Předcházíme rizikům

Rychlé linky: Mapa serveru Textová verze English Rozšířené vyhledávání

Hlavní menu

16. mezinárodní hasičská soutěž ve Villachu

průběžně aktualizováno (Michaela Franclová) - V rakouském Villachu se konala od 9. do 16. července 2017 po čtyřech letech již 16. mezinárodní hasičská soutěž a 21. mezinárodní soutěž mladých hasičů. Letos se sešlo na 3000 závodníku z Česka, Slovenska, Ruska, Polska, Německa, Itálie, Portugalska, Japonska, Lucemburska, Chorvatska, Slovinska, Estonska, Rakouska, Maďarska, Velké Británie, Srbska, Finska, Rumunska a Švýcarska

Soutěžilo se v disciplínách CTIF (požární útok a štafeta 4x 40 m s překážkami) a v požárním sportu (běh na 100 m s překážkami, výstup do 4. podlaží cvičné věže, štafeta 4 x 100 m s překážkami a požární útok).

Česká republika měla své zástupce jak v požárním sportu (30 mužů a 30 žen), tak v klasických disciplínách CTIF (8 družstev mužů a 5 družstev žen). Celkem česká delegace čítala na 297 osob.

Profesionální hasiče reprezentovalo v disciplínách CTIF družstvo příslušníku HZS Královéhradeckého kraje a v požárním sportu výběr sportovců z HZS Ústeckého, Moravskoslezského, Královéhradeckého, Plzeňského a Pardubického kraje.

Součástí výpravy bylo také 21 rozhodčích – mládeže, klasických disciplín CTIF i požárního sportu.

Příští XVII. mezinárodní hasičská soutěž se uskuteční v roce 2021. Děti se potkají na XXII. Mezinárodní setkání hasičské mládeže za dva roky ve Švýcarsku.

Celkové výsledky:
Česká reprezentační družstva opět ukázala, že patří ke světové špičce.  Výprava požárního sportu celkem získala  38 medailí, z toho 14 zlatých. Družstvo profesionálních hasičí si přivezlo z rakouského Villachu z celkového hodnocení bronzovou medaili.

Dění jednotlivých dnů:
15. července 2017
V sobotních závodech v klasických disciplínách CTIF vyhráli mezi profesionálními hasiči kategorie B příslušníci z HZS Královéhradeckého kraje. Ve výstupu do 4. patra cvičné věže vybojoval profi tým hasičů bronzovou medaili.

14. července 2017
Ani v pátek  nezůstala česká výprava bez medailí. Týmy žen, dobrovolných i profesionálních hasičů vybojovaly celkem šest medailí v disciplíně štafeta 4 x 100 metrů. Vrcholem byl výsledek týmu profesionálních hasičů, kteří ve složení Kamil Bezruč, Pavel Krpec, František Kunovský a Martin Lidmila vytvořili nový olympijský rekord – 54, 24.

13. července 2017
Čtvrteční dopoledne patřilo hlavnímu závodu mladých hasičů v disciplínách CTIF. Družstvu děvčat z SDH Písková Lhota se podařilo obhájit prvenství. V požárním sportu – kategorii útok měla Česká republika celkem 6 soutěžních družstev. Ženské týmy získaly první a třetí místo. Týmy dobrovolných hasičů obsadily páté a šesté místo. Profesionální hasiči dosáhli jen na místo čtvrté.

12. července 2017
Třetí den patřil první disciplíně - běhu na 100 metrů s překážkami a velkolepému večernímu slavnostnímu zahájení soutěží. V běhu na 100 metrů s překážkami zaznamenala česká výprava obrovské úspěchy. Češi zvítězili v kategorii profesionální hasiči, dobrovolní hasiči i ženy.
V soutěži profesionálních hasičů finále ovládl Pavel Krpec z HZS Moravskoslezského kraje s časem 15,50, který zvítězil nad ruskou a běloruskou konkurencí.

11. července 2017
Druhý den soutěží pokračovaly tréninky požárních útoků a štafet CTIF.

10. července 2017
První den soutěží probíhaly tréninky útoku, štafet CTIF i běhu na 100 m s překážkami. Večer se uskutečnilo setkání hasičské mládeže otevřením Výstavy národů, kde měly jednotlivé státy možnost prezentovat svoji zem, regionální potraviny, zvyky, tradice, zajímavosti, turistické cíle apod.

Podklady: SH ČMS,
Foto a video příspěvky: Fire TV