HZS Zlínského kraje  

Přejdi na

Chráníme vaše životy, zdraví a majetek


Rychlé linky: Mapa serveru Textová verze English Rozšířené vyhledávání


 

Hlavní menu

 

 

Až do oblak.

(23.3.2016) Včerejší výcvik zlínských profesionálních hasičů – lezců ve Slavičíně. 

Jednou z atypických staveb, kterou využívají profesionální hasiči - lezci z centrální stanice Zlín je tovární komín v areálu bývalých strojíren ve Slavičíně.

Být odměněn pohledem na okolní krásnou valašskou krajinu z ptačí perspektivy, ale vyžaduje velmi dobrou fyzickou kondici a značnou dávku odvahy.  Vrchní ochoz komínu se totiž nachází ve výšce asi 105 metrů nad zemí.

Cílem včerejšího výcviku zlínských profesionálů nebyl adrenalinový zážitek ale příprava na řešení událostí, kdy je třeba provést záchranu osob z výškových staveb. Právě v případech, kdy je nutné zachránit uvíznuté či zraněné osoby nebo osoby se sebevražednými úmysly, jsou nasazování lezečtí specialisté.

Pod vedením  svého instruktora si hasiči vyzkoušeli techniky výstupu na komín, způsoby jištění a následně i bezpečného slanění. K výcviku využili standardního vybavení lezeckých skupin profesionálních hasičů, které je součástí výbavy jak běžných zásahových vozidel, tak i terénního speciálu lezecké skupiny.

Včerejší výcvik nebyl rozhodně ojedinělý. Tato průmyslová stavba byla hasiči využívána k výcviku už v minulých letech, a to nejen v denních hodinách, ale i v noci.

Autor por. Bc. Libor Netopil – tiskový mluvčí HZS Zlínského kraje

vytisknout  e-mailem