HZS Zlínského kraje  

Přejdi na

Předcházíme rizikům


Rychlé linky: Mapa serveru Textová verze English Rozšířené vyhledávání


 

Hlavní menu

 

 

Anopress

MONITORING MÉDIÍ  

26.5.2017 7:58

ANOPRESS IT

VÁŠ DODAVATEL MONITORINGU MÉDIÍ

Obsah:  

1. KROMĚŘÍŽSKO VČERA

Kroměřížský deník | 26.05.2017 | 1 | Titulní strana | 0.78

http://kromerizsky.denik.cz/

Dvě šestice nejlepších chlapeckých i dívčích školních týmů z celé země se včera sjely do Kroměříže: v areálu tamní Hanácké Slavie se totiž od včerejška do dneška utkají v republikovém finále sportovní ligy ZŠ O pohár ministryně školství v minifotbalu.

2. Hasiči Mistřic neobhájili, pohár si odvezla Mladcová

idobryden.cz | 25.05.2017 | ceh | Hasičský sport | 0.71

http://www.idobryden.cz/hasicsky-sport/hasici-mistric-neobhajili-pohar-si-odvezla-mladcova/966d87de-...

Velká cena Uherskohradišťska v požárním sportu má za sebou třetí kapitolu. Třetí ročník zápolení o Pohár starosty SDH Jarošov vyhráli stejně jako při premiéře hasiči Mladcové, kteří zvládli útok za 18,01 sekundy. Obhájce vítězství z Mistřic skončil druhý.

3. Kam v Praze na dětské dny?

Metro | 26.05.2017 | 3 | Praha | 0.61

http://www.metro.cz

května od 9 hodin vyrazte do parku Sacre Coeur na Dětský den s Městskou policií, Policií ČR a Hasičským záchranným sborem. O dva dny později budou od 16 hodin na zahradě rodinného centra Kamarád Chameleon připraveny dílnčiky a ukázky dětských kroužků.

4. Pošestnácté zvolí krále guláše

Valašský deník | 26.05.2017 | (mm) | 3 | Valašsko | 0.55

http://www.vlp.cz/cz/vydavane-tituly/regionalni-deniky/denik-stredni-morava/valassky-denik.html

Vše se bude odehrávat v areálu hasičského domu. Od 7 hodin ráno tady začnou soutěžící zapalovat ohně pod kotly a připravovat guláše a v 8 hodin startuje výšlap pro milovníky turistiky. "Pro turisty jsme připravili dvě tratě.

5. Hasiči likvidovali 22 rojů

Slovácké noviny - týdeník | 26.05.2017 | (hed) | 6 | Krimi | 0.53

http://slovacky.denik.cz/special_region/tydenik_slovacko/

Region – Roj včel likvidovali krajští hasiči v úterý u rodinného domu v Morkovicích Slížanech a na restauraci ve Valašských Kloboukách. Odpoledne zasahovali na dětském hřišti ve Zlíně-Jaroslavicích a v Osvětimanech na Slovácku, kde se včely usadily na stěně domu a ohrožovaly kolemjdoucí.

6. Den dětí oslaví na Pionýrské louce

Kroměřížský deník | 26.05.2017 | (kik) | 3 | Kroměřížsko | 0.52

http://kromerizsky.denik.cz/

KROMĚŘÍŽ Na oslavu Dne dětí ani letos nezapomněla kroměřížská radnice. Akce, kterou připravila ve spolupráci s tamním Domem kultury, se koná už tuto sobotu od 10 hodin na Pionýrské louce: a organizátoři slibují akční zábavné odpoledne plné her, tancování, zpívání, soutěží i překvapení.

7. Hermína Týrlová byla velkou osobností, která neustále přijímala nové výzvy

Zlínský deník | 26.05.2017 | 51 | Příloha - Festivalová revue | 0.52

http://www.zlinsky.denik.cz/

MARTIN POLÁK, dramaturg ČT: Dnes bude mít ve Zlíně premiéru nový snímek, který mapuje život a dílo české scenáristky, režisérky a animátorky Hermíny Týrlové. Film vznikl v koprodukci České televize a Statutárního města Zlína.

8. "Naše země je folklorní velmocí. Náš ústav se snaží její tradice uchovat," říká ředitel NÚLK

Slovácké noviny - týdeník | 26.05.2017 | Eva Bártíková | 52 | Příloha - Národní ústav lidové kultury | 0.51

http://slovacky.denik.cz/special_region/tydenik_slovacko/

Přes prázdniny skanzen ožívá takřka každých čtrnáct dní některou ze zajímavých akcí – ať už jsou to dožínky, pouť, hasičská neděle, vojenská neděle nebo podvečery s ochotnickým divadlem. Zvláště pro zdejší region je typická značná zachovalost folklorních tradic.

1. KROMĚŘÍŽSKO VČERA  

Skóre: 0.78
Název: KROMĚŘÍŽSKO VČERA
Zdroj: Kroměřížský deník
Datum: 26.05.2017
Odkaz: http://kromerizsky.denik.cz/
Rubrika: Titulní strana
Str.: 1
Oblast: Regionální deníky - Olomoucký a Zlínský kraj
ProfilID: Zlínský HZS

O POHÁR MINISTRYNĚ.

Dvě šestice nejlepších chlapeckých i dívčích školních týmů z celé země se včera sjely do Kroměříže: v areálu tamní Hanácké Slavie se totiž od včerejška do dneška utkají v republikovém finále sportovní ligy ZŠ O pohár ministryně školství v minifotbalu. ...3

NEHODA U MARTINIC.

Při srážce dvou osobních aut tam včera dopoledne utrpěli zranění tři lidé, mezi nimi i malý chlapec. První pomoc poskytovali do příjezdu sanitky profesionální hasiči z Holešova, příčiny šetří policie. ...2

Zpracovatel: Anopress IT a.s.

« zpět na obsah

2. Hasiči Mistřic neobhájili, pohár si odvezla Mladcová  

Skóre: 0.71
Název: Hasiči Mistřic neobhájili, pohár si odvezla Mladcová
Zdroj: idobryden.cz
Datum: 25.05.2017
Autor: ceh
Odkaz: http://www.idobryden.cz/hasicsky-sport/hasici-mistric-neobhajili-pohar-si-odvezl...
Rubrika: Hasičský sport
Oblast: Internet - Životní styl, hobby, cestování, ženy a zdraví
ProfilID: Zlínský HZS

Velká cena Uherskohradišťska v požárním sportu má za sebou třetí kapitolu. Třetí ročník zápolení o Pohár starosty SDH Jarošov vyhráli stejně jako při premiéře hasiči Mladcové, kteří zvládli útok za 18,01 sekundy. Obhájce vítězství z Mistřic skončil druhý.
"Závod mužů ovlivnilo větrné počasí, kdy se ani pod mrakem nedařilo většině družstev sestříknout terč. Soutěž žen už proběhla za krásného počasí, což se odrazilo na skvělých časech," komentoval jarošovské klání Martin Schön, vedoucí rady velitelů.
Za vítěznou Mladcovou a druhými Mistřicemi zakotvily Vésky B, týmy Jarošova obsadily osmé a deváté místo. Závod přilákal 17 hasičských výběrů. Souboj žen ovládl Hostětín.
Čtvrtý díl Velké ceny je na programu až 10. června, kdy se hasiči od 15 hodin poperou o Pohár starosty města Uherského Hradiště ve Véskách.
Zrcadlo výsledků, muži: 1. Mladcová (okres Zlín) 18,01 s., 2. Mistřice 18,88 s., 3. Vésky B 19,05 s.,… 6. Hradčovice 19,82 s., 7. Částkov 20,06 s., ženy: 1. Hostětín 19,02 s., 2. Bojkovice 19,11 s., 3. Pohořelice (okres Zlín) 19,88 s.

URL| http://www.idobryden.cz/hasicsky-sport/hasici-mistric-neobhajili-pohar-si-odvezla-mladcova/966d87de-40b6-11e7-9afc-005056ab0011/

Zpracovatel: Anopress IT a.s.

« zpět na obsah

3. Kam v Praze na dětské dny?  

Skóre: 0.61
Název: Kam v Praze na dětské dny?
Zdroj: Metro
Datum: 26.05.2017
Odkaz: http://www.metro.cz
Rubrika: Praha
Str.: 3
Mutace: Metro - Praha
Oblast: Celostátní deníky
ProfilID: Zlínský HZS

Akce především pro vaše ratolesti se konají na různých místech po celé metropoli. Stačí si vybrat a vyrazit

Deník Metro vybral některé z akcí pro děti, které se budou konat v nejbližších dnech.
- Praha 1: V neděli pořádá Muzeum hlavního města Prahy dětský den s názvem Hrajeme si na Petříně. Ten bude probíhat v okolí rozhledny od 11 do 17 hodin. Pro všechny bude připravena etapová hra s tématikou Langweilova modelu.
Dětský den pod Petřínem se bude konat také příští sobotu 3. června od 14 do 17 hodin. * Ve středu 31. května můžete s dětmi vyrazit na Střelecký ostrov. Koná se zde od 8 do 13 hodin akce Děti Prahy 1 žijí pohybem. Hostem bude bývalý hokejista Josef Beránek.
- Praha 2: Čtvrtý ročník rodinného festivalu Ratolest Fest se koná zítra od 9 do 19 hodin na náplavce Rašínova i Hořejšího nábřeží.
Celý den zde bude probíhat zábavní, sportovní, umělecký i kulinářský program pro rodiny s dětmi.
Vstup na akci je zdarma.
- Ve čtvrtek 1. 6. se v Riegrových sadech koná Dětský den, jehož hlavním tématem je "Kým budu, až vyrostu?" Děti budou v rámci soutěžních stanovišť plnit úkoly, které souvisejí s povoláními oblíbenými u dětí.
- Praha 3: V neděli se koná Dětský den na Pražačce. Na děti i rodiče čeká nabitý program plný her, soutěží, pohybu a zábavy. Na akci, která začíná v 10 hodin, je vstup zdarma.
- Praha 4: Zítra se koná od 13 do 18 hodin zábavné odpoledne plné soutěží a úkolů. V 16 hodin vystoupí v areálu Vltavanů 229 Michal Nesvadba.
- Praha 5: V úterý 30. května od 9 hodin vyrazte do parku Sacre Coeur na Dětský den s Městskou policií, Policií ČR a Hasičským záchranným sborem.
O dva dny později budou od 16 hodin na zahradě rodinného centra Kamarád Chameleon připraveny dílnčiky a ukázky dětských kroužků.
- Praha 6: Na koupališti Petynka se v sobotu 3. června koná Dětský den. Začátek programu bude v 10 hodin. Děti i dospělí se můžou těšit ve 13.15 na autogramiádu Anny Slováčková, která pak také vystoupí.
- O den později se koná další akce v Oboře Hvězda. Na návštěvníky čeká dobrodružná indiánská dovednostní stezka se zábavnými úkoly, která je zavede do srdce Divokého západu Pro děti budou připraveny výtvarné dílny, malování na obličej a další bohatý program.
- Praha 7: V neděli se na holešovickém Výstavišti koná 3. ročník akce Rodinný den Prahy 7. Pro návštěvníky bude od 13 do 19 hodin připraven bohatý program plný sportu, kultury a zábavy. Vystoupí zde třeba kapela Pískomil se vrací.
- Pokud se na Den dětí, tedy ve středu 1. června, rozhodnete vyrazit do trojské zoo, nebudete litovat. Den plný her a zábavy zde připraví ve spolupráci s Městskou policií hl. m. Prahy. Atrakce, soutěže a spousta zábavy budou od 10 do 18 hodin. * Praha 8: Dětský den s přírodou se koná na dopravním hřišti v Glowackého ulici. Akci plnou zábavy moderuje Ester Janečková. Od 14 hodin vystoupí Michal Nesvadba.
- Praha 9: V Centrálním parku nedaleko metra Rajská Zahrada se koná Dětský den v sobotu 3. června od 10 do 13.30 hodin. Ani zde nebudou chybět soutěže pro děti, malování na obličej nebo skákací hrad.
- Praha 10: Už tuto neděli se konají ve sportovním areálu Hamr Májové slavnosti. Vše odstartuje oficiálně ve 14 hodin programem pro děti, kdy pro ně budou připraveny tvůrčí dílny, malování na obličej i cukrová vata zdarma. Od 15 hodin se na podiu začnou střídat hudebníci. Vystopí třeba Milan Peroutka s kapelou Perutě, Janek Ledecký, Rybičky 48 či Pražský výběr. Vstup je zdarma.

Foto: Kapela Perutě
FACEBOOK

Foto: Ratolest Fest
PRAHA 2

Foto: Rodinný den
PRAHA 7

Mutace - Metro - Praha

Zpracovatel: Anopress IT a.s.

« zpět na obsah

4. Pošestnácté zvolí krále guláše  

Skóre: 0.55
Název: Pošestnácté zvolí krále guláše
Zdroj: Valašský deník
Datum: 26.05.2017
Autor: (mm)
Odkaz: http://www.vlp.cz/cz/vydavane-tituly/regionalni-deniky/denik-stredni-morava/vala...
Rubrika: Valašsko
Str.: 3
Oblast: Regionální deníky - Olomoucký a Zlínský kraj
ProfilID: Zlínský HZS

RATIBOŘ

V Ratiboři se v sobotu uskuteční šestnáctý ročník festivalu O gulášového krále. Tradiční kulinářská akce je také spojená s Jarním výšlapem. Vše se bude odehrávat v areálu hasičského domu. Od 7 hodin ráno tady začnou soutěžící zapalovat ohně pod kotly a připravovat guláše a v 8 hodin startuje výšlap pro milovníky turistiky. "Pro turisty jsme připravili dvě tratě. Osmikilometrovou i pro kočárky a delší dvacetikilometrovou, která prochází nejvyššími vrcholy Ratiboře. Pro soutěžící gulášníky jsme přichystali osm kilo masa, ze kterého musí uvařit do dvanácti hodin pětašedesát porcí guláše," informoval místostarosta Ratiboře Martin Žabčík. Doplnil, že kromě masa dostanou také cibuli, sádlo, hladkou mouku a základní koření. Použití tajných přísad pravidla povolují. O titul gulášového krále bude letos usilovat osmnáct soutěžících z okolních vesnic, ale přijedou i borci z Dolní Bečvy, Valašského Meziříčí nebo Lutoniny. Při vaření bude dopoledne v areálu vyhrávat cimbálová muzika.
Půl hodiny po poledni začíná prodej gulášů a ve 13 hodin bude vyhlášen letošní gulášový král. V odpoledním programu mohou návštěvníci zhlédnout barmanskou show, křest nového hasičského auta nebo vystoupení Železného Zekona. Od 15 hodin předvedou své umění místní populární soubory, dětský Kosáček a mužský soubor Kosáci. Poté zahraje k poslechu formace Minikosovci. Od 20 hodin začíná tradiční zábava za doprovodu kapely Kosovci.

Zpracovatel: Anopress IT a.s.

« zpět na obsah

5. Hasiči likvidovali 22 rojů  

Skóre: 0.53
Název: Hasiči likvidovali 22 rojů
Zdroj: Slovácké noviny - týdeník
Datum: 26.05.2017
Autor: (hed)
Odkaz: http://slovacky.denik.cz/special_region/tydenik_slovacko/
Rubrika: Krimi
Str.: 6
Oblast: Regionální časopisy - Olomoucký a Zlínský kraj
ProfilID: Zlínský HZS

Region – Roj včel likvidovali krajští hasiči v úterý u rodinného domu v Morkovicích Slížanech a na restauraci ve Valašských Kloboukách. Odpoledne zasahovali na dětském hřišti ve Zlíně-Jaroslavicích a v Osvětimanech na Slovácku, kde se včely usadily na stěně domu a ohrožovaly kolemjdoucí. Od začátku května vyjížděli hasiči kvůli hmyzu už dvaadvacetkrát.
Vloni měli za stejné období přes čtyřicítku zásahů – teplé počasí však přišlo tehdy dřív. "Výjezd hasičů je možný jen v odůvodněných případech přímého ohrožení lidského zdraví nebo života. Zásah hasičů znamená likvidaci hmyzu, vypouštěn zpět není," vyvrátil mylné představy mluvčí krajských hasičů Libor Netopil.

Zpracovatel: Anopress IT a.s.

« zpět na obsah

6. Den dětí oslaví na Pionýrské louce  

Skóre: 0.52
Název: Den dětí oslaví na Pionýrské louce
Zdroj: Kroměřížský deník
Datum: 26.05.2017
Autor: (kik)
Odkaz: http://kromerizsky.denik.cz/
Rubrika: Kroměřížsko
Str.: 3
Oblast: Regionální deníky - Olomoucký a Zlínský kraj
ProfilID: Zlínský HZS

KROMĚŘÍŽ

Na oslavu Dne dětí ani letos nezapomněla kroměřížská radnice. Akce, kterou připravila ve spolupráci s tamním Domem kultury, se koná už tuto sobotu od 10 hodin na Pionýrské louce: a organizátoři slibují akční zábavné odpoledne plné her, tancování, zpívání, soutěží i překvapení.
V rámci toho budou celý den k dispozici tvořivé dílničky, malování na obličej, výroba loutek, různé soutěže, jízda na ponících, prohlídka a ukázka techniky Integrovaného záchranného systému, sportovní ukázky, aktivní centrum Bořek stavitel nebo třeba dřevěný kolotoč.
Kromě toho odpoledne obohatí také několik hudebních i tanečních vystoupení nebo třeba ukázka dogdancingu, tedy tance se psem. Program potrvá až do sedmnácti hodin, vstup je po celý den zdarma.

Zpracovatel: Anopress IT a.s.

« zpět na obsah

7. Hermína Týrlová byla velkou osobností, která neustále přijímala nové výzvy  

Skóre: 0.52
Název: Hermína Týrlová byla velkou osobností, která neustále přijímala nové výzvy
Zdroj: Zlínský deník
Datum: 26.05.2017
Odkaz: http://www.zlinsky.denik.cz/
Rubrika: Příloha - Festivalová revue
Str.: 51
Oblast: Regionální deníky - Olomoucký a Zlínský kraj
ProfilID: Zlínský HZS

MARTIN POLÁK, dramaturg ČT:

Dnes bude mít ve Zlíně premiéru nový snímek, který mapuje život a dílo české scenáristky, režisérky a animátorky Hermíny Týrlové. Film vznikl v koprodukci České televize a Statutárního města Zlína. Natáčelo se především ve Zlíně – na místech, kde Týrlová žila a pracovala. O vzniku i průběhu natáčení jsme si povídali s dramaturgem snímku Martinem Polákem

- Kdy a jak se vůbec zrodila myšlenka natočit snímek o Hermíně Týrlové?

Prvotní nápad jsme dostali s režisérem Pavlem Jiráskem někdy před třemi lety, kdy jsme se prohrabávali televizními archivy a narazili jsme na původní televizní cyklus s názvem U pramene živé vody o Týrlové z roku 1979, který točil režisér Josef Pinkava. Oslovily nás tam záběry, které zaznamenávaly tvůrčí proces Hermíny Týrlové. Začali jsme hledat scénáristický klíč, jak bychom mohli toto téma uchopit. Nakonec jsme dospěli k nápadu, natočit film skrze Hermínu samotnou. Proto jsme šli cestou plné mravenčí práce, hledání v archivních materiálech, studiem korespondence, pročítání jejích poznámek. To vyústilo ve scénář, který představuje Hermínu prostřednictvím jejích vlastních slov. Myšlenka pak dozrála hlavně po prvních obhlídkách ve Zlíně, kdy jsme navštívili bývalý ateliér Hermíny Týrlové, domek Hermíny Týrlové a začali jsme si uvědomovat, že tato místa mají pořád silný génius loci, a nás napadlo, proč to nenatáčet přímo v prostorách, kde se pohybovala. Dokument pak tvoří části, ve kterých promlouvá sama Hermína, klíčové momenty z jejího tvůrčího procesu jsou pak ilustrovány herci. Hrané scény nahrazují to, co se v archivu nenašlo.

- Jak dlouho jste život a práci Týrlové studovali?

Zpracování tématu trvalo zhruba rok a půl. Vše jsme konzultovali s bývalými spolupracovníky a přáteli Hermíny Týrlové. Klíčové pro nás bylo, že jsme obdrželi asi 6 krabic s pozůstalostí po Hermíně. Byly to malé skládanky jejího života, které nám pomohly při tvorbě jejího příběhu. Objevili jsme i informace, které dříve nebyly tolik známé – například ohledně jejích postojů ke spolupracovníkům, ohledně geneze jejích děl. A z těchto materiálů sršel její nadhled a životní elán, který si držela až do svého stáří. Tak doufáme, že diváci to pohlazení po duši skrze Hermínu Týrlovou ve filmu ucítí. Velmi nám pak se samotnou realizací pomohli studenti animace Univerzity Tomáše Bati ve Zlíně pod vedením Lukáše Gregora a Jany Janíkové.

- Narazili jste na nějaký úsek její tvorby, ke kterému jste nenašli dostatek materiálů?

Takovým obdobím byla životní etapa po Ferdovi Mravencovi, která se vyznačovala filmem Vánoční sen (1945). Hermína si tehdy chtěla trochu odpočinout od náročné loutkové tvorby Ferdy Mravence a pro film Vánoční sen vytvořila hadrového panáčka, který bavil holčičku v jejím horečném snu. Film ale během požáru na Kudlově bohužel shořel. A právě k této události jsme nenašli příliš informací, narazili jsme pouze na jeden rozhovor Týrlové ze 70. let, kdy ona sama se chtěla tématu vyhnout, protože to pro ni bylo velmi citlivé. Nakonec nás překvapil ale Pavel Komárek, který nám poskytl část korespondence, kde byla částečně tato etapa popsána, takže nakonec se nám to podařilo trochu pokrýt. Ale rok 1945 není tak detailně zpracován jako příběhy jejích dalších děl.

- Dokument mapuje především její animovanou tvorbu. Ale co její osobní život? I do toho jste prostřednictvím studia materiálů nahlédli?

Snažili jsme se ve filmu ukázat Hermínu jako scenáristku, režisérku a animátorku skrze její spolupracovníky a vztah k jejímu dílu. Stejně tak jsme ale do filmu chtěli dostat částečně i její osobní život. Například je zajímavé, jak celý život vnímala přesun z Prahy do Zlína. Měla pocit, že toho, co dosáhla ve Zlíně, by pravděpodobně v Praze nikdy nedosáhla. A možná i díky tomu byla její tvorba tak odlišná a výjimečná. Zaměřovala na menší témata, která ale nakonec získala velký ohlas.

- Jaký byla Týrlová člověk? Co vás na ní nejvíce zaujalo?

Pro mě Hermína Týrlová byla osobností, která neustále přijímala výzvy – například tím, že si pro animace volila předměty, které se špatně zpracovávaly. Třeba rozpohybovat vlnu nebo uzel na kapesníku, to nebyl zas tak lehký úkol. Vždy však do toho šla s takovou vervou, že motivovala i své spolupracovníky a kolegy.

Pokračování na straně 2 Hermína Týrlová byla velkou osobností, která neustále přijímala nové výzvy

MARTIN POLÁK, dramaturg ČT: Dokončení ze strany 1

A to se projevuje i v dalších generacích zlínských filmařů, kteří pracují s velkým elánem, nebojí se nových výzev. Hermína Týrlová je i dnes neustálou výzvou tvůrčích procesů.

-

Hermína Týrlová spolupracovala nějaký čas i s Karlem Zemanem. Byli opravdu rivalové, jak se traduje?

Když shořel při požáru v kudlovských ateliérech film Vánoční sen, Hermína Týrlová byla zrovna těžce nemocná. Vedení ateliérů proto rozhodlo, že kvůli jejímu zdravotnímu stavu tento film znovu natočí Karel Zeman. Takže ta spolupráce se odehrála jen při přebírání námětu. Na Kudlově ale oba měli ateliéry nad sebou, takže se potkávali, bavili se spolu… Mýtus o tom, že byli nepřátelé, podle vzpomínek pamětníků není pravdivý. Tvůrčí rivalita tam možná panovala, ale rozhodně to nebylo na ostří nože. Spíše takové přátelské pošťuchování.

- Pro dokument jste využívali i vzpomínek jejích spolupracovníků. Kolik z nich je ještě naživu?

My jsme se zaměřili jen na užší okruh bývalých spolupracovníků, těch bylo pět. V širším okruhu přátel je jich samozřejmě více. Co se týká rodiny, tak jediný žijící potomek Hermíny Týrlové je její praneteř, která žije v Rakousku a se kterou jsme také byli v průběhu natáčení v kontaktu.

- Kde jste natáčeli?

Primárně jsme natáčeli v ateliéru Karla Zemana, a to proto, že byl více zabydlený než ateliér Hermíny Týrlové. V něm jsme natáčeli jen drobnější scény. Bohužel nebyl v takovém stavu, abychom zde mohli vytvořit dobové filmové studio ve stylu 50. let. Ale zabydleli jsme třeba původní domeček Týrlové. Část týkající se pohádky Uspávanka jsme pak například natáčeli v Halově pekárně ve Vizovicích, kde pracovala Helena Kučerová, což byla dcera pekařky, která kdysi spolupracovala s Týrlovou. Mimo jiné jsme také natáčeli v Baťově vile – tam proběhlo filmové setkání Týrlové s Ladislavem Koldou.

- Jak se vám ve Zlíně pracovalo?

Pro nás filmaře je Zlín stále velkou výzvou, kam se rádi vracíme a hledáme nová témata. A těch je tady opravdu dost. Aktuálně připravujeme dokumentární drama s názvem Zlínský klenot, které mapuje rekonstrukci Baťova památníku. Nepochybuji však o tom, že najdeme i další fonémy a osobnosti ze Zlína, které by stály za filmové zpracování.

- Snímek o Hermíně Týrlové bude mít premiéru hned první den festivalu. Plánujete si zajít i na nějaký další festivalový film?

Rozhodně si nenechám ujít dokument o Astrid Lindgrenové, protože Pipi Dlouhá punčocha mě provázela dětstvím. Takže to pro mě bude určitý návrat do dětství a těším se na to.

Foto:

Zpracovatel: Anopress IT a.s.

« zpět na obsah

8. "Naše země je folklorní velmocí. Náš ústav se snaží její tradice uchovat," říká ředitel NÚLK  

Skóre: 0.51
Název: "Naše země je folklorní velmocí. Náš ústav se snaží její tradice uchovat," říká ředitel NÚLK
Zdroj: Slovácké noviny - týdeník
Datum: 26.05.2017
Autor: Eva Bártíková
Odkaz: http://slovacky.denik.cz/special_region/tydenik_slovacko/
Rubrika: Příloha - Národní ústav lidové kultury
Str.: 52
Oblast: Regionální časopisy - Olomoucký a Zlínský kraj
ProfilID: Zlínský HZS

Národní ústav lidové kultury přibližuje veřejnosti i praktickou stránku lidových tradic a řemesel

Martin Šimša je ředitelem Národního ústavu lidové kultury (dále jen NÚLK) ve Strážnici teprve od loňského října. Předtím v tomto ústavu působil od roku 2002 nejprve coby odborný pracovník a později jako vedoucí oddělení hmotného kulturního dědictví, které mělo na starosti skanzen, sbírkovou činnost a řadu zajímavých projektů. Současnou činnost a aktivity NÚLK přiblížil v následujícím rozhovoru.

- Co se vám za vaší činnosti v Národním ústavu lidové kultury podařilo vylepšit?

Za dobu mého působení na pozici vedoucího útvaru v NÚLK jsem uplatnil zkušenosti ze své předchozí činnosti v rožnovském skanzenu, kde jsem působil. Rozlehlý skanzen ve Strážnici, který NÚLK obhospodařuje, se podařilo oživit, co nejvíce otevřít lidem a především v něm vybudovat komfortní prostředí pro veřejnost. Značným přínosem je i to, že jsme v něm za desetiletí vytvořili i systém kulturních programů pro veřejnost. V základu se jedná o edukační programy, vhodné pro školní kolektivy.

- Jak vypadá návštěvnická sezona, kdy se Skanzen Strážnice otevírá veřejnosti?

Sezona ve skanzenu začíná pro veřejnost už prvním květnem, kdy v areálu stavíme májku, a uzavírá se v říjnu. Květen a červen pro nás bývají obdobím, kdy přijíždějí především školní výpravy. Přes prázdniny skanzen ožívá takřka každých čtrnáct dní některou ze zajímavých akcí – ať už jsou to dožínky, pouť, hasičská neděle, vojenská neděle nebo podvečery s ochotnickým divadlem. Zvláště pro zdejší region je typická značná zachovalost folklorních tradic. Proto v našem skanzenu zapojujeme místní strážnické "tetičky" a zručné místní řemeslníky, zemědělce a výrobce, kteří návštěvníkům představují a ukazují lidové tradice a řemesla zblízka. Areál se starobylými stavbami působí na návštěvníky jako oživlá vesnice, jde o setkání se skutečnými lidmi. To, že se podařilo strážnický skanzen takto "rozhýbat", považuji za veliké plus. V roce 2002, kdy jsem nastoupil, bývala návštěvnost 21 tisíc lidí za rok. Minulý rok jsme měli návštěvnost 53 tisíc lidí, nepočítaje v to období strážnického folklorního festivalu. Už brzy v dubnu, kdy je skanzen veřejnosti ještě uzavřený, se snažíme, aby v něm proběhly alespoň některé zajímavé víkendové akce, program jsme měli například k Velikonocům.

- Národní ústav lidové kultury se věnuje edukační činnosti, pořádáte různé vzdělávací programy. Můžete některé přiblížit?

Vzdělávacích programů nabízíme celou řadu – ať již jsou pro školy, veřejnost nebo odborníky. Značný úspěch má náš program Folklor do škol. Je to program zaměřený na spolupráci s konkrétními školami, které ve své výuce například občanské výchovy využívají našich motivačních listů. Pomáhá jim to objevit ono "kouzlo" jedinečnosti regionalismu, místních vztahů, kultury i folkloru. Pro vzdělávání pedagogů nabízíme dva projekty. Jedním z nich je Škola folklorních tradic – projekt zaměřený zejména na vedoucí folklorních souborů. V rámci dvouleté výuky se seznámí s metodikou dětského zpěvu, choreografiemi folklorních tanců, získají znalosti o lidovém oděvu a další potřebné vědomosti. Ve výuce je zahrnuto rovněž pedagogické minimum, na závěr každý účastník píše seminární práci a skládá závěrečné zkoušky. Získaný certifikát pak jeho držiteli umožňuje pracovat v organizacích, které se věnují volnočasovým činnostem pro děti. Dalším projektem pro pedagogy a vedoucí souborů jsou workshopy nazvané Siločáry duše dítěte, zaměřuje se na vhodné přístupy a metody práce s dětmi, ať již v rámci dětských folklorních a lidových souborů, nebo i ve školách. Česká republika je skutečně folklorní velmocí, která nejen disponuje celou řadou zachovalých projevů nemateriálního kulturního dědictví, ale též spoustou lidí, kteří se těmto projevům věnují a udržují je při životě. Úkolem našeho ústavu pak je vytvářet mezi těmito lidmi pomyslné mosty, aby o sobě věděli, mohli si vyměňovat svoje zkušenosti a taktéž čerpat z našich bohatých dokumentačních fondů.

- Mezi stěžejní úkoly vašeho ústavu patří i dokumentace našich folklorních a lidových tradic a řemesel. Disponujete obrovskými archivy. Jaké možnosti skýtají a jaké "perly" uchovávají?

O našich archivech se dozvíte mnoho zajímavého z odpovědí paní magistry Chalupové na páté stránce této přílohy. Osobně bych rád zmínil jednu z našich perel – detailní archiv Mezinárodního folklorního festivalu Strážnice, který pořádáme. Tento archiv je veden od šedesátých let a málo se ví, že archivujeme i scénáře jeho jednotlivých pořadů. Máme přesné informace, který autor stvořil k pořadu choreografii a jak a proč ji takto vytvořil. Veřejnost si často myslí, že když jde o folklorní vystoupení na Strážnici, že je choreografie takzvaně "volně" k použití pro ostatní, ale není tomu tak. Řadu z nich vytvořili autoři speciálně právě pro festival ve Strážnici, proto jde o autorské dílo. Bohužel v dnešní době sdílení videí na internetu se tyto důležité informace takříkajíc umazávají. Rozhodli jsme se proto, že naše archivní materiály zdigitalizujeme a výhledově zpřístupníme prostřednictvím některého z našich webů.

- Pracovníci vašeho ústavu se zabývají i výzkumem a analýzou národních folklorních a lidových tradic a řemesel. Co zajímavého se vám podařilo v této oblasti zjistit?

Uvedl bych k tomu dva stěžejní projekty. První se týkal lidového oděvu na Moravě a druhý hliněného stavitelství. V obou se nám podařilo získat velice cenné zkušenosti a rozšířit spektrum pramenné základny a vytvořit na tyto oblasti zcela nový pohled. Hliněné stavitelství v současné době zažívá obrovský boom. Víme o něm, že historicky k nám zasahovalo z Podunají a Rakouska, ale nebyly nám známy technologie a praktické postupy při stavbě usedlostí. Zásluhou Martina Novotného, který byl hlavním řešitelem projektu, se podařilo zdokumentovat a experimentálně ověřit tyto téměř zaniklé konstrukční a stavební postupy. Naše zkušenosti jsou zájemcům dostupné prostřednictvím pravidelně pořádaných workshopů i veřejně přístupné metodiky výroby hliněných cihel a metodiky přípravy hliněných omítek. Obě práce jsou umístěny v Národní knihovně šedé literatury při Národním technickém muzeu v Praze. Podle těchto metodik si je takřka každý schopen namíchat směs na hliněnou omítku či hliněné cihly. Druhý projekt se věnoval lidovému oděvu na Moravě, jeho řešitelem jsem byl společně s prof. Jiřím Příhodou z Masarykovy univerzity. Podařilo se nám zdokumentovat oděvní sbírky z celé Moravy, vytvořit mapy rozšíření jednotlivých oděvních součástí, jejich střihy a stanovit zásady jejich ošetření a uložení v depozitářích. Na Valašsku jsme takto objevili ojedinělý střih kalhot, jejichž původ sahá až do závěru 15. století, což přispělo k objasnění původu kroje a způsobu šíření oděvních součástí na venkov.

- Váš ústav se zabývá dokumentací a péčí o národní seznam nehmotného kulturního dědictví. Co zajímavého byste uvedl k této záležitosti?

Česká republika stála už od 90. let v centru dění, které v rámci UNESCO vytvářelo platformu věnující se ochraně nemateriálního kulturního dědictví. Tato skupina se zabývala tím, jak ochránit některé tradice tak, aby nepodléhaly okolním
dokončení na straně 3

dokončení ze strany 2
a novým vlivům, aby se nestírala regionální specifika a zůstalo zachováno i to, co současná industriální společnost zdánlivě nepotřebuje. V rámci UNESCO tyto snahy vyústily ve formulaci Úmluvy o zachování nemateriálního kulturního dědictví lidstva, která byla přijata v roce 2003. Signatářské státy se v rámci této úmluvy zavázaly vytvořit národní systém ochrany a podpory nemateriálního kulturního dědictví. V ČR je garantem této ochrany ministerstvo kultury a praktickým prováděním je pověřen náš ústav.
V každém kraji existuje pověřené pracoviště, většinou se jedná o některé velké muzeum, které je zodpovědné za dokumentaci a péči o statky tradiční kultury. Těm mohou obce a města předkládat svoje návrhy na zápis do Krajského seznamu nemateriálního kulturního dědictví, na jehož základě může vzniknou návrh na zápis do Národního seznamu, eventuálně na Reprezentativní seznam UNESCO.

- Vaši pracovníci vydávají spoustu zajímavých publikací. Mohl byste některé z děl, které bylo oceněno i odborníky, představit?

Zmínil bych unikátní publikaci s názvem Knihy krejčovských střihů v českých zemích v 16.­18. století, jejíž jsem autorem a která byla v roce 2014 oceněna druhým místem v soutěži Gloria Musaealis. Podobná publikace vyšla sice v USA, avšak ta nezpracovávala originální materiál. Zatímco naše česká publikace vycházela převážně z originálních materiálů – ze dvanácti nově objevených knih starých střihů, obsahuje i celou řadu srovnávacích materiálů o vývoji historického oděvu. Tyto zveřejněné střihy jsou vlastně návodem, jak vyrábět repliky historického oděvu.

- Jaké jsou další plány ústavu?

V krátkodobém horizontu je to především intenzivní snaha digitalizovat a prostřednictvím webu veřejnosti zpřístupnit maximum informací o tradiční lidové kultuře, které NÚLK v minulosti nashromáždil. S tím souvisí celková rekonstrukce webu lidovakultura.cz, který se stane důležitým rozcestníkem pro odborníky i laiky, hledající informace o lidové kultuře. Dostupné zde budou digitalizované publikace, filmové dokumenty, informace o folklórních souborech, festivalech a muzikách, jakož i odkazy na vědecké projekty a instituce. Na zámku nás čeká příprava zcela nové expozice Hudební nástroje v lidové kultuře ČR, podpořené z finančních prostředků IROP. V Muzeu vesnice jihovýchodní Moravy – skanzenu Strážnice – chceme začít s projekční přípravou dostavby nedokončených areálů Strážnického Dolňácka, Luhačovického Zálesí a vodních technických staveb. Formou vědeckých projektů a veřejně dostupných workshopů chceme též rozvíjet činnost Experimentálního centra hliněného stavitelství.

Foto: PhDr. Martin Šimša, Ph. D., ředitel Národního ústavu lidové kultury ve Strážnici.
Foto: NÚLK/archiv

Zpracovatel: Anopress IT a.s.

« zpět na obsah

Anopress IT, a. s., Prvního pluku 12a, 186 00 Praha 8, Tel.: +420 225 540 802, www.anopress.cz, obchod@anopress.cz
IČ: 26694484, DIČ:CZ26694484, Spisová značka B. 7642, Městský soud v Praze

vytisknout  e-mailem