HZS Ústeckého kraje  

Přejdi na

Chráníme vaše životy, zdraví a majetek


Rychlé linky: Mapa serveru Textová verze English Rozšířené vyhledávání


 

Hlavní menu

 

 

Bilance nejdelší směny v životě.

Radim Slavík – velitel stanice HZS v Ústí nad Labem  

likvidační práce 1.jpglikvidační práce 1.jpg
Čas ohrožení, stresů a snahy zachránit co se dá je pryč a stejně jako odešla velká voda letošní povodně, pomalu odchází i nervozita, stres a napětí.
Je středa 19.června a v záchranných složkách a nasazených skupinách dobrovolníků, zaměstnanců a příslušníků se pomalu začíná bilancovat.
Jaká ta letošní povodeň byla? Co všechno jsme zvládli a co skřípalo?
Byl jsem u toho téměř celou dobu, včera ráno, kdy jsem nastoupil řádnou dovolenou, to bylo 15 dní po které jsem vnímal všechny klady a zápory systému, který měl a má pomoci lidem v nouzi. Byla to nejdelší směna za 23 let co jsem u hasičů. Skoro bych chtěl říct takový „bulharský týden“, jak s oblibou označoval můj kamarád pracující v Ústecké ZOO před pár lety dva po sobě jdoucí týdny, kdy se musel i o víkendu postarat o jemu svěřené nosorožce.
My jsme teď od neděle 2.června museli společně postarat o stovky občanů města a sousedních obcí. A starali jsme se co nám síly stačily a možnosti dovolovaly. Možná někdy ani nedovolovaly. Ale chuť,nasazení a vůle pomoci byla silnější a proto již dnes mnoho lidí vidí povodeň jako minulost a jejich život se vrátil do normálu. Samozřejmě, že to není většina, ta se nadéle potýká s odstraňováním škod způsobených vodou ve svých domcích, sklepech, chatičkách a přilehlých pozemcích. Naštěstí zde na Ústecku nemáme tisicilitrové laguny zapáchající vody plné komárů a tuny bahna v zahradách jako je tomu na Litoměřicku. My jsme spláchli bláto z betonových dvorků a cest, odčerpali vodu z bazénů a jímek, zbavili se vody ve sklepech. Dalo by se říci „MÁME HOTOVO“. My jako hasiči asi ano, ale lidé žijící v postižených lokalitách jěště nekončí. Čekají je jěště hodiny a hodiny práce při obnově jejich domovů.
 
Jak bych to ale všechno zhodnotil? Z mého, ne zcela nezaujatého pohledu jsme to zvládli.
Přesto si neodpustím slova  DÍKY,DÍKY,DÍKY.
 
Rád bych poděkoval té téměř stovcedobrovolných hasičů ve všech jednotkách a sdruženích obcí našeho malého okresu od Povrlů po Rěhlovice a Stebno na našem břehu a od Velkého Března po Církvice na Střekovské straně, za nasazení a ochotu s jakou pomáhali všude tam, kam jsme je poslali a mnohdy udělali daleko víc než jsme očekávali. Tlumočím tímto díky mnohých lidí se kterými jsem mluvil  za Vaši práci, kterou jste v terénu odvedli a tím u všech zvýšili kredit hasičů jako takových. DÍKY chlapi a děvčata.
 
dar hasičům.jpgdar hasičům.jpg
Dále bych rád poděkoval i desítkám dobrovolníků a jejich koordinátorům za snahu pomoci a ochotu dělat to, na co hasiči s armádou již neměli čas, když šli o dům dál.
Díky za práci týmu Akademie dobrovolných záchranářů, kteří to vše dokázali zorganizovat, zajistili ty desítky dobrovolníků a dokázali se o ně v terénu postarat. Jejich prostřednicvím se k lidem dostávala i shromážděná humanitární pomoc a tak kdo potřeboval dostal navíc desinfekci, koště, hadr,kbelík a nejen to. Díky nim a jejich zdrojům dostali i zasahující hasiči čas od času nějakou mňamku, kterou upekla možná i mamina nebo babička někoho z Vašeho okolí. Díky i těmto lidem, kterým nebyl osud a zajištění nasazených hasičů a záchanářů lhostejný a s onou bábovkou přišli na hasičárny nebo do center humanitární pomoci.
Díky fimám jako Dreger a HILTI, díky nimž se k lidem dostaly respirátory a bourací kladiva a díky vozidlu zapůjčenému spol. AUTOTIP Jiří Novák bylo možné nejen tyto prostředky, ale i velkou část materiálu ze skladů humanity převést z místa na místo a k pak i na místo určení. VŠEM DÍKY.
 
A v neposlední řadě DÍKY všem oficiálním složkám se kterými jsem měl v průběhu těch 15 dní možnost komunikovat a spolupracovat.
Díky magistrátu města za jím řízenou organizaci Městské služby, která se bezezbytku postarala o vše, co bylo jak v době vzestupu hladiny, tak i po jejím opadnutí potřeba. A věřte, nebylo toho málo, pískem počínaje, stavbou protipotipovodňové stěny pokračujíc a svozem odpadu a úklidem ulic zatím nekončíc.
Díky klukům z Vodní záchranné služby, kteří nám nejednou se svým umem a zkušenostmi pomohli a díky jejich člunům jsme se dostali tam, kam naše hasičské čluny nedopluly. Přeci jen raft a pádlo mají své přednosti.
likvidační práce.jpglikvidační práce.jpg
Díky hasičům SŽDC za to, že se postarali o vlastní objekty a tím ušetřili potenciál jednotek HZS, které tak mohly zasahovat u jiných událostí.
Díky ale i hasičům a vedení společnosti Spolchemie, která nám poskytla prostory bývalé hasičárny v objektu STZ. V době kdy bylo město vodou rozděleno, zde naši příslušníci našli zázemí, i když si ho díky neustálému nasazení v akcích moc neužili.
Díky všem našim příslušníkům HZS, za to že zvládli mimořádný režim směn a chodili na 24 hodinnové šichty obden. Díky všem jejich manželkám a dětem, které pro to našly v této vyjímečné době pochopení. Díky všem členům krizového štábu, kteří stejně jako já strávili v práci desítky hodin a několik nocí. Doufám, že jsem zapoměl na co nejmíň lidiček, kterým bych rád touto cestou poděkoval. A pokud jsem zapoměl, tak přeci jen DÍKY,DÍKY,DÍKY.
 
 
Odkazy do noveho okna

dar hasičům

dar hasičům 

Detailní náhled

likvidační práce 1

likvidační práce 1 

Detailní náhled

likvidační práce

likvidační práce 

Detailní náhled

vytisknout  e-mailem