HZS Jihočeského kraje  

Přejdi na

Chráníme vaše životy, zdraví a majetek


Rychlé linky: Mapa serveru Textová verze English Rozšířené vyhledávání


 

Hlavní menu

 

 

Hasiči včetně lezecké skupiny HZS Jihočeského kraje cvičili v hlubinách lipenské elektrárny

V úterý 26. ledna se v prostorách vodní elektrárny Lipno I uskutečnilo taktické cvičení jednotek HZS Jihočeského kraje. Cvičení bylo zaměřené na záchranu osoby z nátokové šachty přehrady.  

Námětem cvičení, na jehož plánu se podíleli společně s hasiči také pracovníci Povodí Vltavy, a. s., byla záchrana osoby, která uvíznla v nátokové šachtě přehrady poté, co při prováděných revizních pracích se poškodila revizní plošina.
Po ohlášení na tísňovou linku přijela na přehradu jednotka profesionálních hasičů ze stanice Frymburk a zároveň byla svolána lezecká skupina HZS Jihočeského kraje složená z hasičů z Českého Krumlova a Českých Budějovic. Velitel zásahu byl nejprve pracovníky elektrárny informován o vzniklé situaci. Následně rozhodnul, že „pracovníka elektrárny“ bude nutné ze 160 metrů hluboké nátokové šachty transportovat na nosítkách za využití lezeckého materiálu. Na dno šachty spadlo dále diagnostické zařízení, na jehož vyzvednutí musí hasiči použít také lezeckou techniku.
Hasiči si nejprve vytvořili kotevní body a následně pak zahájili záchranu osoby. Transportní cestu si zajistili lanem, na které byla upevněna nosítka s pevně zafixovaným zraněným. Následovalo vytažení nosítek na kladce. Přibližně po 45 minutách se pustili do vyzvednutí diagnostického zařízení.
Součástí cvičení byla zároveň prohlídka celé elektrárny, kdy se hasiči měli možnost seznámit s podmínkami pro zásah, nejen v nátokové šachtě.
HZS Jihočeského kraje děkuje pracovníkům přehrady a elektrárny za uskutečnění cvičení, za možnost praktického vyzkoušení záchranných postupů v netradičním prostředí. Na elektrárně v současné době probíhá rozsáhlá údržba a renovace celého zařízení jedné ze dvou turbín, generátoru a právě nátoku. Hasiči svým cvičením prokázali, že jsou připraveni zvládnout zásah v takto nestandardním prostředí, a to jak za běžného provozu, tak i po dobu renovace.

Více fotografií ze cvičení naleznete v naší fotogalerii.

Odkazy do noveho okna

5 Cvičení - záchrana osoby, VD Lipno - 26. 1. 2016 (15)

5 Cvičení - záchrana osoby, VD Lipno - 2... 

Detailní náhled

4 Cvičení - záchrana osoby, VD Lipno - 26. 1. 2016 (12)

4 Cvičení - záchrana osoby, VD Lipno - 2... 

Detailní náhled

3 Cvičení - záchrana osoby, VD Lipno - 26. 1. 2016 (8)

3 Cvičení - záchrana osoby, VD Lipno - 2... 

Detailní náhled

2 Cvičení - záchrana osoby, VD Lipno - 26. 1. 2016 (3)

2 Cvičení - záchrana osoby, VD Lipno - 2... 

Detailní náhled

1 Cvičení - záchrana osoby, VD Lipno - 26. 1. 2016 (1)

1 Cvičení - záchrana osoby, VD Lipno - 2... 

Detailní náhled

vytisknout  e-mailem