HZS Středočeského kraje  

Přejdi na

Předcházíme rizikům


Rychlé linky: Mapa serveru Textová verze English Rozšířené vyhledávání


 

Hlavní menu

 

 

Bleskový zásah hasičů a duchapřítomnost sousedky zachránily vozíčkářku z hořícího bytu

Ve středu 2. srpna v 5:24 hodin přijala operátorka tísňové linky HZS Středočeského kraje informaci o požáru bytu v Hřebečské ulici v Kladně, kde v sedmipatrových domech bydlí mnoho invalidních osob. 

K události vyjela profesionální jednotka z centrální kladenské stanice se dvěma cisternovými vozy a automobilovým žebříkem. Na pomoc vyrazily i dvě cisterny dobrovolných hasičů obcí Hřebeč a Unhošť.

První jednotka byla na místě sedm minut od ohlášení události. Jak se ukázalo, hořelo v kuchyni v prvním patře panelového domu. Lehce zraněná majitelka, která byla zřejmě intoxikována zplodinami hoření, seděla na vozíčku na balkoně a byla v péči sousedky. Ta duchapřítomně přelezla po římse z vedlejšího bytu a jako první pomohla hendikepované ženě. Zároveň neváhala a zmírnila rozvoj požáru, když plameny na kuchyňské lince zasypala zeminou z truhlíků, které měla majitelka bytu na balkoně. Obě ženy byly zachráněny pomocí koše automobilového žebříku. Zraněnou paní si následně převzala posádka zdravotnické záchranné služby a převezla ji do kladenské nemocnice.

Hasiči v dýchací technice požár lokalizovali za několik minut vysokotlakým proudem a v 5:48 hodin nahlásil velitel zásahu jeho likvidaci. Po vyvětrání byt za přítomnosti Policie ČR předali správci objektu.

Přímé škody vyčíslil vyšetřovatel částkou 50 tisíc korun, rychlým zásahem a nasazením potřebného počtu sil hasiči uchránili hodnoty za půl milionu, příčinou vzniku požáru bylo vznícení potravin na sporáku.

por. Ing. Ladislav Holomčík
tiskový mluvčí
HZS Středočeského kraje

Uložit vše jako ZIP soubor

vytisknout  e-mailem