HZS Olomouckého kraje

Chráníme vaše životy, zdraví a majetek

Hanáckým pilařem 2018 se stal Martin Plšek

Ve středu 26. září 2018 byl v 9:00 hodin zahájen na stanici v Olomouci druhý ročník soutěže Hanácké pilař 2018. Na soutěž se sjelo 29 závodníků z řad profesionálních a dobrovolných hasičů z celé České republiky a nejlépe si s motorovou pilou poradil příslušník HZS Olomouckého kraje, stanice Přerov Martin Plšek.

Soutěžící závodili ve čtyřech disciplínách

• Výměna řetězu
  • Kombinovaný řez
  • Přesný řez
  • Odvětvování.

Každý závodník musel mít vlastní motorovou pilu a být oblečen do protiprořezových kalhot a bot. Pro zájemce byla připravena ještě jedna doplňková soutěž - řezání ruční pilou ve dvojicích.

Vítězem hlavního závodu se stal Matin Plšek z HZS Olomouckého kraje, na druhém místě se umístil Tomáš Doležal z HZS Kraje Vysočina a bronzovou medaili získal Dušan Bátěk z HZS Olomouckého kraje.

V doplňkové disciplíně si nejlépe vedla dvojice Zdražil - Bloudek, která kládu o průměru 38 cm ruční pilou prožezala za 1:09 min, stříbrnou příčku obsadila dvojice Zatloukal - Látal s časem 1:13 min a bronz si ovezla dvojice Mach - Říčný s časem 1:19.

Kompletní výsledky najdete na konci zprávy.

Průběh jednotlivých disciplín:

Výměna řetězu:

Soutěžící po odstartování přistoupí ke stolu, uvolní pojistné matice, sundá řetěz, otočí lištu, na kterou následně nasadí řetěz a pojistné matice. Před ukončením soutěžní disciplíny ještě zkontroluje napnutí řetězu.

Kombinovaný řez

Jakmile dostane soutěžící pokyn ke startu od rozhodčího

uchopí motorovou pilu a přistoupí ke kmeni; vede řez odspodu a zakončí ho v polovině kmene; vyjme pilu z řezu a pokračuje řezem shora, dokud kotouč nespadne na zem; provede odříznutí druhého kotouče v obráceném pořadí; disciplína končí v okamžiku, kdy se druhý kotouč po odříznutí dotkne země.

Přesný řez

U disciplíny přesný řez si soutěžící si může vybrat, z jaké strany bude startovat. Jakmile dá rozhodčí pokyn ke startu, uchopí soutěžící motorovou pilu a přistoupí ke kmeni a snaží se odříznout kotouč a přitom se vyvaruje poškození podkladové desky řetězem motorové pily. Disciplína je ukončena tehdy, když soutěžící položí motorovou pilu na zem vedle kmene.

Odvětvování

Soutěžící musí odvětvit kmen co možná nejrychleji, aniž by zanechal suk vyšší než 5 mm nebo zařízl do kmene hlouběji než 5 mm. Zároveň musí dodržet pravidla bezpečnosti práce s motorovou pilou.

• Soutěžící vstupuje do soutěžního prostoru na pokyn rozhodčího, nastartuje motorovou pilu a položí na startovní čáru (závodník i všechny části motorové pily musí být za startovní čarou).
  • Rozhodčí dá pokyn k zahájení disciplíny. Čas je měřen od okamžiku, kdy dá rozhodčí pokyn ke startu a jeho měření končí v okamžiku, jakmile odřeže všechny větve a položí pilu za cílovou čáru. Poté soutěžící zastaví motorovou pilu a vyčká dalších pokynů rozhodčího.