 nových dárců, což výrazně převýšilo očekávání IKEMu.

Nedílnou součástí oslav byla také páteční Floriánská mše celebrovaná v katedrále sv. Štěpána v Litoměřicích. Sbory přinesly 38 praporů a katedrála byla naplněna do posledního místa.

Vrcholem oslav je vždy sobotní večerní program na Lodním náměstí, který je zaměřen na prezentaci Záchranného útvaru Hasičského záchranného sboru ČR a jeho techniky. Na vodě se v ukázkách představily tři plovoucí transportéry a desítky člunů. Po nebi se proháněly vrtulníky s bambivaky, které se používají při hašení lesních požárů.

S nadcházející tmou připravili členové osmi dobrovolných hasičských sborů z Českolipska pro návštěvníky hasičskou hudební fontánu, což je světelná show na způsob Křižíkovy světelné fontány stříkaná hasičskými proudnicemi. Při čerpání vody na tuto akci bylo použito čerpadlo o celkovém výkonu 24 000 litrů za minutu při tlaku 10 barů. Dostřik byl 120 metrů do dálky a 67 metrů do výšky. Akci ukončil ohňostroj.

Osobně se slavností zúčastnili ministr vnitra Milan Chovanec, kardinál Dominik Duka, generální ředitel HZS ČR genmjr. Drahoslav Ryba, starosta SH ČMS Karel Richter, hejtman Ústeckého kraje Oldřich Bubeníček, starosta města Litoměřice Ladislav Chlupáč a mnoho dalších hostů.

Další informace naleznete zde.

Fotogalerie

Kontakt:
kpt. Mgr. Nicole Zaoralová
tisková mluvčí MV-generální ředitelství Hasičského záchranného sboru ČR

Tel.: +420  950 819 944
Mobil: +420 602 215 142
E-mail: nicole.zaoralova@grh.izscr.cz

vytisknout  e-mailem